DBE: porażki Śląska i Anwilu

2006-12-05

Porażka Anwilu Włocławek z Polonią SPEC Warszawa i przegrana dotychczasowego lidera ligi Bergsona Śląska Wrocław z Gipsarem Ostrów Wielkopolski - to najciekawsze wydarzenia ostatniej kolejki DBE.

Polonia SPEC-em od niespodzianek

Zwycięstwo Polonii jest zaskoczeniem, choć ten, kto widział mecz "Czarnych Koszul" z Bergsonem Śląskiem Wrocław, zdziwiony pewnie nie był. We Wrocławiu Polonia była o krok od sprawienia sensacji i Śląsk potrzebował dogrywki, żeby rozprawić się z dobrze dysponowaną Polonią.
Nie udało się we Wrocławiu ze Śląskiem, za to udało się na własnym parkiecie z Anwilem. Włocławianie w pierwszej połowie meczu toczyli wyrównaną walkę i ta część meczu zakończyła się rezultatem 38:37 dla gospodarzy. W trzeciej kwarcie "Czarne Koszule" przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Świetnie w tej części gry spisywał się Amerykanin Grady Reynolds, który zaprezentował akcję rodem z parkietów NBA, popisując się wsadem a'la Vince Carter. Zapakował piłkę do kosza, wkładając do obręczy rękę po łokieć. Wspierali go Rolandas Aljevas i Antonio Hudson, po III kwarcie Polonia miała już 11 punktów przewagi.
W czwartej kwarcie, gospodarze spokojnie kontrolowali wynik. Anwilowi zaś, wobec słabszej dyspozycji Marka Dickela (w całym meczu tylko 2 punkty), brakowałoby argumentów, które pozwoliłby im walczyć o zwycięstwo. Mecz skończył się wynikiem 87:69 dla Polonii SPEC Warszawa.

Oprócz Reynoldsa (18 punktów, 8 zbiórek, 5 przechwytów) w Polonii na wyróżnienie zasłużył 21-letni skrzydłowy Tomasz Pisarczyk, który w zaledwie 10 minut zdołał rzucić 8 punktów i zablokować trzy rzuty. W Anwilu dobre zawody zaliczyli Seid Hajrić (12 punktów, 9 zbiórek), a także debiutujący w ekipie z Kujaw Amerykanin Otis Hill (11 punktów, 7 zbiórek). Warszawianie zaprezentowali się lepiej jako zespół, mieli więcej atutów w każdym elemencie gry (na obwodzie szalał Hudson, pod koszami swoje robili Reynolds i świetny Kenny Walker - aż 12 zbiórek! - swoje dorzucił wspomniany Pisarczyk) i ściągnęli drugi w tym sezonie skalp z faworyta rozgrywek. Kilka tygodni temu z Warszawy na tarczy wyjeżdżali koszykarze Prokomu Trefla Sopot.

Bergson Śląsk zagipsowany w Ostrowie

Koszykarze Bergsona Śląska Wrocław przegrali w Ostrowie Wielkopolskim z tamtejszym Gipsarem 79:82. Ta porażka kosztowała ich utratę pozycji lidera DBE.

Pierwsza połowa meczu upłynęła pod znakiem zdecydowanej dominacji gospodarzy. Do przerwy było 53:38 dla Gipsaru, a miejscowi kibice zacierali już ręce, że wrocławianie dostaną na ich oczach solidne baty.
Trener Śląska Andrej Urlep musiał w przerwie solidnie wstrząsnąć swoimi koszykarzami, bo od pierwszych minut drugiej połowy grali zupełnie inaczej. III kwartę otworzył trójką skrzydłowy Gipsaru Rashard Lee, lecz następne minuty należały już do Bergsona Śląska. Szczególnie we znaki graczom Gipsaru dał się Dean Oliver, który trafiał raz za razem i obsługiwał kolegów świetnymi podaniami. Przewaga topniała, topniała, przed czwartą kwartą było już tylko 66:60 dla gospodarzy.

W ostatniej części meczu obraz gry nie uległ zmianie. Bergson Śląsk wyraźnie złapał wiatr w żagle, trzy minuty przed końcem meczu - po pięknym podaniu w tempo pod kosz Olivera do Tomczyka i efektownym wsadzie tego ostatniego - wrocławianie objęli prowadzenie 74:72.

Ostatnia minuta spotkania będzie pewnie kosztowała Andreja Urlepa kilka lat życia. Wrocławianie popełnili dwa koszmarne błędy i na własne życzenie oddali zwycięstwo. Najpier Tim Kisner, wybijając piłkę z autu, nie miał komu zagrać i podał prosto do Obersatsa. Ten odegrał do Tony'ego Akinsa, który przymierzył za trzy, wyprowadzając Gipsar na prowadzenie 79:77. Chwilę później sytuacja powtórzyła się - koszykarze Bergsona zbyt długo wyrzucali piłkę z autu i przekroczyli czas 5 sekund. Wynik meczu ustalił Jacek Krzykała, trafiając rzuty wolne. Stanęło na wyniku 82:79 dla Gipsaru Stali.

