Djoković po raz trzeci najlepszy w Melbourne Park!

2013-01-27

Novak Djoković po raz trzeci w swojej karierze wygrał turniej wielkoszlemowy Australian Open. Udało mu się tego dokonać po raz trzeci z rzędu. W finale pokonał Andy'ego Murray'a, dla którego był to trzeci przegrany finał na kortach w Melbourne Park.

Finał od początku był niezwykle zacięty. W pierwszych dwóch setach nie doszło do żadnego przełamania serwisów. Dlatego dwukrotnie o wyniku musiał rozstrzygać tie-break. W "dogrywce" pierwszego seta Djoković grał słabo. Zaczął od podwójnego błędu serwisowego i szybko zrobiło się 4:0 dla Szkota. W drugim secie tie-break wyglądał całkiem inaczej - to Murray dwukrotnie oddał swoje podanie przeciwnikowi.

W tak wyrównanych pojedynkach, gdzie zawodnicy grają na dwieście procent swoich możliwości, liczy się każdy szczegół. Nawet drobna niedyspozycja może poważnie zaszkodzić zawodnikowi. I tak też było ze Szkotem. Był on zmuszony wezwać pomoc medyczną z powodu obtarcia na stopie. Nie jest to groźny uraz, ale na pewno bolesny. Początkowo w secie trzecim swoją ambicją i walecznością nie odstawał od Serba. Pozwolił przełamć swój serwis dopiero pod sam koniec.

Jednak po mowie ciała Murray'a można było zauważyć, że kontuzja jest bardzo dokuczliwa. W czwartym secie kompletnie nie przypominał samego siebie z początku spotkania. Przegrywał dłuższe wymiany, nie wychodziło mu na dobre podejmowanie ryzyka. Szybko przegrał swoje dwa gemy serwisowe i triumf lidera światowego rankingu ATP był już właściwie formalnością. Cały mecz zakończył się wynikiem 6:7 (2-7), 7:6 (7-3), 6:3, 6:2.

Gospodarze turnieju mogli mieć powody do radości, bo ich rodacy miło odznaczyli się w turnieju. Australijska para Jarmila Gajdosova i Matthew Ebden zwyciężyli w podwójnej grze mieszanej, pokonując Czechów Lucie Hradecką i Frantiska Cermaka. W podwójnej grze mężczyzn po raz kolejny zwyciężyli bracia Bryanowie. Jest to ich szóste zwycięstwo w Melbourne Park, a trzynaste w Wielkim Szlemie.

Finały:
singiel kobiet:
Victoria Azarenka [1] - Na Li [6] 4:6, 6:4, 6:3

singiel mężczyzn:
Novak Djoković [1] - Andy Murray [3] 6:7 (2-7), 7:6 (7-3), 6:3, 6:2

gra podwójna kobiet:
Sara Errani [1], Roberta Vinci [1] - Ashleigh Barty, Casey Dellacqua 6:2, 3:6, 6:2