DBE: półfinał bez Anwilu Włocławek!

2008-04-25

Anwil Włocławek nie zagra w półfinale Dominet Bank Ekstraligi! Podopieczni w decydującym o awansie meczu przegrali we własnej hali z Polpakiem Świecie 66:82. Włocławian zabraknie w walce o medale po raz pierwszy od 10 lat.

To miał być sezon Anwilu. Działacze postarali się o zbudowanie solidnego zespołu. Włocławianie mieli w tym roku zajść dalej niż rok wcześniej, gdy po walce ze Śląskiem Wrocław zajęli tylko czwarte miejsce.

Mieli zajść, ale tego nie zrobią. Anwilowi stanął na drodze rywal zza miedzy, Polpak Świecie. Prowadzeni przez Mihailo Uvalina zawodnicy nie pękli po dwóch przegranych we Włocławku. Odrobili straty w meczach u siebie, a w decydującym piątym spotkaniu upokorzyli Anwil, wygrywając we Włocławku aż 82:66.

Początek meczu pokazał, że na zwycięstwo trzeba będzie solidnie zapracować. Koszykarze obu zespołów nie oszczędzali swoich kości, a w ofensywie szli mniej więcej łeb w łeb. W drugiej kwarcie Polpak - grający świetnie w obronie - zaczął powoli odjeżdżać włocławianom. Zawodnicy trenera Uvalina do przerwy prowadzili 38:32. Na dodatek zyskali spory atut psychologiczny. Tuż przed syreną kończącą drugą kwartę, Chris Garner przymierzył celnie niemal z połowy boiska.

"Kosz do szatni" wyraźnie zdeprymował Anwil, bo po przerwie koszykarze Alesa Pipana zupełnie nie mieli pomysłu na rozbicie obrony Polpaku. Zmiany nie przynosiły rezultatu, Polpak cały czas grał swoje i przed ostatnią częścią meczu prowadził 56:43. Kibice w Hali Mistrzów zaczynali przyjmować do wiadomości, że ich pupili zabraknie w półfinale.  Polpak nie odpuścił i pewnie pilnował przewagi. Włocławianie walczyli, próbowali, ale nie mogli znaleźć sposobu na solidną obronę Polpaku. Zawodnicy Mihailo Uvalina dowieźli prowadzenie do końca i to oni awansowali do półfinału. Anwil zaś zanotował największą wpadkę od sezonu 1997/1998, gdy zajął ledwie 7. miejsce w lidze. Teraz, po 10 latach, włocławian znów zabraknie na podium, a nawet w walce o medale.

Anwil Włocławek - Polpak Świecie 66:82 (16:16, 16:22, 11:18, 23:26)

Anwil: V.Petrovic 17 (1), Ł.Koszarek 15 (2), A.Pluta 11 (1), W.Grudziński 8 (1), A.Dunn 6, P.Okafor 4, T.Gaidamavicius 3 (1), Z.Białek 2, A.Daniels 0.
Polpak: B.Dixon 17, C.Garner 15 (4), E.Hicks 11, M.Brkic 10 (2), P.Kikowski 8, N.Lepojevic 8 (1), V.Tica 7 (1), Ł.Ratajczak 6, D.Harris 0, K.Mielnik 0.

Anwil Włocławek - Polpak Świecie 2:3, awans - Polpak.