Finał Novak Djoković - Andy Murray!

2013-01-25

Po pięciosetowym pojedynku Andy Murray pokonał Rogera Federera i tym samym awansował do finału tegorocznego turnieju Australian Open.

Szkot od początku zaczął dobrze. Szybko przełamał podanie Szwajcara i miał pod kontrolą cały set. W kolejnej partii obaj dobrze bronili swoich gemów serwisowych. Nie zobaczyliśmy żadnego przełamania, dlatego doszło do tie-breaka. Tam lepszy okazał się Federer. W kolejnej odsłonie Brytyjczyk ponownie dość wcześnie odebrał serwis przewnikowi, a potem tylko nie przegrywał gemów, w których on podawał. W czwartym secie powtórzyła się histora z drugiego. Co prawda Murray wyszedł na prowadzenie 3:1, lecz Szwajcar wkrótce wyrównał i gracze potrzebowali tie-breaka. Znowu lepszy okazał się zawodnik z Bazylei. W ostatniej części spotkania Murray grał świetny tenis i wyraźnie górował nad rywalem. Oddał mu tylko 2 gemy. Szkot wygrał wynikiem 6:4, 6:7 (5-7), 6:3, 6:7 (2-7), 6:2.

Został też rozegrany finał debla pań. Zmierzyła się w nim para włoska z australijską. Sara Errani i Roberta Vinci podejmowały reprezentantki gospodarzy Ashleigh Barty i Casey Dellacqua. Włoszki były zdecydowanymi faworytkami. Po sukcesach z 2012 roku (wygrały debla na Roland Garros i US Open, doszły do finału w Melbourne) zostały rozstawione przez gospodarzy z numerem 1. Zgodnie z prognozami ekspertów Australijki przegrały spotkanie, ale udało im się urwać rywalkom seta. Mecz zakończył się wynikiem 6:2, 3:6, 6:2.

Finały:
singiel kobiet:
Victoria Azarenka [1] - Na Li [6]

singiel mężczyzn:
Novak Djoković [1] - Andy Murray [3]

gra podwójna kobiet:
Sara Errani [1], Roberta Vinci [1] - Ashleigh Barty, Casey Dellacqua 6:2, 3:6, 6:2