Portugalia wygrała pomimo słabego Ronaldo

2012-06-09

Portugalia przedłużyła swoje nadzieje na awans do ćwierćfinału EURO 2012. W środę wygrała we Lwowie z Danią 3:2, zapewniając sobie zwycięstwo w ostatnich minutach meczu.

Wiele wskazywało na to, że Portugalczycy odniosą jedno z najłatwiejszych zwycięstw na tym turnieju - Duńczycy w pierwszej połowie zagrali bardzo słabo, a piłkarze Paulo Bento po prostu strzelali gole. Rozpoczął w 24. minucie Pepe, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i głową pokonał Andersena. Nie minęło dziesięć minut, gdy duński bramkarz znów musiał wyciągać piłkę z siatki. Tym razem doskonałe prostopadłe Naniego na bramkę zamienił Helder Postiga. Dopiero drugi utracony gol podziałał na Duńczyków otrzeźwiająco - w 41. minucie znakomitą zespołową akcję Skandynawów wykończył Nicklas Bendtner.

W drugiej połowie Dania zaatakowała śmielej i coraz częściej przechodziła na pole bramkowe rywala. Odkrycie się w obronie o mało nie zemściło się w 78. minucie, gdy Cristiano Ronaldo znalazł się sam na sam z bramkarzem. Typowany na gwiazdę mistrzostw piłkarz Realu Madryt zawiódł jednak na całej linii, pudłując w sposób kompromitujący. Za to już następna akcja Duńczyków przyniosła im bramkę - kapitalną centrę z głębi pola po raz kolejny wykorzystał Bendtner, doprowadzjać do remisu. Los mimo to uśmiechnął się w końcówce meczu do Portugalczyków - na trzy minuty przed końcem spotkania wprowadzony chwilę wcześniej Varela precyzyjnym strzałem przy słupku zapewnił im komplet punktów.

DANIA - PORTUGALIA 2:3 (0:2)

0:1 - Pepe (24.), 0:2 - Helder Postiga (36.), 1:2 - Nicklas Bendtner (41.), 2:2 - Nicklas Bendtner (80.), 2:3 - Silvestre Varela (87.)

DANIA: 1. Stephan Andersen - 3. Simon Kjaer, 4. Daniel Agger, 5. Simon Poulsen, 6. Lars Jacobsen Ż - 7. William Kvist, 8. Christian Eriksen, 9. Michael Krohn-Dehli (90. 14. Lasse Schone), 10. Dennis Rommedahl (60. 23. Tobias Mikkelsen), 21. Niki Zimling (16. 19. Jakob Poulsen Ż) - 11. Nicklas Bendtner.

PORTUGALIA: 12. Rui Patricio - 2. Bruno Alves, 3. Pepe, 5. Fabio Coentrao, 21. Joao Pereira - 4. Miguel Veloso, 8. Joao Moutinho, 16. Raul Meireles Ż (84. 18. Silvestre Varela) - 7. Cristiano Ronaldo Ż, 17. Nani (89. 14. Rolando), 23. Helder Postiga (64. 11. Nelson Oliveira).

Gracz meczu: Pepe (Portugalia)

Sędzia: Craig Thomson (Szkocja)

Widzów: 31 480