DBL: "Baty" Anwilu...

2006-01-16

Zwycięstwo Stali Ostrów w Świeciu nad Polpakiem i wysoka 29 punktowa porażka wicemistrza Polski Anwilu Włocławek z Energą Czarnymi Słupsk były największymi niespodziankami XV kolejki Dominet Basket Ligi.

Energa Czarni Słupsk - WTK Anwil Włocławek 86:57 (23:15, 22:17, 24:16, 17:9)

Chyba nikt z przybyłych kibiców Czarnych Słupsk, a tym bardziej przyjezdnych fanów Anwilu Włocławek nie spodziewał się takiego obrotu wydarzeń na parkiecie. Mecz miał dodatkowy wydźwięk bowiem naprzeciw siebie jako trenerzy stanęli Igor Griszczuk- niegdyś zawodnik i asystent  obecnego trenera Anwilu Andreja Urlepa. Powiedzenie „ Uczeń bije mistrza” akurat w tym przypadku miało swoje odzwierciedlenie na parkiecie. Już po pierwszych 20 minutach spotkania, Czarni prowadzili 45 – 32 i nie zanosiło się żeby taką przewagę zmarnowali. Znakomicie w barwach „Czarnych’ punktowali  Tarmo Kikerpill – 19 punktów i Omar Barlett 17 „ oczek”. W kolejnych 20 minutach obraz gry nie uległ zmianie tj,. na parkiecie istniał tylko jeden zespół Energa Czarni Słupsk!!! Po III kwartach było jasne że Anwili tego spotkania nie wygra. Przewaga gospodarzy wynosił bowiem 21 punktów. Zagadką były tylko rozmiary porażki...Najwierniejsi kibice z Włocławka liczyli za pewne na jakiś szaleńczy zryw swojego zespołu.  W IV kwarcie obraz gry nie zmienił się: Anwil grał słabo i mało skutecznie natomiast Czarni powiększali sukcesywnie przewagę, która po IV kwartach  wynosiła 29 „oczek”. Najskuteczniejszymi zawodnikami Anwilu byli Swanson i Witka, ich zdobycze punktowe nie przekroczyły 10 „oczek”. Zapewne po postawie Anwilu większość kibiców spodziewała się więcej...  Tym bardziej że drużyna po początkowych wpadkach  zaczęła wygrywać. Zespół wicemistrza Polski widocznie w dalszym ciągu ma kłopoty z ułożeniem gry i z właściwym  jej egzekwowaniem. Czarni Słupsk pozytywnie zaskakują w tym sezonie swoją gra! Zespół jest nieobliczalny  i w Dominet Basket Lidze może jeszcze sporo „namieszać”.

Energa Czarni Słupsk: Tarmo Kikerpill 19, Omar Barlett 17, Aleksander Kudriawcew 14, Miah Davis 11, Alex Dunn 10, Mindaugas Burneika 6, Marcin Flieger 5, Przemysław Frasunkiewicz 4.
WTK Anwil Włocławek: Dante Swanson 10, Robert Witka 10, Michał Ignerski 8, Pete Lisicki 8, Wiktor Grudziński 7, Seid Hajric 5, Ed Scott 5, Marcin Sroka 2, Kamil Michalski 1, Brent Scott 1

Prokom Trefl Sopot - Era Śląsk Wrocław 84:72 (22:20, 25:13, 18:20, 19:19)

W Sopocie niespodzianki nie było, Prokom wygrał ważny mecz ze Śląskiem, a wrocławianie zostawili po sobie dobre wrażenie walcząc z sopocianami jak równy z równym przez trzy kwarty! W zasadzie gdyby wyciąć z tego spotkania całą drugą kwartę to na tablicy wyników mielibyśmy remis. To właśnie postawa Prokomu w drugiej odsłonie meczu miała wpływ na końcowy rezultat.  Znakomita gra Christiana Dalmau i Istvana Nemetha i ich dość wyskoka skuteczność z za linii 6.25 ustawiła wynik w II kwarcie na 13 punktów przewagi gospodarzy. Przez całe 10 minut wrocławianom udało się odrobić tylko jeden punkt. Z dobrej strony w Erze Śląsku pokazali się Rafał Bigus – 9 punktów, Robert Skibniewski – 12 i Kevin Fletcher 14 „ oczek”.

Prokom Trefl Sopot: Istvan Nemeth 17, Christian Dalmau 15, Adam Wójcik 12, Goran Jagodnik 11, Tomas Pacesas 9, Michael Andersen 6, Jeff Nordgaard 6, Ali Bouziane 4, Filip Dylewicz 4.
Era Śląsk Wrocław: Kevin Fletcher 14, Robert Skibniewski 12, Dominik Tomczyk 10, Rafał Bigus 9, Maciej Zieliński 8, Darren Kelly 7, Aleksandar Dimitrovski 6, Kamil Chanas 2, Ante Kapov 2, Denis Korszuk 2.

