Euroliga: Prokom Trefl postraszył Panathinaikos

2007-03-01

Panathinaikos Ateny ma skład  tak naszpikowany gwiazdami, że mógłby wystawić dwie równorzędne piątki na boisko i spokojnie wygrywać z każdym. Wydawało się więc, że Prokom Trefl Sopot dostanie wliczone w koszty, programowe lanie.

Sopocianie sprawili jednak sporą niespodziankę. Przegrali, ale walczyli z Panathinaikosem jak równorzędny rywal.

W pierwszych minutach meczu na trybunach hali Olivia nie było nikogo, kto nie przecierałby oczu ze zdumienia. Prokom wyszedł na mecz zmotywowany, skoncentrowany i pokazał Grekom, że w Sopocie łatwo o zwycięstwo nie będzie. W pewnym momencie Prokom prowadził już 16:7. Wściekły trener Panathinaikosu, Zelimir Obradovic, musiał ratować się czasem, a podczas przerwy solidnie rugał swoich graczy. Dopiero cierpkie słowa obudziły koszykarzy "Koniczynek", bo wzięli się za siebie - odrobili straty i wyszli na jednopunktowe prowadzenie.

W drugiej kwarcie Prokom nadal poczynał sobie bardzo śmiało. Świetnie grał zwłaszcza Rashid Atkins, który umiejętnie kierował grą zespołu, a w obronie "kradł" rywalom piłki i rozpoczynał skuteczne kontry. Panathinakos był wyraźnie zaskoczony przebiegiem meczu i oporem Prokomu. W grze Grecy utrzymywali się tylko dzięki skuteczności "trójek" Hatzivrettasa (trzy w 2. kwarcie), ale i tak do przerwy nie zdołali wiele zdziałać i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 36:30 dla sopocian.

Gdyby ktoś zamieścił podsłuch w szatni Panathinaikosu i odsłuchał nagranie z przerwy meczu, pewnie spuchłyby mu uszy. Obradovic musiał solidnie ochrzanić swoich koszykarzy, bo na drugą połowę wyszli bardzo zmobilizowani. Sani Becirović rokręcił się w ataku, do zdobywania punktów aktywnie włączył się też Rajmundas Siskauskas. W obronie zaś Grecy uprzykrzali Prokomowi życie, jak mogli. Gra zrobiła się bardzo wyrównana. Panatinaikos, dzięki szerokiemu składowi, z którego umiejętnie korzystał Obradović, zdołał jednak odrobić straty i wyszedł na trzypunktowe prowadzenie.

W czwartej kwarcie Prokom wyraźnie osłabł i nie grał już z takim impetem. Panathinaikos skwapliwie skorzystał ze słabości sopocian i powoli, ale skutecznie, "odjeżdżał" na bezpieczną odległość. Ostatecznie Grecy wygrali z przewagą sześciu punktów.

W poprzedniej kolejce Euroligi, Panathinaikos rozgromił równie silną co on Barcelonę aż 20 punktami. W Sopocie Grekom zwycięstwo przyszło o wiele trudniej i choć zachowali miano niepokonanych, to jednak porażka ujmy Prokomowi nie przynosi. Tym bardziej, że z Grekami nie zagrali kontuzjowani Adam Wójcik i Tomas Pacesas. Kto wie, może w pozostałych meczach Top 16 Prokom pokusi się jeszcze o sprawienie niespodzianki. W każdym razie wygląda na to, że sopocianie kryzys mają już za sobą.