W afrykańskim Durbanie rozlosowano grupy eliminacji do M¦ 2010, które rozegrane zostan± na boiskach RPA. Polacy znaleĽli się w grupie numer 3, któr± ¶miało można nazwać "słowiańsk±".
"Biało-czerwoni" zagraj± bowiem z Czechami, Irlandi± Płn, Słoweni±, Słowacj± i San Marino. Takie losowanie należy uznać za do¶ć szczę¶liwa, bowiem analizuj±c skład pozostałych grup wydaje się, iż mogło być dużo gorzej.
Oczywi¶cie każdego rywala trzeba szanować i z każdym trzeba powalczyć, ale gołym okiem widać, iż mamy spore szanse na udział w trzecim z rzędu mundialu. Przypominamy, iż z każdego grupy awansuje jej zwycięzca, a ekipy z drugich miejsc walczyć będ± w barażach.
Po losowaniu można stwierdzić, iż ciekawie będzie w grupie nr 6. W niej bowiem los skojarzył drużyny Anglii i Chorwacji, które rywalizowały przeciwko sobie o wej¶cie do finałów ME 2008. W decyduj±cym meczu wygrana ekipy Slaven Bilića przes±dziła o braku awansu dla Wyspiarzy. "Synowie Albionu" zechc± się zatem zrewanżować.
GRUPY ELIMINACYJNE M¦ 2010:
EUROPA
Grupa 1: Portugalia, Szwecja, Dania, Węgry, Albania, Malta
Grupa 2: Grecja, Izrael, Szwajcaria, Mołdawia, Łotwa, Luksemburg
Grupa 3: Czechy, Polska, Irlandia Płn, Słowacja, Słowenia, San Marino
Grupa 4: Niemcy, Rosja, Finlandia, Walia, Azerbejdżan, Liechtenstein
Grupa 5: Hiszpania, Turcja, Belgia, Bo¶nia i Hercegowina, Armenia, Estonia
Grupa 6: Chorwacja, Anglia, Ukraina, Białoru¶, Kazachstan, Andora
Grupa 7: Francja, Rumunia, Serbia, Litwa, Austria, Wyspy Owcze
Grupa 8: Włochy, Bułgaria, Irlandia, Cypr, Gruzja, Czarnogóra
Grupa 9: Holandia, Szkocja, Norwegia, Macedonia, Islandia
AFRYKA
(Gospodarz turnieju RPA ma zapewniony start w turnieju finałowym. W eliminacjach bierze jednak udział, bowiem eliminacje do mistrzostw ¶wiata te s± poł±czone z kwalifikacjami do Pucharu Narodów Afryki)
Grupa 1: Kamerun, Wyspy Zielonego Przyl±dka, Tanzania, Mauritius
Grupa 2: Gwinea, Zimbabwe, Namibia, Kenia
Grupa 3: Angola, Benin, Uganda, Niger
Grupa 4: Nigeria, Republika Południowej Afryki, Gwinea Równikowa, Sierra Leone
Grupa 5: Ghana, Libia, Gabon, Lesotho
Grupa 6: Senegal, Algieria, Liberia, Gambia
Grupa 7: Wybrzeże Ko¶ci Słoniowej, Mozambik, Botswana, Madagaskar
Grupa 8: Maroko, Etiopia, Rwanda, Mauretania
Grupa 9: Tunezja, Burkina Faso, Burundi, Seszele
Grupa 10: Mali, Kongo, Sudan, Czad
Grupa 11: Togo, Zambia, Erytrea, Suazi
Grupa 12: Egipt, DR Kongo, Malawi, Dżibuti
AZJA:
Grupa 1: Australia, Chiny, Irak, Katar
Grupa 2: Japonia, Bahrain, Oman, Tajlandia
Grupa 3: Korea Płd., Korea Płn., Jordania, Turkmenistan
Grupa 4: Arabia Saudyjska, Uzbekistan, Liban, Singapur
Grupa 5: Iran, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Syria
AMERYKA PÓŁNOCNA I KARAIBY
Runda I:
Dominika - Barbados
Turks i Caicos - St. Lucia
Bermudy - Kajmany
Aruba - Antigua i Barbuda
Belize - St. Kitts i Nevis
Bahamy - Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Dominikana - Portoryko
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych - Grenada
Surinam - Montserrat
Salwador - Anguilla
Nikaragua - Antyle Holenderskie
Runda II:
USA - Dominika/Barbados
Gwatemala - Turks i Caicos - St. Lucia
Trindad i Tobago - Bermudy/Kajmany
Aruba/Antigua i Barbuda - Kuba
Belize/St. Kitts i Nevis - Meksyk
Jamajka - Bahamy/Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Honduras - Dominikana/Portoryko
Kanada - Saint Vincent i Grenadyny
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych/Grenada - Kostaryka
Surinam/Montserrat - Gujana
Panama - Salwador/Anguilla
Haiti - Nikaragua/Antyle Holenderskie
Tomasz Szuchta
(tomasz.szuchta@dlastudenta.pl)