Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Finał Enea Cup już niebawem!

2011-01-12

Wielkimi krokami zbliża się siatkarskie święto – Turniej Enea Cup Finał Pucharu Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W tym roku ćwierćfinały zostaną rozegrane 20 stycznia w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w Legionowie, natomiast półfinały i finał 22-23 stycznia na warszawskim Torwarze.

Puchar Polski od lat cieszy się ogromną popularnością, zwycięzca turnieju jest promowany w przyszłym sezonie grą w europejskiej Lidze Mistrzów. Przeważnie w ćwierćfinałach spotykają się drużyny z czołówki PlusLigi, choć często pomiędzy faworytów wkrada się czarny koń, który po drodze wyeliminował drużynę z ekstraklasy. W tym roku ową niespodzianką jest pierwszoligowy zespół prowadzony przez trenera Andrzeja Stanulewicza Rajbud GTPS Gorzów Wielkopolski, który w drodze do ćwierćfinału pokonał drużynę Farta Kielce. Gorzowianie w swojej ćwierćfinałowej potyczce zmierzą się z drużyną Mistrza Polski – PGE Skrą Bełchatów. Pozostałe pary tworzą: Asseco Resovia Rzeszów z AZS Politechniką Warszawską, ZAKSA Kędzierzyn Koźle z Jastrzębskim Węglem i Delecta Bydgoszcz z Tytanem AZS Częstochowa.
 
Koleje losów Pucharu Polski zmieniały się przez lata. Jednak dopiero od 1981 roku są organizowane prze Polski Związek Piłki Siatkowej i odbywają się regularnie w okresie zimowym. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w tym roku obchodzimy jego okrągłą trzydziestą rocznicę. Sięgając bardziej w przeszłość, zauważamy, że Puchar Polski ma dużo dłuższą historię, pierwszy tego typu turniej odbył się w 1931 roku. Początkowo o Puchar Polski walczono na odkrytej przestrzeni, dopiero w 1936 roku zdecydowano się przenieść go do hal. W tym też roku odbył się on po raz ostatni. Okres przed II Wojną Światową i wybuch wojny przerwał rywalizację o to cenne trofeum. Rozgrywki wznowiono w 1950 roku.

Od 1981 roku zwycięzcami Puchu Polski były zespoły -  Gwardii Wrocław, AZS-u Olsztyn, Resovii Rzeszów, Legii Warszawa, Płomienia Sosnowiec, Hutnika Kraków, Chełmca Wałbrzych, Włókniarza Bielsko-Biała, Stali Nysa, Stilonu Gorzów, AZS-u Częstochowa, Czarnych Radom, Mostostalu Kędzierzyn-Koźle, Skry Bełchatów i Jastrzębskiego Węgla.

Kto będzie z dumą wznosił Puchar Polski 2011 roku? – o tym dowiemy się już niebawem.

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama