Znajdujesz siê w ogólnopolskim wydaniu.

19. kolejka DBE: niespodziewane pora¿ki faworytów

2007-02-19

W ostatniej kolejce DBE królowa³o has³o: Bij faworyta! Swoje mecze przegrali ligowi potentaci - Anwil W³oc³awek i BOT Turów Zgorzelec. Niewiele brakowa³o, a pora¿kê na w³asnym parkiecie zaliczy³by ¦l±sk Wroc³aw i Prokom Trefl Sopot.

Polpak zla³ Turów...

W Turowie co¶ siê zaciê³o. Podopieczni Saso Filipovskiego w poprzedniej kolejce przegrali z AZS Koszalin, pó¼niej polegli w pó³finale Pucharu Polski, teraz lepszy okaza³ siê Polpak ¦wiecie.

O pora¿ce Turowa z Polpakiem zadecydowa³a koszmarna w wykonaniu zgorzeleckiego klubu czwarta kwarta. Turów przegra³ ja a¿ 9:26 i to zawa¿y³o, ¿e kibice przygranicznego klubu opuszczali halê rozczarowani. Wcze¶niej na parkiecie ogl±dali bardzo wyrównane zawody, pe³ne ostrej walki w defensywie. Oba zespo³y postawi³y w tym meczu wyra¼nie na obronê. Po trzeciej kwarcie na tablicy widnia³ rezultat 46:39 dla Turowa. Dla porównania, w meczu Asco ¦l±sk - Kager Gdynia niemal taki sam wynik by³ po pierwszej po³owie meczu...

W czwartej ods³onie meczu, rozkrêci³ siê duet strzelców Polpaku - Howard Frier i Kevin Hamilton. Doskonale wspiera³ ich Jermaine Anderson. Na dodatek zgorzelczanie mieli spore k³opoty ze zbudowaniem jakiejkolwiek akcji w ataku. Problemy mieli Thomas Kelati i £ukasz Koszarek. A ju¿ zupe³nie zawodzi³ dotychczasowy lider Turowa, Andres Rodriguez. Portorykañczyk w ca³ym meczu odda³ zaledwie cztery rzuty, lecz ani jednego nie trafi³.
Polpak punktowa³, a Turów tylko próbowa³ punktowaæ... I okaza³o siê, ¿e go¶cie ze ¦wiecia wyje¿d¿aj± z Dolnego ¦l±ska bogatsi o dwa ligowe punkty.

...a Polpharma zla³a Anwil

W zesz³ym tygodniu Anwil W³oc³awek niespodziewanie zdoby³ Puchar Polski. W poprzedniej kolejce ligowej, o dobrej formie wicemistrzów Polski przekona³ siê za¶ wroc³awski ¦l±sk, który nie mia³ we W³oc³awku wiele do powiedzenia i wyra¼nie przegra³. Wydawa³o siê wiêc, ¿e i Polpharma Starogard nie da rady z coraz lepszym Anwilem.

Pierwsze minuty meczu pokaza³y, ¿e to bêdzie wyrównany mecz. Po pierwszej kwarcie prowadzili go¶cie, w drugiej czê¶ci meczu Polpharma odrobi³a straty i to podopieczni schodzili na przerwê z ma³±, bo jednopunktow±, przewag±.

W trzeciej kwarcie Anwil przycisn±³, jednak "Farmaceuci" dzielnie siê bronili. W dru¿ynie Tomasza Jankowskiego ¶wietnie spisywa³ siê rezerwowy Zbigniew Marculewicz, na deskach imponowa³ Patrick Okafor, dobrze gra³ te¿ - testowany przed sezonem we W³oc³awku - David Logan. W Anwilu dobrze za¶ gra³ Zbigniew Bia³ek, wspierany przez skutecznego Gorana Jagodnika.

W czwartej kwarcie mecz by³ nadal bardzo zaciêty, a wynik oscylowa³ wokó³ remisu. Szala zwyciêstwa przechyli³a siê na korzy¶æ Polpharmy po b³êdzie sêdziów. Kiedy Zbigniew Bia³ek musia³ zej¶æ po pi±tym faulu, trener Anwilu Ales Pipan zapomnia³ o przepisie nakazuj±cym posiadanie jednego Polaka na parkiecie i wpu¶ci³ obcokrajowca. Sêdziowie to zauwa¿yli i ukarali Anwil faulem technicznym, a na dodatek Polpharma mia³a dwa rzuty wolne za wcze¶niejsze przewinienie. Rzecz w tym, ¿e gra po wy³apaniu b³êdu Pipana nie zosta³a wcze¶niej wznowiona, a sêdziowie w takich sytuacjach w poprzednich meczach dawali szansê na naprawdê pomy³ki.
W tym meczu sta³o siê jednak inaczej. Greg Harrington wykorzysta³ cztery rzuty wolne, a Anwil - wyra¼nie zdenerwowany zamieszaniem - nieco siê pogubi³. Polpharma prowadzi³a ju¿ 78:73. I nie da³a sobie wydrzeæ przewagi.

Dzia³acze Anwilu W³oc³awek po meczu zapowiedzieli, ¿e wy¶l± do PLK oficjalny protest w sprawie pomy³ki sêdziów.