Niespodziewane zwycięstwo AZS Koszalin

Do sporej niespodzianki doszło w Koszalinie. Trapiony sporymi problemami finansowymi - mówi się nawet o wycofaniu drużyny z rozgrywek - AZS pokonał faworyzowaną Polpharmę Starogard Gdański 87:79.
Koszalinianie prowadzili od pierwszych minut meczu. Świetne zawody rozgrywał duet Michael Haynes (22 punkty) - Chris Hunter (18 punktów, 8 zbiórek), w Popharmie zaś samotnie szarpał Greg Harrington (23 punkty), lecz nie dostał wsparcia od kolegów i ekipa "Farmaceutów" wrociła z Koszalina na tarczy.

Wyniki 7. kolejki Dominet Bank Ekstraligi:

Prokom-Trefl Sopot - Sokołów-Znicz Jarosław 105:45 (30:9, 20:9, 27:19, 28:8).

Prokom: Nordgaard 17 (4), Slanina 10 (2), Besok 9, Masiulis 7, Hamilton 7 (1) oraz Andersen 17, Hukić 11 (3), Dylewicz 8 (1), Zamojski 6, Atkins 6, Dalmau 5 (1), Wójcik 2

Znicz: Majewski 10 (2), Przewrocki 6, Clemons 5 (1), Oduok 3, Łuszczewski 2 oraz Sulowski 8 (1), P. Szczotka 6, Kowalenko 3, Miller 2, G. Szczotka 0, Mikołajko 0, Fortuna 0

Gipsar-Stal Ostrów Wlkp. - Bergson-Śląsk Wrocław 82:79 (30:16, 23:22, 13:22, 16:19)

Gipsar: Ansley 17 (3), Żurawski 13, Akins 12 (2), Szawarski 10 (1), Lee 9 (1) oraz Obazuaye 11, Brunins 5 (1), Krzykała 5, Obersats 0

Śląsk: Kisner 16 (1), Hyży 10, Elliott 10, Dimitrovski 8 (2), Stefański 4 oraz Tomczyk 16, Oliver 13 (3), Jancikin 2, Fon 0

Kotwica Kołobrzeg - BOT Turów Zgorzelec 74:77 (16:18, 18:19, 23:22, 17:18)

Kotwica: Hughes 22 (1), Arabas 15 (2), Daniels 12, Bigus 7, Mrożek 1 oraz Machowski 17 (5), Howell 0, Kikowski 0, Vitas 0

Turów: Kelati 24 (4), Drobnjak 14 (1), Witka 10, Rodriguez 7, Petrović 6 oraz Koszarek 12 (2), Stimac 4, Roszyk 0, Ljubotina 0

Unia Tarnów - Energa-Czarni Słupsk 69:80 (11:28, 13:15, 16:19, 29:18)

Unia: Morinia 17 (5), Malesević 15, Morris 11, Ibrahim 6, Majchrzak 0 oraz Sarzało 7 (1), Hajnsz 7 (1), Colić 3 (1), Djordjević 2, Vucicević 1, Bacik 0

Czarni: Frasunkiewicz 16 (1), Davis 13 (2), Barlett 14, Kudriawcew 12, Dunn 10 oraz Radke 8, Cesnauskis 4, Tucker 3

AZS Koszalin - Polpharma Starogard 87:79 (15:13, 26:25, 19:19, 27:22)

AZS: Haynes 22 (1), Hunter 18 (1), Spann 15 (1), Witos 9, Konare 3 (1) oraz Gomes 9 (1), Korszuk 6 (1), Balcerzak 5 (1), Bogdan 0

Polpharma: Harrington 23 (2), Okafor 13, Crowe 10 (1), Ercegović 4, Misiewicz 0 oraz Zakrzewski 10 (2), Wiekiera 7 (1), Kitzinger 5 (1), Marculewicz 5, Leończyk 2

Polonia SPEC Warszawa - Anwil Włocławek 87:69 (20:16, 18:21, 23:13, 26:19)

Polonia: Alijevas 21 (1), Hudson 20 (2), Reynolds 18 (1), Walker 16, Kordas 0 oraz Pisarczyk 8, Ochońko 3, Przybylski 1, Balicki 0, Łączyński 0, Majewski 0

Anwil: Hajric 12, Hill 11, Pluta 11, Jahovics 8, Dickel 2 oraz Soskic 11 (2) Białek 5 (1), Grudziński 5 (1), Wołoszyn 3, Otasevic 1

Polpak Świecie - Kager Gdynia 76:62 (14:18, 20:15, 23:14, 19:15)

Polpak: Moss 28 (4), Thomas 15, Sroka 7 (1), Nana 0, Skibniewski 0 oraz Kowalczuk 18 (2), Hamilton 6, Frank 2, Dębski 0, Wiśniewski 0

Kager: Kadziulis 17 (2), Radwan 16 (3), Eldridge 11 (1), Pettway 7, Cielebąk 0 oraz Kuebler 5 (1), Sporar 2, Conn 2, Ratajczak 2, Lewandowski 0, Karaś 0