Hiszpanie drugim finalistą

2008-06-27

Wiemy już wszystko! W niedzielnym finale Euro 2008 spotkają się drużyny Niemiec i Hiszpanii. Ci drudzy nadspodziewanie łatwo ograli Rosję 3:0. Stracili jednak Davida Villę.

Najlepszy strzelec turnieju doznał kontuzji i nie zagra w finale. Aragones miał jednak świetne wyczucie wprowadzając za niego Fabregasa. Cesc okazał się jednym z bohaterów spotkania. Sborna tymczasem nie sprawiła swojemu rywalowi większych kłopotów. Zabrakło sił...

Pierwsza połowa bezbramkowa i dość nuda. Obie ekipy wzajemnie badały teren i szanowały się, nie chcąc popełnić żadnego błędu. Z tych szachów wyszła bardzo mała ilość sytuacji bramkowych. Pierwszą mieli Hiszpanie, ale strzał Villi wybronił Akinfiejew. Potem okazję miał Pawljuczenko, ale również zawiódł. Gra toczyła się głównie w środku pola, a sędzia De Bleeckere zakończył pierwszą część.

Druga odsłona ciekawsza. Kibice niezbyt długo musieli czekać na bramkę. Wtedy celnym uderzeniem po zagraniu Iniesty popisał się Xavi. Gracze Barcelony bardzo ładnie rozegrali tę akcję. Po objęciu prowadzenia zespół Aragonesa starał się iść za ciosem, ale nieskuteczny był Torres. W 73. minucie było praktycznie po meczu, gdy świetne zagranie Fabregasa na gola zamienił wprowadzony po przerwie Guiza. Sborna nie miała nic do powiedzenia, a dobił ją David Silva, po zagraniu Cesca - oczywiście.

Tym samym Hiszpania po raz pierwszy od wielu lat zagram w finale Mistrzostw Europy. Co więcej, ma spore szanse na końcowy sukces, i to nawet bez kontuzjowanego Villi. Rosjanom za to należą się wielkie brawa, bo brązowe medale to spore osiągnięcie. A piłkę jaką pokazali na Euro zapamiętamy na długo...

Rosja - Hiszpania 0:3 (0:0)
0:1 Xavi Hernandez 50. min
0:2 Daniel Guiza 73. min
0:3 David Silva 83. min

Żółte kartki: Jurij Żirkow, Diniar Bilialietdinow

Sędzia: Frank De Bleeckere (Belgia)

Rosja: 1. Igor Akinfiejew - 22. Aleksandr Aniukow, 4. Siergiej Ignaszewicz, 2. Wasilij Berezucki, 18. Jurij Żirkow - 17. Konstantin Zyrianow, 20. Igor Semszow (56. min - 15. Diniar Bilialietdinow), 11. Siergiej Semak, 9. Iwan Sajenko (57. min - 21. Dmitrij Syczew) - 10. Andriej Arszawin, 19. Roman Pawliuczenko

Hiszpania: 1. Iker Casillas - 15. Sergio Ramos, 4. Carlos Marchena, 5. Carles Puyol, 11. Joan Capdevila - 6. Andres Iniesta, 19. Marcos Senna, 8. Xavi (69. min - 14. Xabi Alonso), 21. David Silva - 9. Fernando Torres (69. min - 17. Daniel Guiza), 7. David Villa (34. min - 10. Cesc Fabregas)