Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Pierwsi Polacy w NFL o futbolu w naszym kraju

2011-07-04

W miniony weekend poznaliśmy uczestników VI SuperFinału PLFA. Po meczu, rozegranym na przypominającym chwilami basen boisku, aktualni mistrzowie PLFA, Devils Wrocław, pokonali Warsaw Eagles. Drugim finalistą jest lider po sezonie zasadniczym: ekipa The Crew Wrocław, której nie sprostali goście z Trójmiasta – Seahawks Gdynia.

Mimo iż historia PLFA sięga zaledwie niespełna pięć lat wstecz, urodzeni w Polsce sportowcy grali w futbol amerykański już w latach 70-tych ubiegłego wieku. Czesław Marcol z Opola oraz urodzony pod Rzeszowem Ryszard Szaro byli nie tylko naszymi pierwszymi rodakami, którzy dostali się do NFL, ale też wydatnie wpłynęli na rozwój amerykańskiej zawodowej ligi. Zarówno Marcol, jak i Szaro, przyczynili się do ulepszenia techniki kopania „soccer style” – czyli w stylu piłki nożnej. Styl kopania bokiem stopy dość szybko wyparł stosowane wcześniej kopnięcie „z czuba”, które pozwalało kopnąć daleko, ale dużo mniej celnie, niż sposobem zaproponowanym przez Europejczyków.

Czesław Marcol i Ryszard Szaro opowiedzieli specjalnie dla PLFA o tym, jak uczynić futbol amerykański popularnym w Polsce i całej Europie. Oprócz materiałów filmowych z rozmowami z pierwszymi Polakami w NFL, zachęcamy też do obejrzenia Polskiej Kroniki Futbolu Amerykańskiego, przedstawiającej najważniejszych gracze polskiego pochodzenia, którzy zawojowali futbolową Amerykę.

Wywiad z Czesławem Marcolem: http://pzfa.pl/?go=start&news=2023

Wywiad z Ryszardem Szaro: http://pzfa.pl/index.php?go=start&news=2012

Polska Kronika Futbolu Amerykańskiego: http://pzfa.pl/index.php?go=start&news=1923

Dla PLFA materiały przygotowało Studio Agart (www.studioagart.com)

Zachęcamy Państwa do wykorzystania w swoich tekstach wypowiedzi Ryszarda Szaro i Czesława Marcola.

Notki biograficzne

Czesław (Chester) Marcol
Urodzony 25 października 1949 roku w Opolu Chester Marcol od 1972 r. przez dziesięć sezonów był kopaczem w zawodowej lidze NFL.

Do trzynastego roku życia Marcol żył w Polsce, by po samobójczej śmierci ojca wraz z matką wyemigrować do USA. Utalentowany piłkarsko młodzian poszedł do szkoły średniej w Imlay City w stanie Michigan. Tam dostrzeżono jego wielki futbolowy talent, co spowodowało, że został zrekrutowany przez pobliski Hillsdale College. W grającej w NAIA (National Association of Intercollegiate Athletics) uczelnianej drużynie tamtejszych Chargers Marcol ustanowił rekord najdłuższego kopnięcia z pola, pobity dopiero w 1976 roku przez Ove Johannsona, który kopnął z 69 jardów. Wiele wskazuje na to, że to Marcol był pierwszym zawodnikiem w historii dyscypliny, który wykonał 60-jardowe kopnięcie z pola.

W roku 1972 został wybrany w drugiej rundzie draftu NFL przez Green Bay Packers. W swoim debiutanckim sezonie zdobył nagrodę najlepszego pierwszoroczniaka w National Football Conference. Pierwszy rok gry w NFL zakończył z 33 skutecznymi kopnięciami z pola na 48 prób.

Po 9 latach spędzonych w Green Bay Packers Marcol na koniec swojej futbolowej przygody zaliczył jednosezonowy epizod w Houston Oilers. Po zakończeniu kariery został przyjęty do Green Bay Packers Hall of Fame. Podczas 10 lat gry w NFL dwukrotnie był wybierany do meczu Pro Bowl, a także dwukrotnie znalazł się w pierwszym zespole gwiazd NFL. W całej karierze trafił blisko 62% kopnięć z pola, a przy podwyższeniach miał 93-procentową skuteczność.

