ME w koszykówce: Rosja z trofeum!

2007-09-17

Zwycięstem Rosji zakończyły się rozgrywane w Hiszpanii Mistrzostwa Europy koszykarzy. W finale Rosjanie pokonali po emocjonującym meczu Hiszpanów 60:59. Nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju zdobył skrzydłowy Rosji, Andrej Kirilenko.

Finałowa potyczka między Rosjanami i Hiszpanami spełniła oczekiwania nawet najbardziej wybrednego fana basketu. Nie zabrakło efektownych akcji w ataku, solidnej obrony i indywidualnych popisów.

W pierwszej kwarcie zdecydowanie lepiej zaprezentowali się Hiszpanie. Niesieni dopingiem własnej publiczności koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego objęli aż 11 punktów przewagi, głównie dzięki świetnej grze skrzydłowego Pau Gasola. W drugiej kwarcie karta odwróciła się na korzyść Rosjan. Prowadzeni przez Andrija Kirilenkę koszykarze "sbornej" zdołali zniwelować niemal całą przewagę Hiszpanów. Do przerwy Hiszpania prowadziła 34:31, co zapowiadało świetne widowisko w drugiej odsłonie spotkania.

Trzecią kwartę Hiszpanie zaczęli z podobnym impetem co pierwszą. Podopieczni Pepu Hernandeza grali skutecznie w ataku. Rosyjską defensywę raz za razem ośmieszał Gasol, za trzy rozstrzelał się Jose Calderon i Hiszpania odskoczyła na osiem punktów.

W meczu o mistrzostwo Europy nie ma jednak łatwych zwycięstw, a nawet spora w pewnym momencie przewaga może momentalnie zniknąć. Tak też się stało w potyczce między Rosją i Hiszpanią. Na początku czwartej kwarty Rosjanie wrócili do gry - po celnej trójce Paszutina na tablicy wyników pojawił się remis 49:49.

Hiszpanie nie dali się jednak zbić z tropu. Wzmocnili defensywę, a w ataku swoje zrobił Gasol, wyprowadzając swoją ekipę na prowadzenie 59:54. Rosjanie pokazali jednak charakter i odrobili straty. Pół minuty przed końcem swoją wielką chwilę w przygodzie z basketem miał zaś rozgrywający Rosji, J.R. Holden. Urodzony w USA i legitymujący się rosyjskim paszportem koszykarz najpierw popisał się intuicją w defensywie, sprytnie zabierając piłkę Gasolowi. Później wyprowadził akcję na połowę Hiszpanów, zwiódł "pompką" obrońcę i zdobył punkty. Po koszu Holdena Rosjanie prowadzili 60:59, a do końca meczu pozostało 13 sekund.

Hiszpanie mieli jeszcze szanse odwrócić losy meczu. Tuż przed końcową syreną rzucał Gasol, ale piłka zatańczyła tylko na obręczy. Marzenia o podwójnym mistrzostwie - Hiszpanie są aktualnymi mistrzami świata - koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego muszą zatem odłożyć na dalsze lata.

W meczu o 3. miejsce Litwini pokonali poprzednich mistrzów Europy, Greków, 78:69. Najskuteczniejszym koszykarzem Litwy był Krisztof Ławrynowicz, który zdobył 19 punktów. Dla Grecji najwięcej punktów zdobył zaś Nikos Zissis, który zakończył spotkanie z dorobkiem 23 "oczek".

Najlepszym koszykarzem turnieju okrzyknięto Rosjanina Andrija Kirilenkę.

Finał ME koszykarzy:

Rosja - Hiszpania 60:59 (11:22, 20:12, 15:15. 14:10)
Rosja:
Kirilenko 17, Sawrasienko 10, Holden 8, Chriapa 7 (1), Samojlenko 0 oraz Ponkraszow 8 (1), Morgunow 4, Monia 3 (1), Paszutin 3 (1), Padius 0;
Hiszpania: Calderon 15 (5), P. Gasol 14 (1), Reyes 5, Jimenez 5 (1), Fernandez 5 (1) oraz Garbajosa 8 (2), M. Gasol 5, Cabezas 2, S. Rodriguez 0, B. Rodriguez 0, Navarro 0, Mumbru 0.

Zobacz zwycięski rzut J.R. Holdena:

Mecz o 3. miejsce:

Grecja - Litwa 69:78 (19:20, 15:21, 20:21, 15:16)
Grecja
: Zissis 23 (3), Dikoudis 10, Papaloukas 8, Vasilopoulos 8 (1), Tsartsaris 7 (1), Diamantidis 7 (1), Bourousis 4, Spanoulis 2, Hatzivrettas 0, Papadopoulos 0, Kakiouzis 0;
Litwa: Lawrinowicz 19 (2), Siskauskas 13 (3), Kleiza 13 (3), Jasikevicius 11 (3), Lawrinowicz 6, Jasaitis 6 (2), Kaukenas 5 (1), Maciulis 3 (1), Songaila 2.