Euroliga: Prokom zachował szanse na awans

2007-01-19

Koszykarze Prokomu Trefla Sopot pokonali RheinEnergy Kolonia 72:61 w meczu 12. kolejki Euroligi. Dzięki wygranej sopocianie zachowali szanse na awans do fazy TOP 16. Niewiele jednak brakowało, aby to Niemcy wywalczyli w Sopocie dwa punkty.

Do przerwy kibice Prokomu najedli się sporo nerwów. Sopocianie, dla których potyczka z RheinEnergy była meczem o być lub nie być w Eurolidze, zaczęli źle i po dwóch kwartach przegrywali 33:40. Prokom grał wyraźnie spięty, dlatego ich akcje w ataku były mało składne i kończyły się niecelnymi rzutami. W obronie było nieco lepiej, RheinEnergy musiało na każde punkty solidnie zapracować.  Jednak gdy pojawiała się okazja na kontratak i łatwe punkty, sopocianie się gubili i Niemcy spokojnie ustawiali obronę, zmuszając Prokom do ataku pozycyjnego.

Po przerwie Prokom wyszedł zupełnie odmieniony. W obronie mistrzowie Polski byli niemal nie do przejścia i pozwolili RheinEnergy na zaledwie siedem celnych rzutów z gry. W ataku zaś ciężar gry wzięli na siebie Adam Wójcik i Christian Dalmau. Dzięki ich skuteczności, a także dzięki twardej walce na deskach Filipa Dylewicza, Prokom w III kwarcie wyszedł na prowadzenie (53:49 po trzeciej części meczu). Jak się okazało, nie oddał go już do końca meczu. W IV kwarcie RheinEnergy próbowało jeszcze walczyć, ale Prokom dzięki świetnej obronie dowiózł korzystny wynik do końcowej syreny.

Najlepiej w Prokomie spisał się Adam Wójcik (22 punkty), wspierany przez Christiana Dalmau (17 punktów, 3 przechwyty). W RheinEnergy świetnie zaprezentował się zaś polski środkowy Marcin Gortat, który zdobył 17 punktów i był niemal nie do zatrzymania w walce pod koszami (aż 13 zbiórek).

Następny mecz Prokomu w Eurolidze odbędzie się 24 stycznia. Sopocianie zagrają w Vitori z TAU Ceramicą.

Prokom Trefl Sopot - RheinEnergie Kolonia 72:61 (11:19, 22:21, 20:9, 19:12)