Euro 2016 - sportowo słabe, ale jakże emocjonujące!

2016-07-11

Euro Francja 2016 za nami. 10 lipca w paryskim finale Portugalia, po dogrywce, pokonała gospodarzy turnieju 1-0. Gdy w 109. minucie Eder strzelił zwycięskiego gola, Ronaldo popłakał się tego wieczoru już po raz drugi. Tym razem były to łzy nieopisanej radości. Radości, w którą mało kto wierzył, gdy w 25. minucie spotkania kapitan Portugalczyków był znoszony z boiska.

Okazało się jednak, że Portugalia potrafi wygrać bez swojej największej gwiazdy. Gdy płaczący Cristiano, na skutek kontuzji kolana, opuszczał boisko, rola lidera została rozdzielona na resztę piłkarzy. Po raz kolejny na tym turnieju, mało efektowna taktyka Portugalczyków (skuteczna obrona, okraszona pojedynczymi zrywami do kontrataków) okazała się skuteczna. Francja nie dała rady strzelić im gola mimo usilnych prób Antoine'a Griezmana (króla strzelców turnieju) i jego kolegów.

Portugalia w regulaminowym czasie gry wygrała na Euro 2016 jeden mecz, z Walią. Reszta spotkań obecnych mistrzów Europy kończyła się remisami (wyszli z grupy z ledwie trzema punktami) i potrzebne były dogrywki. Po tym turnieju większość kibiców i ekspertów nie ma wątpliwości - rozgrywki zawiodły pod względem sportowym. Trudno doszukać się w pamięci meczu, który byłby wyjątkowo emocjonujący. Dla nas - Polaków, ciekawe były oczywiście starcia zespołu Adama Nawałki, jednak wychodząc poza ramy własnej reprezentacji, próżno szukać spotkań, które przejdą do historii piłki nożnej.

Zapamiętamy raczej to, że po raz pierwszy na Euro zagrały aż 24 zespoły (co wielu krytykuje, zwracając uwagę na słaby poziom mistrzostw), z grup wyszły "najlepsze" drużyny z trzecich miejsc, a sam turniej trwał okrągły miesiąc. Choć mecze były raczej nudnawe, to jednak ich wyniki kilkukrotnie wprawiały piłkarski świat w osłupienie. Szybkie pożegnanie Hiszpanów (ustępujących mistrzów), zwycięstwo Islandii nad Anglią, półfinałowa niemoc Niemców, piękna przygoda Polski i Walii czy zadziorni Węgrzy - te rzeczy utkwią w naszej pamięci.

Euro 2016 za nami. Piłkarze rozjadą się na krótkie wakacje, w trakcie których dojdzie do wielu spektakularnych transferów. Ronaldo, który prawdopodobnie zapewnił sobie Złotą Piłkę, po raz kolejny przeszedł do historii i pobił kolejne rekordy. Cóż z tego, że jego Portugalia nikogo nie zachwyciła, wygrywając z ładniej grającą Francją? Za parę lat będziemy pamiętać wynik, nie styl.