Nigeria Mistrzem Afryki!

2013-02-11

W finale Pucharu Narodów Afryki Nigeria pokonała reprezentację Burkina Faso. Jedynego gola w meczu zdobył Sunday Mba.

Jest to olbrzymi sukces dla Nigeryjczyków. Ostatni raz po mistrzostwo sięgnęli w 1994 roku. Do ostatniego Pucharu Narodów Afryki, który był rozgrywany w 2010 roku w Angoli, nawet nie udało im się zakwalifikować. Dlatego nikt nie spodziewał się ich zwycięstwa w tegorocznej edycji.

Nigeria nie zaczęła turnieju za dobrze. Na samym początku zanotowała dwa remisy i tylko jedno zwycięstwo z najsłabszą w grupie Etiopią. Z grupy wyszła z drugiego miejsca - pierwszą pozycję zajęli piłkarze z Burkina Faso. Potem Nigeryjczycy się rozkręcili. Pokonali 2:1 reprezentację Wybrzeża Kości Słoniowej, która była jednym z faworytów do mistrzostwa, a w półfinale wysoko wygrali z Mali, strzelając aż 4 bramki, przy jednej straconej.

W finale "Super Orły" pokonały zawodników z Burkina Faso. Był to drugi mecz pomiędzy tymi drużynami na tym turnieju. W fazie grupowej padł remis 1:1. W fazie pucharowej o jedną bramkę lepsi okazali się Nigeryjczycy.

W meczu o 3. miejsce Mali pokonało Ghanę 3:1. Nerwowo było pod koniec, gdy w 81. minucie Asamoah zdobył gola kontaktowego, jednak "Orły" nie straciły już żadnej bramki, a dodatkowo przypieczętowali zwycięstwo w 4. minucie doliczonego czasu gry trafieniem Diarry.