Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Co warto zabrać na spływ kajakowy?

2014-03-31

Spływ kajakowy to przyjemność, bezpośrednie obcowanie z naturą, ale także wyzwanie sportowe. Warto dobrze przygotować się na taką wyprawę i wyposażyć w odpowiedni sprzęt, bo tylko wtedy wypad da nam wiele satysfakcji. Podczas każdej wyprawy należy być właściwie przygotowanym.

Obowiązkowy zestaw na spływ kajakowy

Właściwy ekwipunek i sprzęt to rzecz ważna podczas jednodniowego spływu czy dłuższej wyprawy. Podstawą wyposażenia na krótką wycieczkę są specjalne buty do wody, wodoszczelny pokrowiec na telefon, a w lecie krem do opalania i środek na komary. Każdy uczestnik powinien zadbać o wodę do picia. Doświadczeni kajakarze zabierają również ze sobą czekoladę lub baton energetyczny i  gąbkę do osuszania kajaka na postoju.

Jeśli spływ będzie trwał dłużej, koniecznie należy zabrać namiot, materac, śpiwór i latarkę. Warto wziąć również trzy zestawy odzieży, a każdy z nich zapakować w oddzielne, przeznaczone do tego wodoszczelne worki, aby mieć zawsze suchy komplet ubrań. Na taką wyprawę można  zaopatrzyć się także w specjalistyczną odzież kajakową: kurtkę, bieliznę termoaktywną, spodnie neoprenowe itp.

Ważną kwestią jest zabezpieczenie medyczne i kwestia higieny. Stąd podstawą jest apteczka, a w niej opatrunki, środki przeciwbólowe i woda utleniona. Wszystko zamknięte szczelnie w specjalnych plastikowych pojemnikach - tzw. beczkach.

Jeśli podczas wyprawy będą przyrządzane posiłki, niezbędna będzie butla gazowa i kuchenka. Warto również zabrać ze sobą dobry nóż lub siekierkę i zapalniczkę.  Może przydać się też wielofunkcyjna, wzmacniana taśma typu Power Tape do szybkiej naprawy kajaka itp.

Nie zabieramy ze sobą kluczyków do samochodu, do domu oraz dokumentów. Jeżeli są absolutnie niezbędne, to zabezpieczamy kluczyki pływającym breloczkiem, a dokumenty zamykamy w wodoszczelnym worku. Dodatkowo można je przywiązać cienką linką do kajaka lub kamizelki.

Najważniejszy jednak jest oczywiście odpowiednio dobrany sprzęt pływający: szybki kajak, dobrej jakości wiosła kajakowe oraz dobrze dopasowany kapok. Ofertę kajaków, kanadyjek, rowerów wodnych, wioseł, kamizelek i wszystkich niezbędnych akcesoriów kajakowych można znaleźć na stronie www.kajakcentrum.pl. Ważne, aby zaopatrywać się w profesjonalnych sklepach, które oferują sprzedaż najlepszej jakości produktów. Jeśli dodatkowo jest to producent sprzętu wodnego, posiadający praktyczne, długoletnie doświadczenie, pozostaje nam skorzystać z jego porad, wybrać odpowiedni do własnych potrzeb sprzęt i wyruszyć na przygodę.

Bezpieczeństwo i unikanie zagrożeń

Kajakarstwo jest szczególnym rodzajem sportu, to aura i natura określa w jakich warunkach płyniemy. Często z powodu braku pokory wobec otaczającej nas przyrody, dochodzi do nieszczęść. Dlatego należy nie tylko skompletować niezbędny ekwipunek, ale również dokładnie opracować odcinki spływu kajakowego.

Niezbędne jest przede wszystkim wnikliwe poznanie całej trasy spływu w przewodniku i zapoznanie się, najlepiej na forach internetowych, z możliwością  wystąpienia zagrożeń oraz istniejących trudnych lub szczególnych punktach. Musimy wiedzieć, gdzie czekają nas przenoski, zwałki, gdzie mamy uważać na niski mostek, a gdzie przygotować aparat, by uwiecznić piękne, urokliwe miejsce. Warto  także nauczyć się wczesnego rozpoznawania zagrożenia, jak również sygnałów, które stosują kajakarze w razie wystąpienia realnego zagrożenia.

Uczestnik spływu kajakowego powinien wziąć pod uwagę swoją sprawność fizyczną i umiejętności. Istotna jest również ocena sprzętu, którym dysponujemy. Czym mniejsze możliwości kajakarza i ograniczone wyposażenie dodatkowe, tym bardziej warto trzymać się bliżej grupy i nie podejmować wyzwań na własną rękę.

Spływ kajakowy to wielka przyjemność, ale tylko odpowiednie przygotowanie, rozwaga i dobrej jakości sprzęt pływający, mogą dać gwarancję udanej i bezpiecznej wyprawy.

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • turystyka wodniak krutyń [0]moim zdaniem warto zadbać o odpowiedni ubiór, trzeba być gotowym na każdą okoliczność , no i zadbać o odpowiedni kajak na szczęście turystyka wodniak krutyń dba o różnorodność kajaków

  2017-06-14, 05:22:58
  Michał
 • porada kajakowa [0]No tak - zawsze warto się przygotować na kajaki ;) Polecam podpowiedzi z bloga; http://kayaks.pl/category/blog/

  2016-02-07, 12:27:16
  Karolina
 • spływ kajakowy [0]na spływ kajakowy powinno się mieć dobry, solidny kajak, kołpok i kask. Odzież ochronna też jest potrzebna. Ja mam swój kajak, kupiłam go w sklepie http://kajakcentrum.pl/. Oni mają duży wybór kajaków...

  2015-04-11, 12:29:43
  martyna
Zobacz wszystkie wypowiedzi
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama