Grecki horror z happy-endem

2009-06-09

Reprezentacja Polski po bardzo emocjonującym i wyrównanym spotkaniu pokonała reprezentację Grecji 62:60.

Zwycięstwo dało naszej drużynie trafienie Magdaleny Leciejewskiej na dwie sekundy przed końcem spotkania. Na wyróżnienie w reprezentacji Polski zasługuje również Ewelina Kobryn, która zaliczyła double - double notując 17 punktów i 12 zbiórek.

Polska rozpoczęła w składzie Magdalena Leciejewska, Ewelina Kobryn, Justyna Jeziorna, Daria Mieloszyńska oraz Paulina Pawlak. Zabrakło natomiast liderki drużyny Agnieszki Bibrzyckiej, odczuwającej skutki skręcenia stawu skokowego podczas wczorajszego pojedynku inaugurującego turniej z reprezentacją Łotwy (52:86).

Polskie koszykarki, podobnie jak wczoraj, źle rozpoczęły mecz. Grały bardzo chaotycznie i nerwowo pozwalając Greczynkom uzyskać przewagę na tablicach, dopuszczając je też do łatwych pozycji rzutowych. Rywalki w krótkim czasie objęły prowadzenie 6:0 i 6:2. Sygnał do gry i ataku swoim koleżankom dała Justyna Jeziorna (7 punktów w pierwszej odsłonie). Justynę wspomagała też Ewelina Kobryn. Taka postawa „biało - czerwonych" szybko znalazła odzwierciedlenie na tablicy wyników. Podopieczne Krzysztofa Koziorowicza szybko odrobiły straty, powodując, że wynik premierowej części meczu cały czas był wyrównany. W końcówce nasze dziewczyny grały coraz lepiej, a po trzy punktowym rzucie Darii Mieleszyńskiej wygrały tą część meczu 16:14.

W drugie kwarcie Polki były zmotywowane i konsekwentnie starały się powiększyć przewagę. Świetnie grała Ewelina Kobryn, do zdobywania punktów włączyła się również Mieloszyńska, a swoje okazje starała się wykorzystać też Magdalena Leciejewska. Nasze koszykarki lepiej grały na tablicach, poprawnie w obronie, stosując bardziej urozmaiconą i ciekawą grę w ataku. Rywalki natomiast myliły się raz za razem. W połowie drugiej odsłony nasze dziewczyny prowadziły różnicą dziesięciu oczek (26:16). W końcówce pierwszej połowy meczu Polki niespodziewanie zaczęły trwonić wcześniej wywalczoną przewagę. Na szczęście trójka Mieleszyńskiej tuż przed zejściem na przerwę nieco uspokoiła sytuację. Po 20 minutach gry było pięciopunktowe prowadzenie naszych zawodniczek (31:26).

Po przerwie zobaczyliśmy zupełnie inną reprezentacje Polski. Nasze zawodniczki zamiast kontynuować poczynania z pierwszej połowy, nieoczekiwanie oddały inicjatywę przeciwniczkom, które bardzo skwapliwie to wykorzystały, o czym najdobitniej świadczy fakt, że przez 6 minut trzeciej odsłony podopieczne Krzysztofa Koziorowicza zdobyły zaledwie jednego kosza. Greczynki szybko najpierw wyrównały, a chwilę później objęły pięciopunktowe prowadzenie (42:37). Justyna Jeziorna i Ewelina Kobryn starały się poderwać ponownie swoje koleżanki do walki. Udało się to na tyle, że po 30 minutach gry przeciwniczki miały przewagę zaledwie punktu (44:43).

Ostatnia odsłona to apogeum emocji. Walka kosz za kosz niemal o każdy centymetr parkietu. Przewaga Greczynek oscylowała w granicach 3-5 punktów. Wydawało się że już do końca nic się nie zmieni. Koszykówka to jednak gra nie przewidywalna, a jak bardzo pokazały to nasze zawodniczki. Na 29 sekund przed końcową syreną do remisu po 60 doprowadziła Ewelina Kobryn. A decydujący coś równo z końcową syreną zadała Magdalena Leciejewska (62:60).

Polska - Grecja 62:60 (16:14, 15:12, 12:18, 19:16)
Polska: Ewelina Kobryn 17, Justyna Jeziorna 13, Magdalena Leciejewska 12, Daria Mieloszyńska 10, Agnieszka Skobel 4, Joanna Walich 2, Paulina Pawlak 2, Agata Gajda 2, Justyna Żurowska 0, Izabela Piekarska 0
Grecja: Evantia Maltsi 21, Styliani Kaltsidou 10, Zoi Dimitrakou 8, Pelagia Papamichail 7, Aikaterina Sotiriou 5, Dimitra Kalentzou 4, Olga Chatzinikolaou 3, Effrosyni Vlachou 2, Lolita Limoura 0, Afroditi Kosma 0