Hiszpania rozniosła Irlandię. Torres błysnął

2012-06-09

Obrońcy mistrzowskiego tytułu nie dali najmniejszych szans Irlandczykom i pokonali ich 4:0 w drugim czwartkowym meczu grupy C. Dwie bramki zdobył Fernando Torres.

Ten mecz był zdecydowanie najbardziej jednostronnym spośród wszystkich rozegranych na EURO 2012. Różnica klasy pomiędzy obydwoma zespołami była aż nadto widoczna - Irlandczykom najzwyczajniej zabrakło argumentów sportowych, aby na równym poziomie rywalizować z "La Furia Roja". Ostre strzelanie rozpoczął mający za sobą słaby sezon i krytykowany za mecz z Włochami Fernando Torres, który już w 3. minucie wykorzystał niezdecydowanie piłkarzy z Zielonej Wyspy i pokonał Shaya Givena. Hiszpanie do przerwy nie podwyższyli nie już wyniku pomimo kilku dogodnych okazji.

Za to druga połówkę zaczęli od mocnego uderzenia, gdy w 49. minucie David Silva ośmieszył obronę Irlandii i technicznym strzałem zdobył drugiego gola. Grający na luzie Hiszpanie ukłuli jeszcze dwa razy - w 70. minucie sytuację sam na sam wykorzystał ponownie Torres, a na sześć minut przed końcem wprowadzony po przerwie Cesc Fabregas przedryblował marzących już jedynie o końcowym gwizdku sędziego irlandzkich obrońców. Piłkarze prowadzeni przez Vicente del Bosque udowodnili więc, że kolejny raz będą bardzo poważnym pretendentem do zdobycia tytułu mistrza Europy po raz drugi z rzędu.

Na wyróżnienie zasługuje postawa kibiców z Irlandii, którzy pomimo skrajnie niekorzystnego wyniku nie ustawali w dopingowaniu swojej reprezentacji.

HISZPANIA - IRLANDIA 4:0 (1:0)

1:0 - Fernando Torres (4.), 2:0 - David Silva (49.), 3:0 - Fernando Torres (70.), 4:0 - Cesc Fabregas (83.)

HISZPANIA: 1. Iker Casillas - 3. Gerard Pque, 15. Sergio Ramos, 17. Alvaro Arbeloa, 18. Jordi Alba - 8. Xavi, 14. Xabi Alonso Ż (65. 4. Javi Martinez Ż), 16. Sergio Busquets - 6. Andres Iniesta (80. 20. Santi Cazorla), 9. Fernando Torres (74. 10. Cesc Fabregas), 21. David Silva.

IRLANDIA: 1. Shay Given - 2. Sean St Ledger Ż, 3. Stephen Ward, 4. John O'Shea, 5. Richard Dunne - 6. Glenn Whelan Ż (80. 21. Paul Green), 7. Aiden McGeady, 8. Keith Andrews, 11. Damien Duff (76. 22. James McClean) - 10. Robbie Keane Ż, 20. Simon Cox (46. 14. Jonathan Walters).

Gracz meczu: Fernando Torres (Hiszpania)

Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia)

Widzów: 39 150