Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Gawron: "po co mi psycholog?"

2011-03-23

Reprezentant Polski, Marcin Gawron zdobył niedawno drużynowe mistrzostwo Polski. Ma już w dorobku wszystkie tenisowe tytuły na krajowym podwórku. Kiedy przyjdzie czas na laury międzynarodowe? Czy bez pomocy psychologa sportu można dziś odnosić sukcesy?

"Każdy sportowiec musi mieć jakiś cel. I za wszelką cenę do niego dążyć - mówi Gawron. "Uważam, że trzeba próbować wszystkiego co w sporcie dozwolone aby wejść na szczyt. Psycholog? Jak najbardziej tak! Psychologia sportu to już dziedzina nauki, która pomaga zawodnikowi w różnych sytuacjach" - dodaje Mistrz i reprezentant Polski.

Od kilku lat rośnie liczba psychologów pracujących ze sportowcami. Nie zawsze przekłada się to na podnoszenie wyników. Są zawodnicy, którzy chwalą sobie tego rodzaju współpracę, są i tacy, którzy nie widzą w tym większego sensu. Jest też grupa sportowców, którzy są sami dla siebie najlepszymi psychologami.

W polskim sporcie jest wiele pozytywnych przykładów współpracy "sportowiec – psycholog". Jednym z najbardziej znanych i owocnych była praca Adama Małysza z profesorem Janem Blecharzem. Małysz nie raz powtarzał, że w tym okresie nauczył się lepiej koncentrować na chwili obecnej, radzić sobie z presją oraz być bardziej pewnym siebie.

"Praca z psychologiem to sprawa bardzo indywidualna" - mówi Marcin Gawron. "Uważam, że trzeba być na to otwartym, i nie traktować psychologa jak osoby, która będzie szukać w nas problemów. Praca psychologa sportu przydaje się nie tylko w trudnych momentach kariery. Także wtedy, gdy chcemy podnieść swoją skuteczność, czy zyskać więcej pewności siebie na zawodach" - dodaje zawodnik Siemens AGD Team Polska.

 

Nie ma wątpliwości, że psychika odgrywa niebagatelną rolę, szczególnie gdy rywalizują ze sobą zawodnicy reprezentujący najwyższy poziom w swoich dyscyplinach. Trening mentalny, obok fizycznego, technicznego, czy taktycznego, staje się na świecie ogólno obowiązującym standardem. A czym w ogóle jest psychologia sportowa? Od strony teoretycznej, zajmuje się ona badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie. Praktycy wykorzystują uzyskane na tej podstawie teorie, metody i technik w celu poprawy osiągnięć i ogólnego funkcjonowania osób uprawiających sport. Błędem jest myślenie, że psycholog sportowy potrzebny jest tylko po to, by wyciągnąć z dołka zawodnika, który ma problem. Wręcz przeciwnie, najczęściej specjaliści od przygotowania mentalnego pracują nad tym, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego.

W dyscyplinach drużynowych są zawodnicy, którzy podchodzą do roli psychologa z dużą rezerwą.  Pojawiają się opinie, że to trener powinien przygotowywać zespół mentalnie przed zawodami i uczyć odpowiedniego sposobu pracy. Są też sportowcy którzy korzystają z wiedzy psychologicznej, lecz nie potrzebują do tego dodatkowej osoby. Robert Korzeniowski sam stosował techniki mentalne, które skutecznie pomagały mu w wykonywaniu swojego zawodu i odnoszeniu sukcesów. Podobne podejście ma Damian Grabowski, najlepszy zawodnik wagi ciężkiej polskiego MMA i wicemistrz świata w brazylijskim jiu-jitsu.

„W moim przypadku trener, psycholog i zawodnik to jedna osoba – sam radzę sobie z każdą sferą przygotowań do walk. - mówi Grabowski. "Nigdy nie pracowałem z psychologiem sportu, więc trudno mi się wypowiedzieć na temat takiej współpracy. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z korzyści, jakie mogłyby z niej wynikać. Dlatego, gdy tylko będę miał możliwości skorzystania z pomocy psychologa, na pewno to zrobię” – przyznaje wicemistrz świata.

Opinie dotyczące psychologii sportowej są podzielone. Coraz częściej odbywają się konferencje, spotkania, warsztaty mające na celu szerszy opis tego tematu. Najbliższa konferencja zostanie zorganizowana w Warszawie przez koła naukowe psychologii sportu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowani mogą znaleźć więcej informacji na stronie http://www.warszawa2011.pl/start/. Zgłoszenia udziału w konferencji można wysyłać do 10 kwietnia na adres warszawa2011@psych.uw.edu.pl Udział w konferencji jest bezpłatny.

"Uważam, że takie konferencje mogą przybliżyć sportowcom i kibicom kulisy psychologii sportu - mówi Marcin Gawron. "Jeżeli tylko kalendarz startów mi pozwoli to pojawię się w Warszawie na tym spotkaniu" dodaje Gawron.

Marcin Sobczyk, Nikodem Jaworski

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama