Kapitalni Chorwaci. Będą czarnym koniem?

2012-06-09

Znakomicie zaprezentowała się reprezentacja Chorwacji w swoim pierwszym meczu na EURO 2012. Zawodnicy Slavena Bilicia rozmontowali defensywę Irlandczyków i wygrali 3:1. Bohaterem meczu okazał się strzelec dwóch bramek, Mario Mandżukić.

Pierwszą bramkę Hrvastka zdobyła już w 3. minucie spotkania, gdy Mandżukić precyzyjnym strzałem głową z 12 m pokonał Shaya Givena. Na odpowiedź Eire nie trzeba było długo czekać - w 19. minucie po stałym fragmencie gry piłkę do bramki skierował Sean St Ledger. Od tego momentu Chorwaci zaczęli jednak niepodzielnie dominować na boisku, a udokumentowaniem ich przewagi była bramka Nikicy Jelavicia jeszcze przed przerwą. Katastrofalny błąd popełnił w tej akcji Stephen Ward, który wyłożył piłkę chorwackiemu napastnikowi jak na tacy. Trzy minuty po wznowieniu gry znów dał o sobie znać i znów to jego uderzenie głową znalazło drogę do bramki Irlandii. Pomimo kolejnych okazji dla Chorwacji wynik nie uległ już zmian.

IRLANDIA - CHORWACJA 1:3 (1:2)

0:1 - Mario Mandżukić (3.), 1:1 - Sean St Ledger (19.), 1:2 - Nikica Jelavić (36.), 1:3 - Mario Mandżukić (49.)

IRLANDIA: 1. Shay Given - 2. Sean St Ledger, 3. Stephen Ward, 4. John O'Shea, 5. Richard Dunne - 6. Glenn Whelan, 7. Aiden McGeady (54. 20. Simon Cox), 8. Keith Andrews Ż, 11. Damien Duff - 9. Kevin Doyle (53. 14. Jonathan Walters), 10. Robbie Keane (75. 19. Shane Long).

CHORWACJA: 1. Stipe Pletikosa - 2. Ivan Strinić, 5. Vedran Ćorluka, 11. Darijo Srna, 13. Gordon Schildenfeld - 7. Ivan Rakitić (90. 16. Tomislav Dujmović), 8. Ognjen Vukojević, 10. Luka Modrić Ż, 20. Nika Perisić (89.22. Eduardo Da Silva) - 9. Nikica Jelavić (72. 19. Niko Krajncar Ż), 17. Mario Mandżukić.

Gracz meczu: Mario Mandżukić (Chorwacja)

Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia)

Widzów: 39 550