Polpak Świecie - Stal Ostrów Wlkp. 88:90 (22:14, 20:17, 18:26, 19:22, 9:11)

Porażka Polpaka Świecie ze Stalą Ostrów i to w dodatku na własnym parkiecie była chyba największą niespodzianką  XV kolejki Dominet Basket Ligi. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Kilka dni temu ostrowianie poradzili sobie z wyżej notowaną Polpharma, teraz przyszła pora na Polpak. Jednakże po pierwszych 20 minutach wcale nie zanosiło się na porażkę Polpaka, bowiem gospodarze prowadzili już 42 – 31. Przełomowa okazała się druga kwarta w której dominowali zawodnicy Stali, rozstrzygając tę odsłonę na swoją korzyść (26-18). W Stali tradycją jest już że najskuteczniejszym zawodnikiem jest George Rees –  tym razem zdobywca 33 punktów. Ostatnią kwartę również ( trzema punktami ) wygrali goście, doprowadzając tym samym do dogrywki. W dodatkowym czasie gry lepsi okazali się ostrowianie.

Polpak Świecie: Rick Apodaca 24, Zygimantas Jonusas 16, Dawid Przybyszewski 14, Steven Thomas 14, Andrius Lepinaitis 9, Krzysztof Szubarga 5, Brant Bailey 3, Paweł Szcześniak 3.
Stal Ostrów Wlkp. George Reese 33, Sandis Amolins 20, Michael Ansley 13, Edmunds Gabrans 10, Greg Harrington 9, Jacek Krzykała 5.

Z pokonaniem rywali nie miały problemu zespoły Astorii Bydgoszcz i Polpharmy Starogard Gdański. Bydgoszczanie 88-77 pokonali w hali „Łuczniczka” beniaminka z Kołobrzegu. Natomiast Polpharma wysoko wygrała z „czerwoną latarnia ligi” Notecią Inowrocław aż 101-67.

Astoria Bydgoszcz - Kotwica Kołobrzeg 88:77 (28:15, 24:17, 14:16, 22:29)

Astoria:
Kristijan Ercegovic 20, Clyde Ellis 18, Arvydas Cepulis 17, Paweł Wiekiera 12, Greg Davis 9, Michał Chyliński 5, Aivaras Kiausas 4, Grzegorz Kukiełka 3.
Kotwica: Corneillus Richardson 23, Blake Hamilton 20, Marko Djuric 13, Tomasz Mrożek 5, Grzegorz Arabas 4, Wojciech Pietrzak 4, Marcin Juszczak 2, Paweł Kikowski 2, Krzysztof Sidor 2, Łukasz Wichniarz 2.

Polpharma Starogard Gdański - Noteć Inowrocław 101:67 (21:14, 32:17, 26:12, 22:24)

Polpharma: Dennis Stanton 28, Jerry Johnson 20, Bartosz Sarzało 15, Damien Kinloch 10, Kamil Zakrzewski 8, Tomasz Cielebąk 7, Andrzej Misiewicz 4, Aleksiej Olszewski 4, Dawid Neumann 2, Roman Olszewski 2, Karol Miecznikowski 1.
Noteć: Augustinas Vitas 23, Krzysztof Mielczarek 21, Maciej Raczyński 12, Damian Laskowski 5, Daniel Korólczyk 2, Marcin Majer 2, Michał Szydłowski 2.

DGP Azoty Unia Tarnów - AZS Koszalin 100:93 (24:26, 30:21, 20:21, 9:15, 17:10)

Podobnie jak w meczu Stali Ostrów z Polpakiem Świecie tak i w Tarnowie do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Lepsi w doliczonym czasie gry okazali się tarnowianie, którzy pokonali gości z Koszalina 100 – 93. Była to piąta z rzędu wygrana tarnowian. Ponownie znakomity mecz rozegrał Wojciech Majchrzak- zdobywca 36 punktów. W zespole z Koszalina 25 punktów zanotował Steffon Bradford.

DGP Azoty Unia Tarnów: Wojciech Majchrzak 34, Chaz Carr 26, Iwo Kitzinger 14, Greg Morgan 14, Wojciech Żurawski 5, Wacław Piński 3, Łukasz Kwiatkowski 2, Marcin Stokłosa 2.
AZS Koszalin: Steffon Bradford 25, Chudney Gray 18, Milos Sporar 16, Charles Hank 12, Grzegorz Radwan 9, Paweł Kowalczuk 7, Dawid Witos 6.

W niedzielnym – ostatnim pojedynku XV kolejki Dominet Basket Ligi Polonia Warszawa pokonała BOT Turów Zgorzelec 74 – 70.

Polonia SPEC Warszawa - BOT Turów Zgorzelec 74:70 (23:22, 13:15, 20:14, 18:19)

Polonia: Eric Taylor 21, Mariusz Bacik 15, Łukasz Koszarek 14, Jacek Sulowski 12, Leszek Karwowski 7, Krzysztof Roszyk 4, Michał Przybylski 1;
Turów: Andrzej Pluta 17, Kevinn Pinkney 14, Ernest Brown 11, Sebastian Machowski 11, Yann Molinari 9, Hubert Radke 6, Alvin Cruz 2.