Euroliga: Prokom Trefl ciągle w grze

2006-12-07

Prokom Trefl Sopot pokonał włoskie Climamio Bolonia 91:77 w meczu 7. kolejki Euroligi. Zwycięstwo pozwala sopocianom nadal marzyć o awansie do fazy Top 16.

W początkowej fazie meczu dominowało Climamio. Świetnie spisywał się rozgrywający Tyus Edney, a na deskach - zwłaszcza w ofensywie - dobrą robotę wykonywał James Thomas. Dzięki jego zbiórkom Climamio zyskiwało okazje do ponawiania ataków. W drugiej kwarcie, sopocianie zdołali nieco zmniejszyć straty i I połowa meczu zakończyła się jednopunktową przewagą gospodarzy (45:44).

W III kwarcie Climamio w pewnym momencie miało przewagę 11 punktów i wydawało się, że Włosi dowiozą do końca korzystny rezultat. Jednak dzięki nieco szalonej, ale skutecznej grze Christiana Dalmau i Rashida Atkinsa oraz pewnej ręce Adama Wójcika, sopocianie zdołali zmniejszyć straty do 3 punktów.
O zwycięstwie Prokomu przesądziła czwarta kwarta meczu. W ataku świetnie spisywał się Wójcik, w defensywie zaś Justin Hamilton świetnie wyłączył z gry rozgrywającego Climamio Marco Belinellego. Pierwsze minuty IV kwarty upłynęły co prawda pod znakiem wyrównanej walki, ale z każdą kolejną akcją sopocianie zaczęli "odjeżdżać" rywalowi. Dzięki dobrej defensywie, sopocianie wypchnęli Climamio na obwód, ale rzuty za trzy jakoś nie chciały lądować w koszu. Prokom zaś grał swoje i dwie minuty przed końcem spotkania prowadził już 81:75, a dzięki spokojnej grze udało się tę przewagę podwyższyć. W końcówce meczu Hamilton zamienił na punkty cztery rzuty wolne, swoje "oczka" dorzucił Rashid Atkins. Ostatecznie, mecz zakończył się rezultatem 91:77 dla Prokomu.

Dzięki wygranej w Bolonii, Prokom zachował szanse na awans do fazy Top 16. Przypomnijmy, że do następnego etapu rozgrywek wejdzie 5 najlepszych zespołów z każdej grupy oraz drużyna z szóstego miejsca legitymująca się najlepszym bilansem. Do rozegrania pozostało jeszcze 7 kolejek, Prokom stać na wygranie choćby z francuskim Le Mans, niemieckim RheinEnergy czy Dynamem Moskwa. Trzy zwycięstwa w siedmiu meczach - to nie jest nieosiągalny cel, a jego wypełnienie pozwoli sopocianom awansować - po raz drugi z rzędu do grona 16 najlepszych drużyn Europy.

Climamio Bolonia - Prokom Trefl Sopot 77:91 (25:20, 20:24, 21:19, 11:28).

Climamio: Tyus Edney 19, James Thomas 19, Marco Belinelli 13, David Bluthenthal 10, Stefano Mancinelli 7, Preston Shumpert 7, Wasilij Ewtimow 2, Steffen Hamann 0, Daniele Cavaliero 0;

Prokom: Adam Wójcik 20, Tomas Masiulis 12, Rashid Atkins 11, Christian Dalmau 11, Huseyin Besok 9, Jasmin Hukić 8, Justin Hamilton 8, David Andersen 6, Donatas Slanina 2, Filip Dylewicz 2, Jeff Nordgaard 2.