49ers i Ravens zagrają w Super Bowl

2013-01-23

Awans do XLVII Super Bowl wywalczyły zespoły San Francisco 49ers i Baltimore Ravens. Tegoroczny finał rozgrywek NFL odbędzie się 3 lutego 2013 roku w Nowym Orleanie. Podczas przerwy scena będzie należała do Beyonce, a hymn narodowy Stanów Zjednoczonych wykona Alicia Keys.

Konferencję NFC wygrali zawodnicy z San Francisco, pokonując najpierw zwycięzców NFL z 2011 roku Green Bay Packers 45:31, a później 28:24 Atalantę Falcons. Spotkanie dużo lepiej zaczęli zawodnicy z Atalanty. Prowadzili oni przez pierwsze dwie kwarty. Gracze 49ers nie poddali się jednak i rozstrzygnęli wynik spotkania na swoją korzyść w ostatniej kwarcie.

Baltimore Ravens wygrali natomiast konferencję AFC. Najpierw po bardzo wyrównanym meczu pokonali 38:35 Denver Broncos, a potem, podobnie jak w przypadku drugiego finalisty NFL, odwrócili losy spotkania, dającego awans do Super Bowl. Początkowo prowadzili faworyci z New Englands, ale świetne dwie ostatnie kwarty w wykonaniu Ravens nie pozwoliły Patriots awansować do finału.

Ciekawostką jest, że tegoroczni finaliści prowadzeni są przez braci. John Harbaugh jest trenerem w Baltimore, a młodszy z braci - Jim w San Francisco. Jeżeli wygra ekipa Jima Harbaugh dogoni w liczbie zwycięstw w Super Bowl Pittsburgh Steelers (6). Do tej pory triumfowali w roku 1982, 1985, 1989, 1990 i 1995. Ravens zwyciężyli tylko raz, w 2001 roku. Drużyny zagrają na stadionie Mercedes-Benz Superdome.

Rok temu w finale rozgrywanym w Indianapolis New York Giants pokonali New England Patriots 21:17.