Na poziomie zawodowym Marcola najlepiej zapamiętano po tym, jak w 1980 roku doprowadził swoją drużynę do zwycięstwa w starciu ze znienawidzonym rywalem – Chicago Bears. W dogrywce placekicker Packers stanął przed szansą kopnięcia zwycięskiego field goala. Kopnięcie Marcola z 32 jardów zostało zablokowane, piłka uderzyła go w kratkę kasku, kopaczowi Packers udało się ją przejąć i wbiec w pole punktowe rywali, dzięki czemu drużyna z Green Bay wygrała 12-6.

Kilka tygodni później trener Bart Starr zrezygnował z usług Marcola, jako przyczynę zwolnienia podając wykopy niezadowalającą formę Polaka. Marcol przyznał później, że przyczyną było uzależnienie od seksu, kokainy i alkoholu.

W 1986 roku Marcol próbował popełnić samobójstwo, wypijając kwas z akumulatora. Udało się go uratować, lecz do dzisiaj musi trzy razy w roku być poddawany endoskopowemu poszerzaniu przełyku.

Obecnie Marcol mieszka z żoną i trójką dzieci w Dollar Bay w stanie Michigan.

Ryszard Szaro
Urodzony 3 lipca 1948 roku pod Rzeszowem Ryszard Szaro przygodę z futbolem rozpoczął na Brooklynie, w Nowym Jorku, w liceum St. Francis Prep. W licealnych futbolowych annałach zapisał się rekordem Nowego Jorku, zdobywając 164 punkty (21 przyłożeń, 25 podwyższeń za jeden punkt, 2 podwyższenia za 2 punkty, trzy kopnięcia z pola za 3 punkty) w jednym sezonie.

Fenomenalnymi osiągnięciami futbolowymi i znakomitymi wynikami w nauce Szaro ściągnął na siebie uwagę przeszło 80 najbardziej prestiżowych uczelni w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie trafił na Harvard (między innymi dzięki usilnym staraniom samego Roberta Kennedy’ego), gdzie od razu stał się gwiazdą uniwersyteckiej drużyny futbolowej. W 1968 roku wystąpił w jednym z  najsłynniejszym meczów w historii futbolu akademickiego Harvard – Yale (słynna, o kilkudziesięcioletniej letniej tradycji seria: „The Game”). W meczu padł remis (obecnie nie jest możliwe zakończenie meczu futbolu amerykańskiego wynikiem nierozstrzygniętym), jednak media oznajmiły wynik spotkania, pisząc: „Harvard pokonał Yale 29:29”. Godny zaznaczenia jest fakt, iż Szaro skończył Harvard jako pierwszy Polak.

Jak każdy futbolista, pragnął jednak zagrać w NFL. Szansę dostał już w 1975 roku i nie zmarnował jej. Od 1975 r. przez pięć sezonów grał na pozycji kopacza w lidze NFL. Cztery sezony spędził w zespole New Orleans Saints, jeden w New York Jets. W roku 1976 został uznany za najlepszego kopacza NFL. Rekordem jego kariery jest skuteczne kopnięcie z 57 jardów (około 51 metrów). Rozbrat ze sportem musiał wziąć z powodu nękającej go kontuzji stopy oraz rozpoczętej pozafutbolowej kariery zawodowej. Obecnie na stałe mieszka w Warszawie, choć swój czas dzieli między Polską a Ameryką.

Po raz pierwszy w historii futbolu amerykańskiego w Polsce, mecz PLFA trafi na telewizyjne ekrany! VI SuperFinał PLFA, który rozpocznie się 17 lipca, na stadionie KS Bielawianka w dolnośląskiej Bielawie, pokażą na żywo telewizja Sportklub i telewizja internetowa ipla.tv. VI SuperFinał PLFA zostanie także 3 razy powtórzony w telewizji Sportklub, a w ipla.tv będzie dostępny jako materiał VOD.

W VI SuperFinale PLFA wystąpią aktualni mistrzowie Devils Wrocław i liderzy tabeli po sezonie zasadniczym, drużyna The Crew Wrocław. Będzie to powtórka zeszłorocznego finału.

Bilety na SuperFinał można nabyć za pośrednictwem oficjalnej strony ligi: www.plfa.pl, a także w serwisie  www.biletin.pl

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama