Anwil Włocławek zdobył Puchar Polski

2007-02-12

Koszykarze Anwilu Włocławek zdobyli Puchar Polski. W finale pokonali Prokom Trefl Sopot 72:66. Najlepszym zawodnikiem turnieju został obrońca Anwilu, Andrzej Pluta.

Anwil zdobył po Puchar Polski po 11 latach przerwy. Poprzednio włocławianie sięgnęli po to trofeum w 1996 r., grając jako Nobiles Azoty Włocławek.

Anwil zaczął mecz od mocnego uderzenia. Po pierwszej połowie meczu wicemistrzowie Polski prowadzili siedmioma punktami. Świetnie spisywało się trio Pluta-Jagodnik-Hill. Dzięki grze tego tercetu, w każdym elemencie gry - na obwodzie, skrzydle i pod koszem - Anwil miał mocne atuty i mógł szachować Prokom wieloma opcjami gry w ataku. Włocławianie imponowali też grą w obronie. Przy dobrze funkcjonującej defensywie wicemistrzów Polski Prokom nie miał wiele do powiedzenia i zdołał jedynie - dzięki skuteczności Dalmau i Slaniny - zmniejszyć nieco straty. Na tyle, by móc myśleć o skutecznym pościgu w drugiej połowie.

I faktycznie, w przerwie trener Eugeniusz Kijewski musiał użyć wielu męskich słów, bo od początku drugiej połowy sopocianie wzięli się ostro do pracy. Poprawili się też w ataku i w pewnym momencie objęli trzypunktowe prowadzenie.  W obronie zaś zaczęli grać strefą. Efekt? W czwartej kwarcie włocławianie przez kilka minut nie byli w stanie nawet zbliżyć się do kosza Prokomu.

Podopieczni Alesa Pipana wyszli jednak obronną ręką z opresji. Po zastoju ponownie zaczęli grać mocno w defensywie - tak samo, jak na początku meczu - i skutecznie ograniczyli zapał do gry Prokomu. W ataku zaś na miano bohatera pracował końcówce meczu Otis Hill, który łatwo radził sobie z wysokimi graczami Prokomu. To dzięki akcjom Hilla Anwil odrobił straty.
Sama końcówka meczu to już pokaz gry Anwilu. Włocławianie pewnie pilnowali przewagi i wybili Prokomowi z głowy marzenia o obronie Pucharu Polski.

Tytuł MVP turnieju o Puchar Polski przypadł koszykarzowi zwycięzców, Andrzejowi Plucie. Obrońca włocławian w każdym turniejowym meczu prezentował równą formę (15 punktów w meczu z Kagerem, 20 z Czarnymi i 15 w finale z Prokomem) i jest jednym z ojców zwycięstwa Anwilu.