Izrael - Macedonia 79:82

2009-09-09

W pierwszym meczu drugiego dnia zmagań w grupie A naprzeciw siebie stanęły zespoły Izraela i B.J.R Macedonii - drużyny, które w swoich pierwszych spotkaniach musiały uznać wyższość rywali. Jedni i drudzy, aby myśleć o awansie do dalszej fazy turnieju, musieli wygrać.

Spotkanie bardzo dobrze rozpoczęli Macedończycy, którzy po trzech celnych trzypunktowych rzutach prowadzili 9:2 (dwa razy trafił Pero Antić). Izraelczycy byli wyraźnie zaskoczeni dyspozycją rzutową przeciwnika. Na szczęście mieli w swoim składzie Yotama Halperina, który chciał szybko zapomnieć o wczorajszym spotkaniu przeciwko Chorwatom. Udało mu się to znakomicie, bo już po 5 minutach miał na swoim koncie 10 punktów - dwa razy więcej niż w całym pierwszym meczu. Dzięki fantastycznej postawie lidera reprezentacji prowadzonej przez Zvi Sherfa Izraelczycy odzyskali inicjatywę i po pierwszej kwarcie prowadzili minimalnie 19:17.

W drugich 10 minutach Macedończycy swojej szansy na wygraną nadal szukali przede wszystkim w rzutach z dystansu. W 15 minucie spotkania po pięknej dwójkowej akcji Stefanov - Smardzinski zakończonej wsadem tego drugiego, gracze Jovicy Arsica prowadzili 30:26. Środkowy Żeleznika Belgrad na spółkę
z Jeremiah Masseyem wykonywał świetną pracę pod koszami (9 zbiórek w sumie). Wśród Izraelczyków ciężar zdobywania punktów wzięli na siebie Burstein i wspomniany wcześniej Halperin, ale wobec skutecznej gry Macedończyków w ofensywie, na niewiele się to zdało. Do przerwy sensacyjnie prowadzili skazywani na porażkę gracze z Bałkanów - 40:39.

Druga połowa rozpoczęła się tak samo jak pierwsza - Izrael grał nieskutecznie i bojaźliwie w ataku, a Macedończycy punkty starali się zdobywać przede wszystkim zza linii 6.25m i kontrataków. Po jednym z nich wykończonych przez dobrze grającego Riste Stefanova, Macedonia prowadziła 43:50. W obronie ogromne problemy z powstrzymaniem Antica i Masseya mieli Green i Eliyahu. Ten ostatni nie grał tak skutecznie jak w pierwszym spotkaniu, co nie pozostało bez wpływu na jakość gry ofensywnej
Izraelczyków. Macedonia kontrolowała mecz i stale utrzymywała około 7 punktową przewagę. Na uwagę zasługują dwie akcje Jeremiah Masseya z 27 minuty - najpierw zdobył punkty potężnym wsadem, a chwilę później celnie rzucił z ekwilibrystycznej pozycji udowadniając, że nadany mu przydomek "Air" nie jest przypadkowy. Izrael pozostawał w grze dzięki Bursteinowi i Halperinowi. Po 30 minutach, ku uciesze macedońskich kibiców zgromadzonych w poznańskiej Arenie, na tablicy widniał wynik 60:55.

Ostatnią część meczu ponownie lepiej rozpoczęli podopieczni Jovicy Antica. Trafieniem za trzy punkty i genialnym blokiem na Eliyahu popisał się Todor Gechevski. Izraelczycy starali się gonić rywali, ale gdy tylko zbliżali się na 4 punkty, Macedończycy błyskawicznie odpowiadali. Na niespełna 6 minut do końca spotkania ponownie trafił za 3 Gechevski (70:63). Czasu było coraz mniej, a Izraelczykom zwycięstwo uciekało z każdą chwilą coraz bardziej. Zvi Sherf zaryzykował i ustawił obronę na całym boisku, co szybko przyniosło efekty. Na 140 sekund do końca, po dwóch celnych osobistych bardzo skutecznego Tala Bursteina, przewaga Macedończyków stopniała do zaledwie 2 punktów (74:72). Izraelczycy nie zdołali jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść, a o zwycięstwie przesądził Darko Sokolov, który najpierw przechwycił piłkę, a potem nie pomylił się na linii rzutów osobistych. Na koniec trafienie z 8 metrów dla Izraela zaliczył jeszcze Raviv Limonad, ale nie odebrało to wygranej zawodnikom z Bałkanów. Macedonia po bardzo emocjonującym spotkaniu pokonała Izrael 82:79.

Izrael - Macedonia 79:82 (19:17, 20:23, 16:20, 24:22)

Izrael: Tal Burstein 25, Yotam Halperin 20, Lior Eliyahu 12, Raviv Limonad 7, Yaniv Green 5, Ido Kozikaro 4, Amit Tamir 3, Guy Pnini 2, Gai Mekel 1, Moran Roth 0.

Macedonia: Pero Antic 19, Jeremiah Massey 15, Todor Gechevski 9, Darko Sokołov 9, Predrag Smardziski 8, Riste Stefanov 8, Vrbica Stefanov 6, Dime Tasovski 5, Vojdan Stojanovski 3.