Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Co daje nam wysokie miejsce w rankingu FIFA?

2017-07-12

Dużo słyszy się ostatnimi czasy o reprezentacji Polski w piłce nożnej i Rankingu FIFA. Nasza drużyna narodowa zajmuje coraz to wyższe lokaty, wyprzedzając już takie kraje jak Hiszpania, Włochy czy Anglia. Tak wysoka pozycja na pewno daje dużo pewności siebie, ale czy płyną z tego jeszcze jakieś korzyści?

 

Ranking po raz pierwszy pojawił się w 1992 roku. Od tamtego czasu bardzo wiele się zmieniło. Mieliśmy do czynienia z licznymi zmianami w sposobie liczenia punktów i ustawiania drużyn w rankingu, jednak to co zawsze budziło największe emocje, to informacja o tym kto zajął które miejsce

Najnowsza aktualizacja rankingu FIFA umieściła Polskę na 6. miejscu. Przewidywania mówiły o miejscu 5., jednak i tak jest to wynik, którego jeszcze kilka lat temu nikt by się nie spodziewał. Taki układ tabeli cieszy tym bardziej, że będzie on bardzo istotny w kontekście losowania drużyn do fazy grupowej Mistrzostwa Świata w 2018 roku!

Nasza sytuacja w grupie Eliminacji wygląda bardzo dobrze i jeżeli w ciągu pozostałych meczy uda nam się zakwalifikować na turniej, czeka nas kolejne losowanie, gdzie istotne będzie miejsce drużyny w Rankingu.

A raczej wysokie miejsce, ponieważ tylko ono gwarantuje, że nie trafimy do jednej grupy z pozostałymi drużynami z czołówki i nie będziemy musieli już od samego początku mierzyć się z największymi potęgami. Takie korzyści daje nam jednak tylko zajęcie miejsc od 10. wzwyż, ponieważ dla kolejnych koszyków z których losowane będą drużyny, ranking przestaje być istotny. Decyzje podejmuje się dla nich a podstawie m.in. rozmieszczenia drużyn na kontynentach i ich przynależności do federacji.

To wszystko jednak dopiero przed nami. Na dzień dzisiejszy, oprócz radości kibiców oraz satysfakcji piłkarzy i całego sztabu szkoleniowego, owa lokata nadaje też drużynie niesamowity prestiż i stawia Polaków w jednym rzędzie z najlepszymi zawodnikami na świecie. Oznacza to przede wszystkim wzrost wartości polskich piłkarzy w świecie futbolu oraz zwiększenie atrakcyjności polskich drużyn, jako miejsca, skąd mogą wychodzić wielcy zawodnicy, co może skupić na polskiej lidze uwagę zagranicznych skautów i inwestorów a nawet zawodników, szukających nowego miejsca do rozwoju.

Wszystkie te korzyści gwarantuje nam jednak tylko i wyłącznie utrzymanie wysokiego miejsca w rankingu. Nikt nie będzie pamiętał o naszym sierpniowym 6 miejscu, gdy przyjdzie czas na grudniowe losowanie fazy grupowej Mistrzostw Świata. Miejmy nadzieje, że Białoczerwoni utrzymają wysoką formę i zostaną wysoko w Rankingu FIFA jeszcze przez długi, długi czas.

KSK

Źródła: sport.pl, fifa.com

Fot. flickr.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama