Zagłębie Steelers w I lidze

2009-10-26

Drużyna Zagłębie Steelers Interpromex pokonała Sioux Kraków Tigers w meczu finałowym Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego II. Spotkanie w Krakowie, którego stawką był bezpośredni awans do ekstraklasy zakończyło się zwycięstwem gości 27:20. Porażka dla faworyzowanych gospodarzy meczu oznacza, iż ich przygoda z drugą ligą potrwa jeszcze przynajmniej jeden sezon.

Tegoroczny finał drugiej ligi rozpoczął się tak, jak się można było go spodziewać. Drużyna z Krakowa nie przegrała do tej pory żadnego meczu w sezonie a na liście swoich zwycięstw ma już wygrany mecz ze Steelers. Początek spotkania nie wskazywał na to, że tym razem ma być inaczej. Gospodarze już w pierwszej kwarcie zdobyli dwa przyłożenia. Najpierw Piotr Jaszczyński wprowadził piłkę w pole punktowe rywala po udanym przechwycie, potem skuteczną serię akcji ofensywnych wykończył Maciej Ginalski. Na początku drugiej osłony spotkania gościom udało się zmniejszyć prowadzenie rywala gdy punkty dla Zagłębia zdobył rozgrywający Michał Krzelowski. Na przerwę przyjezdni schodzili jednak ze stratą dwóch przyłożeń po udanym podaniu Filipa Mościckiego do Sławomira Wędzichy.

Rozpoczynając trzecią kwartę, zawodnicy Tigers z pewnością nie przewidywali, że w ogóle nie zdobędą punktów w drugiej połowie. Dzięki dobrej postawie defensorów Steelers, atak gospodarzy był bezradny. Zagłębie z kolei rozgrywało się na dobre. Najpierw w trzeciej kwarcie kolejne punkty dołożył Krzelowski a w czwartej celnie obsłużył swojego skrzydłowego Macieja Szczerbę i Steelers prowadzili w meczu. Na trzy minuty przed końcem spotkania na tablicę wyników wpisał się jeszcze Mariusz Ostapowicz. Sama końcówka spotkania to dużo niewykorzystanych szans Tigers, dużo nerwów i przewinień.

Ciężko na szybko zanalizować to, co się stało - komentuje trener Sioux Kraków Tigers, Michał Truszkowski - na pewno popełnialiśmy za dużo błędów i miejscami byliśmy po prostu rozkojarzeni. Gdy dodamy jeszcze do tego fakt, że defensywa rywala zagrała dzisiaj bardzo dobre zawody - efekt jest taki, jaki jest.

Co prawda nie występowaliśmy w tym spotkaniu w roli faworyta, ale wiedzieliśmy że jesteśmy lepsi i stać nas na zwycięstwo - mówi manager Zagłębie Steelers Interpromex Szymon Widera. Staraliśmy się grać to, co umiemy i nie zważać na błędy przeciwnika, których popełniał bardzo dużo szczególnie w końcówce spotkania. Myślę, że wygraliśmy dzięki temu, że zdołaliśmy do końca zachować więcej zimnej krwi niż przeciwnik, bo to spotkanie do ostatniego gwizdka sędziego było nierozstrzygnięte.

Zagłębie Steelers Interpromex dzięki dzisiejszemu zwycięstwu wygrywa tegoroczne zmagania futbolowe w drugiej lidze. W przyszłym roku będą rywalizować wśród najlepszych w powiększonej, dziewięcio drużynowej, ekstraklasie. Siuox Kraków Tigers nie utracili jeszcze szansy na awans. Aby znaleźć się w elicie, muszą pokonać Lowlanders Białystok 7 listopada w meczu barażowym.

Sioux Kraków Tigers - Zagłębie Steelers Interpromex 20:27 (14:0, 6:7, 0:7, 0:13)

I kwarta:
8:0 przyłożenie Piotra Jaszczyńskiego po 35-jardowej akcji powrotnej po przechwycie (podwyższenie za dwa punkty Robert Drobny)
14:0 przyłożenie Macieja Ginalskiego po dwujardowej akcji biegowej

II kwarta
14:7 przyłożenie Michała Krzelowskiego po pięciojardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Marcel Kramarczyk)
20:7 przyłożenie Sławomira Wędzichy po 18-jardowej podaniu od Filipa Mościckiego

III kwarta
20:14 przyłożenie Michała Krzelowskiego po 12-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Marcel Kramarczyk)

IV kwarta
20:21 przyłożenie Macieja Szczerby po sześciojardowym podaniu od Michała Krzelowskiego (podwyższenie za jeden punkt Marcel Kramarczyk)
20:27 przyłożenie Mariusza Ostapowicza po sześciojardowej akcji biegowej