Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Ajax Summer Talent Camp już w lipcu!

2011-06-02

Trenerzy słynnej Młodzieżowej Akademii Ajaxu zawitają do Polski w ramach Ajax Summer Talent Camp. Od 2 do 8 lipca 300 młodych piłkarzy z kraju sprawdzi swoje umiejętności futbolowe pod okiem sześciu trenerów z Youth Academy Ajax Amsterdam. Na boiskach Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu kilkudniowe szkolenia poprowadzą Robin Pronk, Casimir Westerveld, Alex Geernaert, Marco van Galen, Jan Splinter oraz Eddie van Schaik.

"De Toekomst" w przełożeniu na język polski oznacza "przyszłość", a jest to zarazem nazwa akademii Ajaxu. Fantastyczna szkółka piłkarska, wypuszczająca każdego roku świetnie wyszkolonych nastoletnich piłkarzy. To, co odróżnia ją od innych europejskich szkół, to przede wszystkim ukierunkowanie na pracę z lokalną młodzieżą. Ajax nie szuka na całym świecie diamentów do oszlifowania, choć nie jest zamknięty dla talentów z zagranicy. Sprzyja temu trzydniowy Tydzień Talentów, który daje szansę na zaprezentowanie się i uzyskanie miejsca wśród najlepszych.

Młodzieżowa Akademia klubu Ajax Amsterdam znana jest jako kolebka najwyższej klasy talentów piłkarskich. Jej wychowankami, rekrutowanymi na jednym z obozów, są takie piłkarskie sławy jak Edgar Davis, Edwin van der Sar, Dennis Bergkamp, Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart czy Marco van Basten. Swoje pierwsze kroki futbolowe stawiał tam również Johan Cruyff, uznawany za czołową osobistość w historii światowego futbolu.

Początki programu sięgają przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, kiedy to Akademia nosiła nazwę Przylądek (Voorland). Właśnie wtedy powstała naczelna zasada przyświecająca Ajaxowi: „Bez młodzieży nie ma przyszłości” (No Youth, No Future), której wcielaniu w życie przewodzi obecnie Jan Olde Riekerink. Nowe miano i siedzibę (która obecnie znajduje się w czołówce rankingów FIFA) szkółka zyskała w roku 1996, gdy ukończono budowę stadionu Amsterdam Arena.

Akademia liczy obecnie 240 młodych piłkarzy pomiędzy 7 a 19 rokiem życia, występujących w siedmiu drużynach. Biorą one czynny udział w rozgrywkach lig młodzieżowych w Holandii. Dzięki imponującemu budżetowi (4,5 mln euro), do jej dyspozycji jest dziesięć boisk piłkarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt, sztuczne oświetlenie, świeżą i syntetyczną murawę. Młodzież szkolona jest przez profesjonalnych trenerów za pomocą technik stosowanych  podczas ćwiczeń pierwszej drużyny Ajaxu. Wypracowany przez trenerów system TIPS (Technique, Insight, Personality and Speed) rozwija technikę, intuicję, osobowość i szybkość poprzez przygotowanie fizyczne, jak i psychologiczne. Co roku tylko jeden lub dwóch zawodników z Akademii Przyszłości awansuje do prestiżowego składu Ajaxu Amsterdam.

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama