Euroliga: porażka Prokomu z Olympiakosem Pireus

2007-01-05

Prokom Trefl Sopot przegrał na własnym parkiecie z Olympiakosem Pireus 64:73 w meczu 10. kolejki Euroligi.

O pierwszych minutach meczu w Sopocie koszykarze Prokomu powinni jak najszybciej zapomnieć. Pudłowali całymi seriami, nie wychodziło im nic. Pierwsze punkty z gry zdobyli dopiero po 7 minutach gry, kiedy z dystansu przymierzył Justin Hamilton. Grecy skwapliwie wykorzystali strzelecką niemoc gospodarzy i w pewnym momencie prowadzili już 15 punktami. Do końca pierwszej kwarty Prokom zdołał zmniejszyć straty do 9 punktów, jednak dla kibiców było oczywiste, że takie straty w potyczce z naszpikowanym gwiazdami Olympiakosem będzie bardzo trudno odrobić.

I tak też było. Prokom walczył, próbował gonić i zmniejszać prowadzenie gości. Nie udało im się jednak zbliżyć na więcej niż 6 punktów (32:38 w III kwarcie). Goście grali spokojnie, pilnując przewagi, którą Prokom podarował im po fatalnej grze w pierwszych minutach meczu. Dowieźli ją do końca spotkania, zwyciężając ostatecznie 73:64.

Statystyki meczu mówią same za siebie. Prokom miał zaledwie 39,2 % skuteczności w rzutach za 2 (14/39), a Olympiakos prawie 50% (22/45). Sopocianom wyraźnie kulała też skuteczność rzutów osobistych (zaledwie 62%). A w meczu z rywalem z najwyższej europejskiej półki, jakim niewątpliwie jest Olympiakos, trudno myśleć o zwycięstwie, kiedy nie zdobywa się punktów.

W drużynie Prokomu najlepsze zawody zaliczył środkowy Michael Andersen (19 punktów, 6 zbiórek). Reszta koszykarzy spisała się grubo poniżej oczekiwań. Zawiedli zwłaszcza pozostali wysocy sopocian. Adam Wójcik i Huseyin Besok we dwójke mieli mniej zbiórek niż środkowy Greków, Ryan Stack (Wójcik i Besok zebrali w sumie 5 piłek, a Stack 11). W ekipie Olympiakosu świetnie spisał się zaś obrońca Alex Acker, który rzucał (13 punktów) i zbierał (7 zbiórek).

Mistrzom Polski do rozegrania pozostały jeszcze trzy mecze. Rywalami będą TAU Ceramica Vitoria, RheinEnergy Kolonia i Climamio Bolonia. TAU wydaje się być poza zasięgiem Prokomu, jednak w potyczkach z RheinEnergy i Climamio sopocianie mogą pokusić się o zwycięstwa. A dwie wygrane powinny dać Prokomowi awans do fazy TOP 16.

Prokom Trefl Sopot - Olympiakos Pireus 64:73 (13:22, 15:16, 17:16, 19:19)

Prokom: Hamilton 7 (2), Slanina 7 (1), Besok 5, Dalmau 2, Masiulis 0 oraz Andersen 19, Hukić 9 (2), Atkins 7 (1), Dylewicz 6, Wójcik 2, Pacesas 0, Nordgaard 0.

Olympiakos: Penn 13, Acker 13, Zizić 13, Stack 12, Domercant 11 (1) oraz Vasilopoulos 5 (1), Papamakarios 3 (1), Schortsanitis 3, Charisis 0, Barlos 0.