Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Downhill ulicami Cieszyna

2010-07-29

Rozpoczynamy cykl prezentacji dyscyplin, jakie zdominują Freestyle City Festival w Cieszynie. Należy pamiętac o dacie 7 sierpnia, kiedy w Cieszynie, w ramach Freestyle City Festival odbędzie się Downhill ulicami ścisłego centrum miasta. To pierwsze tego typu zawody w Cieszynie. Stanowią integralną część Projektu: Cieszyn - Miasto młode w każdym wieku.  

Downhill to indywidualny zjazd rowerem na czas, po stromych, naturalnych lub industrialnych trasach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Trasa w Cieszynie to jednak schody, bruk czy skocznie nad samochodami. Często trasy są urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe. System rozgrywania zawodów przypomina zjazd narciarski. Zawodnicy używają bardzo solidnych rowerów posiadających pełne zawieszenie - czyli amortyzację obu kół. Wtedy mówimy o rowerach typu Full DH. Geometria ramy praktycznie uniemożliwia stosowanie tych rowerów do jazdy pod górę. W Cieszynie zobaczymy również zawodników na ramach typu Hardtail, posiadających sztywną ramę, co powoduje ich lepszą zwrotność i mniejszą wagę. Zobaczymy jak się sprawdzą na skoczniach. Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy. Dlatego zawodnicy muszą stosować specjalne osłon zwane zbojami. Są to  pełne zestawy ochraniaczy na ręce i nogi oraz kaski ze szczęką. Są one zbliżone wizualnie do motocrossowych. W Cieszynie będzie mozna obserwować zawody Downhillu zaaranżowane w przestrzeni miejskiej zwane inaczej Downtown.

Start umieszczony zostanie początkiem ulicy Głębokiej. Dalej prosto w dół. Zawodnicy zaczną od rampy startowej – konstrukcji zbudowanej w całości z rusztowań. Długość konstrukcji to 18 metrów, wysokość platformy startowej 3 metry. Następnie będą skakać przez spektakularny element czyli Forda Transita, który był już testowany na imprezie Downstairs w Ustroniu. Długość lotu to około 6 metrów. Dla początkujących wytyczono objazd. Dalej na uczestników czeka jazda po bruku, główną ulicą miasta, prowadzącą do granicy, gdzie natkną się na szykany wykonane ze stalowych beczek. Do kolejnej skoczni z lądowaniem na schodach dostaną się wąską alejką pod arkadami kamienic. Skocznia to 50 centymertów wysokości, szerokość około 1 metra, długość przewidziana jest na 3 metry, zakończona lądowaniem z wysokim wallride’em czyli ochronną bandą. Z maksymalnie rozwinietą prędkością zawodnicy polecą ulicą Browarną, gdzie czeka kolejna szykana z beczek oraz dodatkowa przeszkoda – średniej wielkości skocznia z ciekawym lądowaniem bocznym na ścianie lub z gapem czyli przerwą między najazdem a zeskokiem. Dalej czeka kolejny samochód do przeskoczenia. Tym razem freestylowy Fiat Uno. Finisz to prawdziwy hardcore. Pionowe, długie i wąskie schody z barierką po środku. Meta przy rzecze granicznej. Wygra ten zawodnik, który jak najszybciej pokona trasę. Przewiduje sie, że jeden zjazd zajmie około 45 sekund. Pod tym linkiem znajdziecie mapę trasy:

Opis czołowych zawodników:

Śląsk Cieszyński ma bogate tradycje w kolarstwie zjazdowym. Zaczynając od pochodzącego z Cieszyna Wojciecha Śliwki urodzonego 1981 roku, dwukrotnego Mistrza Polski w konkurecji Dual (2002), po aktualnych reprezentantów krajowej Elity, których sylwetki przedstawiamy poniżej.

Swoją obecność na Freestyle City Festival zaznaczy Jacek Cienciała, urodzony w`1985,  pochodzący z Ustronia. Jeździ na rowerze juz od 21 lat a startuje od 11. Należał do klubów sportowych  KS Wisła Cremona,  KS Wisła Kubala, Weltour, RMF-FM Mountain Dew, Dębnicki KS PKS Kraków. Jedne z jego ważniejszych wyników w sporcie to tytuł Wicemistrza Polski DH 2009 (Elita), Mistrza Polski DH 2003 (Junior), Mistrza Polski 4X 2003 (Junior), II Wicemistrza Polski 4X 2002 (Junior).

Drugim, a zarazem najbardziej utytułowanym przedstawicielem DH na Freestyle City Festival jest Arkadiusz Perin, urodzony w 1988 roku, pochodzący również z Ustronia znany jako “Perini”. Lista osiągnięć jest bardzo długa. Wystarczy zacząć od tego, że Perini jest zawodnikiem prestiżowego team’u Diverse Extreme Team, który zrzesza najlepszych zawodników różnych dyscyplin ekstremalnych w Polsce. Kilkanaście razy na podium Pucharów Polski i Mistrzostw Polski mówi samo za siebie.

Na uwagę zasługuje również trzeci reprezentant Śląska Cieszyńskiego, zamieszkały w Puńcowie Jonasz Rożdżyński, urodzony w 1989 roku. Został tegorocznym Wicemistrzem Polski i jak sam zaznacza: -   Dzięki spotkanej grupie młodych ludzi, którzy uprawiali Downhil zawodowo, mogłem rozpocząć przygodę z tym ekstremalnych sportem. Trzeba być odpornym na stres i ból. Zobaczymy jak będzie na Freestyle City Festival.

Patronat honorowy nad zawodami w Cieszynie objął aktualny i wielokrotny Mistrz Polski w DH Maciej Jodko znany jako Joda. W czasie Festiwalu, najlepszy Polak będzie jednak reprezentował kraj podczas Mitrzostw Europy w Norweskiej miejscowości Hafjell.

Odpowiedzialnym za przebieg cieszyńskich zawodów jest Adam Ozaist.
   
Weronika Brzukała, Weronika Szarzec

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama