Chelsea wygrala Ligę Mistrzów!

2012-05-20

Chelsea Londyn po hiperemocjonującym finale zdobyła puchar Ligi Mistrzów. W finale okazała się lepsza w rzutach karnych od Bayernu Monachium.

Wydawało się, że to niemożliwe. Bayern decydujący mecz sezonu grał u siebie, miał w nim przygniatającą przewagę i mógł co najmniej dwukrotnie przechylić szalę sukcesu na swoją korzyść. Tak się jednak nie stało.

Tak samo niemożliwy wydawał się tryumf Chelsea. Drużyna Romana Abramowicza była w tym roku najsłabsza od lat - nie zdobyła w Premier League miejsca zapewniającego gry w Lidze Mistrzów, a od fazy ćwierćfinałowej prezentowała się o wiele gorzej piłkarsko od każdego przeciwnika.

Futbol jednak nie zawsze jest sprawiedliwy, co potwierdziło się w sobotni wieczór w Monachium. Bayern miał zwycięstwo w Champions League na wyciągnięcie ręki w 83. minucie, gdy Thomas Müller pokonał główką Petra Cecha. Chelsea odpowiedziała golem po jedynym swoim rzucie rożnym podczas tego meczu (Bayern miał ich aż 20) - fenomenalnym strzałem głową popisał się Didier Drogba i na dwie minuty przed końcem mieliśmy remis. W dogrywce Bayern znów miał kolejne szanse - najlepszą z nich miał Arjen Robben w 93. minucie. Holender wykonywał rzut karny, ale strzelił go fatalnie i Cech popisał się skuteczną obroną. Do końca dogrywki wynik nie uległ już żmianie.

W serii rzutów karnych również wydawało się, że Bayern okaże się lepszy. Manuel Neuer obronił jedenastkę Juana Maty, by po chwili samemu pokonać Cecha. W czwartej serii przy prowadzenie Bawarczyków 3:2 nie popisał się jednak Olić, który strzelił zbyt słabo i sygnalizująco, umożliwiając czeskiemu bramkarzowi skuteczną interwencję. W odpowiedzi Ashley Cole strzelił nie do obrony i emocje zaczęły się od nowa. Do piłki podszedł Bastian Schweinsteiger - niemiecki pomocnik wziął krótki rozbieg, ale piłka po jego uderzeniu zatrzymała się na słupku. Ostatni strzał wieczoru należał do bohatera wieczoru. Drogba nie dał szans Neuerowi i Chelsea mogła zacząć świętować pierwsze zwycięstwo w Lidze Mistrzów w swojej historii.

BAYERN MONACHIUM - CHELSEA LONDYN 1:1 (1:1, 0:0)

1:0 - Müller (83.), 1:1 - Drogba (88.)

Karne: 1:0 - Lahm, 1:0 - Mata (Neuer obronił), 2:0 - Gomez, 2:1 - David Luiz, 3:1 - Neuer, 3:2 - Lampard, 3:2 - Olić (Cech obronił), 3:3 - Cole, 3:3 - Schwiensteiger (słupek), 3:4 - Drogba

Bayern: 1. Manuel Neuer - 21. Philipp Lahm, 17, Jerome Boateng, 44. Anatolij Tymoszczuk, 26. Diego Contento - 31. Bastian Schweinsteiger Ż, 39. Toni Kroos, 10. Arjen Robben, 7. Franck Ribery (97. 11. Ivica Olić) - 25. Thomas Müller (87. 5. Daniel Van Buyten), 33. Mario Gomez.

Chelsea: 1. Petr Cech - 17. Jose Bosingwa, 4. David Luiz Ż, 24. Gary Cahill, 3. Ashley Cole Ż - 12. Mikel John Obi, 8. Frank Lampard, 21. Salomon Kalou (84. Fernando Torres Ż), 10. Juan Mata, 34. Ryan Bertrand (73. 15. Florent Malouda) - 11. Didier Drogba Ż.