Hiszpanie mistrzami Europy!

2009-09-20

Reprezentacja Hiszpanii, po kapitalnym meczu z Serbią, wygranym 85:63 zdobyła złoty medal na EuroBaskecie w Polsce.

Do zwycięstwa poprowadziło ich trio Gasol, Fernandez i Navarro, którzy zdobyli łącznie 43 punkty dla swojej drużyny.

Hiszpania już po pięciu minutach gry, po trzech trójkach Rubio, Navarro i Garbajosy, wygrywała z Serbią 13:5. Młodzi gracze Ivkovica od samego początku nie radzili sobie z szybką grą po obwodzie Hiszpanów.

Po stracie Tripkovica, piłkę przechwycił Raul Lopez i sam w kontrze zdobył dwa punkty, które dawały trzynastopunktowe prowadzenie jego zespołowi. Gracze trenera Scariolo znów pokazywali defensywę na najwyższym poziomie.

Wydawało się jednak, że sposób na nią znalazł Uros Tripkovic, który zdobył 8 z 14 punktów swojej drużyny w pierwszej kwarcie. Już po niespełna minucie drugiej części meczu Hiszpanie mieli cztery faule zespołowe, co oznaczało, że każdy kolejny może przynieść Serbom łatwe punkty z rzutów wolnych. Tak się jednak nie działo, a mistrzowie świata ciągle powiększali przewagę, która po rzucie Pau Gasola na cztery minuty do przerwy wynosiła już dwadzieścia punktów.

Zespół trenera Scariolo dominował pod względem zbiórek. Pierwszą połowę wygrał w tym elemencie 24:7. Ich najskuteczniejszym zawodnikiem był oczywiście Pau Gasol, który miał już 14 punktów na swoim koncie  W ekipie Serbii nadal dobry mecz rozgrywał Tripkovic.

Po przerwie Hiszpanie trochę z mniejszą skutecznością trafiali zza linii 6,25 m ale ciągle utrzymywali kilkunastopunktową przewagę. Serbia po rzutach Tepica i Krsticia w trzeciej kwarcie traciła "tylko" czternaście punktów, ale szybkie akcje Marca Gasola i Rudy'ego Fernandeza nie pozostawiały złudzeń, kto w tym meczu jest lepszy.

23 punkty przewagi przed ostatnią kwartą to była odpowiednia zaliczka do wygrania całego spotkania. Serbia nadal wyraźnie przegrywała walkę pod koszami i słabo rozgrywała piłkę. Z pewnością wpływ na taką postawę tej młodej drużyny miał trudny półfinał z Słowenią, wygrany dopiero po dogrywce. Milos Teodosic przez trzy kwarty zdobył tylko pięć punktów, a Tripkovic zatrzymał się na swoich dziesięciu oczkach.

Kibice hiszpańscy z dumą mogli śpiewać "Campeone, Campeone" widząc co się dzieje na parkiecie. Gracze Scariolo mogli odpłacać się im za to efektownymi akcjami. Po jednej z nich wspaniały wsad po podaniu od Llulla wykonał Victor Claver.

Ostatnia kwarta to także pokaz możliwości rezerwowych Hiszpanii - przy takim wyniku trener Scariolo dawał odpoczywać swoim najlepszym graczom i pokazywał jaką siłę ma jeszcze na ławce. Rzut za trzy Velickovica w ostatniej sekundzie meczu nie zmieniał już sytuacji.

Zakładanym celem Hiszpanii przed turniejem był złoty medal. Dzięki coraz lepszej grze z meczu na mecz powstała drużyna, która wywalczyła mistrzostwo Europy. Najlepszym graczem turnieju został Pau Gasol, który w finałowym meczu do 18 zdobytych punktów dołożył 11 zbiórek.

Hiszpania - Serbia 85:63 (24:14, 28:15, 15:15, 18:19)

Hiszpania: Pau Gasol (18 pkt., 11 zb.), Rudy Fernandez (13 pkt., 5 zb., 3 as.), Ricard Rubio (10 pkt.), Juan Carlos Navarro (12 pkt.), Jorge Garbajosa (3 pkt., 4 as.)- Felipe Reyes (7 pkt., 8 zb.), Raul Lopez (2 pkt., 3 as.), Sergio Llull (5 pkt.), Marc Gasol (6 pkt., 5 zb.), Alex Mumbru, Victor Claver (2 pkt.), Carlos Cabezas (7 pkt.)

Serbia: Milenko Tepic (2 pkt.), Milos Teodosic (5 pkt., 3 str.), Uros Tripkovic (15 pkt.), Nenad Krstic (12 pkt., 3 as.), Novica Velickovic (15 pkt., 5 zb.) - Ivan Paunic (1 pkt.), Stefan Markovic (2 pkt.), Miroslav Raduljica (6 pkt.), Kosta Perovic (4 pkt.), Milan Macvan, Bojan Popovic (1 pkt.), Nemanja Bjelica

Sędziował: Romualdas Brazauskas (Litwa).

Widzów: 11 000.