Azarenka zwycięża w Australian Open

2013-01-26

Po niezwykle emocjonującym spotkaniu Viktoria Azarenka pokonała Na Li 4:6, 6:4, 6:3 w finale Australian Open. Jest to drugie zwycięstwo Białorusinki w turnieju wielkoszlemowym. Pierwszym była wygrana rok temu, również na kortach w Melbourne Park.

Na początku spotkania obserwowaliśmy przełamania serwisów z obu stron. Białorusinka grała bardzo słabo i nerwowo, Chinka natomiast popełniała dużo niewymuszonych błędów. Jednak jej gra była pewniejsza i to ona wygrała pierwszy set, który zakończył się podwójnym błędem serwisowym Azarenki.

W kolejnych odsłonach do Na Li przyszły problemy zdrowotne. W drugim secie, gdy przegrywała 3:1, upadła podczas jednej z wymian. Musiała wziąć przerwę medyczną, aby móc grać dalej. Miała problemy z lewym stawem skokowym, na szczęscie nie na tyle poważne, żeby nie móc kontynouwać meczu. Kiedy wróciła na kort, po urazie nie było śladu - prezentowała swój najlepszy tenis. Wyrównała do stanu 4:4, lecz do głosu doszła wtedy Azarenka. Po słabym początku wzniosła się na wyżyny swoich umiejętności i przełamała podanie rywalki, a następnie wygrała cały set.

W decydującym secie przerwano pojedynek przy stanie 2:1 dla Na Li. Publiczność zgromadzona na Rod Laver Arena miała okazję obejrzeć fantastyczny pokaz fajerwerków z okazji narodowego święta Australii.

Chwilę po powrocie pań na plac gry, Chinka ponownie przewróciła się. Upadła w tak niefortunny sposob, że dość mocno uderzyła głową o kort. Potrzebna była kolejna przerwa medyczna i czas, aby mogła wrócić do siebie. Gdy z jej zdrowiem było już wszystko w porządku, mecz wznowiono. Na Li prezentowała się już jednak znacznie gorzej. Wymuszona przerwa wybiła ją z rytmu i od razu przegrała trzy gemy. Probowała jeszcze walczyć, ale ostatecznie to Azarenka triumfowała w całym spotkaniu.

Dzięki zwycięstwu Białorusinka pozostała liderką światowego rankingu WTA. Na drugie miejsce przesunęła się Amerykanka Serena Williams, a na trzecie spadła Risjanka Maria Szarapowa. Polka Agnieszka Radwańska w dalszym ciągu zajmuje czwartą pozycję.

Finały:
singiel kobiet:
Victoria Azarenka [1] - Na Li [6] 4:6, 6:4, 6:3

singiel mężczyzn:
Novak Djoković [1] - Andy Murray [3]

gra podwójna kobiet:
Sara Errani [1], Roberta Vinci [1] - Ashleigh Barty, Casey Dellacqua 6:2, 3:6, 6:2