17. kolejka DBE: Śląsk wyleczony Polpharmą

2007-01-30

Porażka Asco Śląska Wrocław z Polpharmą Starogard Gdański, wymęczone zwycięstwo Prokomu nad Polpakiem Świecie i wyjazdowa wygrana Anwilu Włocławek w Słupsku - to najważniejsze wydarzenia rozegranej w weekend 17. kolejki DBE.

Słodka zemsta Tomasza Jankowskiego

Trener Polpharmy Tomasz Jankowski miał po meczu ze Śląskiem sporo powodów do zadowolenia. Prowadzony przez niego zespół rozprawił się z wrocławską ekipą, z której Jankowski w zeszłym sezonie został zwolniony.

W pierwszej kwarcie wydawało się, że wszystko idzie po myśli Śląska. Wrocławianie, prowadzeni już tradycyjnie przez Deana Olivera, po tej części meczu prowadzili 20:12. W II kwarcie obraz gry zmienił się na korzyść gospodarzy. Gracze Polpharmy, prowadzeni przez Grega Harringtona i Iwo Kitzingera, zaczęli grać nieco szaloną, bardzo kombinacyjną koszykówkę. To okazało się być metodą na poukładaną, dobrze zorganizowaną defensywę Śląska. Efekt? Do przerwy Polpharma odrobiła straty i był remis 35:35.

O losach meczu przesądziła trzecia kwarta. "Farmaceuci", wyraźnie zachęceni słabą postawą Śląska, poczynali sobie coraz śmielej i odskoczyli na 6 punktów. Andrej Urlep próbował tasować składem, kombinował z zagrywkami, ale zdało się to psu na budę. Do końca meczu Śląsk nie odrobił strat i wrócił do Wrocławia na tarczy. Przegrana w Starogardzie Gdańskim jest dla wrocławian bolesna tym bardziej, że przez nią szanse na zajęcie wyższego niż trzecie miejsca przed playoffami bardzo się oddaliły.

W zespole Polpharmy zadebiutował Amerykanin David Logan. W 23 minuty zdobył 9 punktów i miał 2 asysty. Trener Tomasz Jankowski był po meczu zadowolony z postawy nowego koszykarza, co praktycznie przesądza, iż z Polpharmą pożegna się inny koszykarz zza oceanu, Jason Crowe. Taki los czeka też zapewne środkowego Śląska, Glena Elliotta. Amerykanin drugi mecz z rzędu przesiedział na ławce rezerwowych i prawdopodobnie Urlep podziękuje mu za grę.

Młode wilki z Polpaku namieszały w Sopocie

Prokom Trefl Sopot pokonał we własnej hali Polpak Świecie 77:73. Młode wilki z Polpaku podeszły jednak do meczu w Sopocie bez kompleksów i przy odrobinie szczęścia mogły sięgnąć po zwycięstwo. Rutynowany Prokom nie dał jednak sobie wydrzeć wygranej.

Po pierwszych akcjach meczu, sopocianie prowadzili 5:0. Wydawało się, że Polpakowi przydarzy się to samo, co w meczu we Wrocławiu ze Śląskiem. Wtedy ekipa ze Świecia w pierwszej kwarcie zupełnie nie funkcjonowała i przez to - mimo ambitnej walki - przegrała cały mecz.
To były jednak tylko pozory. Polpak szybko się otrząsnął i zmienił nieco taktykę. Świecianie zaczęli grać kombinacyjnie w ataku, rozciągali na obwodzie obronę Prokomu i albo dogrywali piłkę pod kosz, gdzie świetnie radził sobie Harding Nana, albo po indywidualnych akcjach punktowali z półdystansu. W obronie zaś wymuszali na Prokomie wiele strat. Po pierwszej kwarcie było 11:16 dla Polpaku. W drugiej kwarcie, grą sopocian kierował pewnie Tomas Pacesas. Mniej było strat, za to więcej przemyślanych i poukładanych akcji. W efekcie, do przerwy przewaga Polpaku stopniała do jednego punktu.

Na drugą połowę mistrzowie Polski wyszli o wiele bardziej skoncentrowani i szybko odrobili straty. Polpak nie dał się jednak stłamsić i odzyskał prowadzenie. Mecz zrobił się bardzo wyrównany. W czwartej kwarcie obraz gry zbytnio się nie zmienił. Polpak miał jednak problemy z faulami swoich koszykarzy. Pod koniec meczu za 5 fauli "spadł" Nana i zrobiło się jasne, że gościom ciężko będzie powalczyć o zwycięstwo.
Końcówka meczu to festiwal rzutów wolnych. Tu kluczowe okazało się doświadczenie Prokomu. Sopocianom nie drżała ręka, pewnie wykonywali osobiste i zapewnili sobie końcowe zwycięstwo.

W Prokomie Treflu zabrakło kontuzjowanego Jeffa Norgaarda oraz Turka Huseyina Besoka. W Polpaku uraz wykluczył z gry Davida Mossa. W drużynie ze Świecia zapowiadają się spore zmiany kadrowe. Trener Kostas Flevarakis chce zrezygnować z Mossa i Kevina Hamiltona, którzy nie pasują do jego koncepcji. Takie roszady - jeśli nastąpią - byłby jednak sporym zaskoczeniem, bo Moss i Hamilton byli najlepszymi graczami Polpaku w pierwszej rundzie DBE.

Udany wyjazd Anwilu

Anwil Włocławek wrócił ze Słupska na Kujawy z tarczą. Wicemistrzowie Polski pokonali Energę Czarnych Słupsk 78:72.

Początek meczu to okres dominacji Czarnych. Po pierwszej kwarcie podopieczni Igora Griszczuka prowadzili 27:19. W drugiej kwarcie, Anwil do gry przywrócił duet Pluta-Białek. Do przerwy przewaga gospodarzy stopniała do zaledwie 2 punktów.
W III kwarcie zmobilizowani Czarni ponownie odskoczyli na spory dystans. Obraz gry zmieniał się jednak jak w kalejdoskopie. Włocławianie twardo walczyli i pod koniec meczu objęli prowadzenie. W ostatnich 30 sekundach Czarni mogli jeszcze przechylić losy spotkania na swoją korzyść. Przy stanie 75:72 dla Anwilu piłkę stracił Frasunkiewicz i włocławianie zapewnili sobie triumf.

Najlepszym koszykarzem włocławian był Goran Jagodnik, zdobywca 15 punktów i 11 zbiórek. Dobre zawody zaliczył też Zbigniew Białek. 24-letni skrzydłowy rzucił 15 punktów i trafiał w najważniejszych momentach, nie pozwalając Czarnym zbytnio odskoczyć. W Czarnych wyróżnili się zaś Miah Davis (15 punktów, 7 asyst) oraz Przemysław Frasunkiewicz (15 punktów, 5 zbiórek).

Anwil pod wodzą Alesa Pipana poczyna sobie coraz lepiej. W poprzedniej kolejce włocławianie dopiero w ostatnich sekundach stracili szanse na zwycięstwo z Turowem. Teraz przyszła wygrana w Słupsku. W następnej kolejce wicemistrzów Polski czeka ciężka potyczka - we własnej hali podejmą Śląsk Wrocław. Ten mecz pokaże, czy Anwil kryzys formy ma zupełnie za sobą.