Ghana i Mali w fazie pucharowej PNA

2013-01-29

Podczas Pucharu Narodów Afryki 2013, rozgrywanym na boiskach w Republice Południowej Afryki, Ghana pewnie wyszła z pierwszego miejsca z grupy B. W bezpośrednim starciu o fazę pucharową walczyły reprezentacje Demokratycznej Republiki Konga oraz Mali. Tym drugim do szczęścia wystarczył remis.

Reprezentacja Ghany pewnie wygrała swój ostatni mecz w fazie grupowej z Niegerem 3:0, po bramkach Asamoah Gyana, Christiana Atsu i Johna Boye'a. Wcześniej pokonała Mali 1:0. Potknięcie zdarzyło się piłkarzom w pierszym spotkaniu, gdzie udało im się jedynie zremisować. Mimo to pewnie awansowali do ćwierćfinału, zajmując pierwsze miejsce w grupie.

W drugim pojedynku ważył się awans jednej z drużyn. Przed pierwszym gwizdkiem dzielił obie reprezentacje jeden punkt. Świetnie zaczęli piłkarze Demokratycznej Republiki Konga. Oni potrzebowali zwycięstwa, dlatego mocno starali się zdobyć gola. Udało im się to już w 3 minucie. Dieumerci Mbokani trafił do siatki. Fani nie cieszyli się długo z prowadzenia. W 14 minucie wyrównał Mamadou Samassa. Remis gwarantował awans piłkarzom z Mali. Taki też wynik utrzymał się do końca spotkania i do RPA oraz Republiki Zielonego Przylądka dołączyła Ghana i Mali.

Pewna awansu jest też reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej, która wygrała oba swoje mecze w grupie D, a w trzecim spotkaniu zmierzy się z ostatnią Algierią.