Ciekawie by³o te¿ w Sopocie. Prokom wygra³ z Gipsarem Stal± Ostrów Wielkopolski po wyrównanym meczu 82:81. Losy spotkania przes±dzi³y siê dopiero w ostatnich sekundach, po seriach rzutów osobistych z obu stron. Mocniejsze nerwy mieli sopocianie i ostatecznie zdobyli dwa ligowe punkty.
Prokom zagra³ ze Stal± bez zawieszonego Donatasa Slaniny. Litwin zosta³ zawieszony przez klub za bójkê z klubowym koleg± Rashidem Atkinsem po meczu Euroligi z Barcelon±. Nie wiadomo jeszcze, czy Prokom wyci±gnie wobec Slaniny dalsze konsekwencje.

Wyniki 18. kolejki Dominet Bank Ekstraligi:

Asco ¦l±sk Wroc³aw - Kager Gdynia 89:86 (26:25, 20:15, 21:19, 22:27)

Asco ¦l±sk: Hy¿y 15 (1), Tomczyk 13 (2), Oliver 12 (3), Dimitrovski 11 (2), Steviæ 10, Stefañski 9 (1), Jancikin 7, Hamilton 4, Fon 4 (1), Diduszko 2, Hughes 2;
Kager: Kadziulis 22 (3), Korytek 20, Eldridge 15 (2), Cieleb±k 12 (2), Pettway 12, Lewandowski 3 (1), Kuebler 2, Sporar 0, Kara¶ 0, Ratajczak 0;

Polpharma Starogard - Anwil W³oc³awek 90:85 (22:26, 27:22, 18:20, 23:17)

Polpharma: Okafor 24, Harrington 12, Ercegoviæ 8, Kitzinger 6 (2), Zakrzewski 3 oraz Logan 19 (2), Marculewicz 17 (1), Leoñczyk 1;
Anwil: Pluta 17 (1), Hill 16, Jagodnik 16, Thomas 7 (1), Grudziñski 5 (1) oraz Bia³ek 12 (2), Otaseviæ 5 (1), Hajriæ 4, Jahovics 3, Wo³oszyn 0;

Energa-Czarni S³upsk - AZS Koszalin 77:63 (16:16, 29:18, 13:14, 19:15)

Czarni: Frasunkiewicz 13 (3), Kudriawcew 9 (1), Davis 5 (1), Dunn 4, Tucker 2 oraz Cesnauskis 19 (5), Barlett 15, Jocys 8, Flieger 2, Zab³ocki 0;

AZS: Hunter 20 (2), Gomes 11, Spann 10, Haynes 4, Konare 4 oraz Witos 6, Seweryn 5 (1), Korszuk 3, Coliæ 0, Bogdan 0;

Kotwica Ko³obrzeg - Unia Tarnów 92:67 (30:24, 19:21, 21:9, 22:13)

Kotwica: McLeish 18 (1), Arabas 13 (2), Daniels 13 (1), Mro¿ek 9 (2), Bigus 9 oraz Machowski 20 (6), Radke 5, Jovanoviæ 2, Kikowski 2, Raczyñski 1;
Unia: Djordjeviæ 16 (2), Morris 15, Kruk 12 (1), Vuciceviæ 12, Hajnsz 8 (2) oraz Zych 4, Bacik 2;

Soko³ów-Znicz Jaros³aw - Polonia-SPEC Warszawa 73:82 (22:25, 16:12, 19:20, 16:25)

Znicz: Ibrahim 12, P. Szczotka 6, Majewski 5 (1), Clemons 4 (1), Przewrocki 3 (1) oraz Cruz 16 (2), Becin 13, Sulowski 9 (2), Kowalenko 5 (1), Fortuna 0;
Polonia: Walker 23, Carr 17 (1), Alijevas 12 (1), Reynolds 11, Przybylski 4 oraz Szybilski 6 (1), Lorthridge 4, £±czyñski 3 (1), Sarza³o 2, Ochoñko 0, Balicki 0;

Prokom-Trefl Sopot - Gipsar-Stal Ostrów 82:81 (24:24, 16:8, 18:20, 24:29)

Prokom: Wójcik 18, Dalmau 11 (1), Besok 6, Atkins 4, Hukiæ 4 oraz Dylewicz 18 (1), Andersen 13, Pacesas 4, Hamilton 4;
Gipsar Stal: Akins 19 (5), Szawarski 16 (1), Erdmann 10 (2), ¯urawski 9, Ansley 7 (1) oraz Palacios 13, Brunins 7 (2), Majchrzak 0, Krzyka³a 0;

BOT Turów Zgorzelec - Polpak ¦wiecie 55:65 (15:16, 14:12, 17:11, 9:26)

BOT Turów: Drobnjak 18, Kelati 12 (1), Witka 6, Petroviæ 2, Rodriguez 0 oraz Williams 7, Stimac 4, Roszyk 3, Koszarek 3;
Polpak: Hamilton 13 (2), Nana 8, Skibniewski 8 (2), Thomas 5, Bucknor 0 oraz Frier 20 (3), Anderson 10 (2), Kowalczuk 1, Hall 0, Sroka 0;