Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Ile biało-czerwoni zgarną na Euro 2012?

2012-05-04

Trener Franciszek Smuda wybrał szeroką kadrę na Euro 2012. Spośród nich, 23 graczy zawalczy o mistrzostwo Europy. PZPN obiecał im pokaźne premie z zysków zagwarantowanych przez UEFA. Przewyższają nawet te przyrzeczone Niemcom czy Hiszpanom. Za samo pojawienie się na boisku, piłkarz z orzełkiem na piersi zainkasuje ponad 60 tys. złotych. Za grę w każdym meczu i zdobycie tytułu mistrza Europy, zawodnik może dostać nawet 2 mln złotych.

UEFA ma jednak z czego płacić. Federacja liczy na pokaźne przychody z Euro 2012. Wstępnie szacuje się, że sięgną 2,3 mld euro. Ponad połowę, czyli 1,3 mld euro, zapłacą media za prawa do transmisji. Reszta to wpływy ze sprzedaży biletów  
kontraktów reklamowych. Jak się wstępnie szacuje, koszty, jakie UEFA poniesie w związku z Euro 2012, to około 750 mln euro. Połowa tej kwoty trafi do federacji w krajach grających w turnieju.

PZPN pod kierownictwem Grzegorza Laty ma gest. Działacze kuszą kadrowiczów podziałem łupów od UEFA pół na pół. Oznacza to, że biało-czerwoni mogą liczyć na połowę wpływów z europejskiej federacji. Ta kwota zależeć będzie oczywiście od wyników w fazie grupowej. W przypadku zdobycia tytułu z kompletem zwycięstw UEFA wypłaci PZPN równowartość blisko 62,5 mln zł. Kadrowicze otrzymaliby wtedy nawet ponad 31 mln.

Za sam udział w imprezie, każdy z zawodników otrzyma po 62 tys. zł startowego za mecze grupowe (łącznie 3 mecze) oraz dodatkowo po blisko 21 tys. zł za każdy następny rozegrany mecz. Oprócz stawek za samo wybiegnięcie na murawę, zaplanowane sute premie. W fazie grupowej ich wysokość uzależniono od wyników.

Gdyby naszym udało się wyjść z grupy, a, jak zapowiada trener Smuda, to plan minimum, to za każdy rozegrany mecz, niezależnie od wyniku, piłkarze mogą liczyć na premie dwa razy wyższą niż za wygrane spotkanie w grupie. Za dojście do półfinałów premia rośnie trzykrotnie. Drugie miejsce na podium to już po 407 tys. zł na głowę, a za mistrzostwo, nasze orły zainkasują po blisko 680 tys. zł.

Na razie to jedyne pieniądze, (poza ewentualnymi kontraktami reklamowymi) na jakie mogą liczyć biało-czerwoni. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie zamierza wyłożyć ani złotówki za udział w imprezie. - Wystarczy, że wykładamy pieniądze na przygotowania kadry do meczów - usłyszeliśmy w biurze prasowym resortu. Tylko za mecze w grupie, zakładając, że będzie to przegrane spotkanie, każdy gracz, którego wyznaczy selekcjoner, zainkasuje w sumie ponad 62 tys. zł. Przy hurraoptymistycznym założeniu zdobycia pucharu Euro 2012, piłkarz, który zagra we wszystkich meczach, zgarnie nawet blisko 2 mln zł. By tyle zarobić, przeciętny Polak musiałby pracować 47 lat.

okładnie taki sam system jak PZPN wprowadzili Chorwaci. Czesi nagradzani będą według ustalonego procentu od dochodów reprezentacji za udział w turnieju. Jednak będą mniej hojni od PZPN. Ich zawodnicy otrzymają tylko 30 procent wpływów. Inne związki postawiły na płacenie za osiągnięcie konkretnego celu.

Dla porównania reprezentacja Niemiec, jak wynika z zapowiedzi tamtejszej federacji piłkarskiej, za wywalczenie mistrzostwa Europy otrzyma 5,5 mln euro. Każdy z piłkarzy może wtedy liczyć na średnio po ponad 1 mln złotych.

Podobnie jak dla Niemców, dla Hiszpanów nie ma znaczenia, ile punktów zdobędą w grupie. Jeśli wywalczą, a nie awansują do ćwierćfinału, nie dostaną nic. Natomiast jeśli sięgną po złoto, każdy zawodnik zarobi równowartość blisko 1,3 mln zł. Oznacza to, że na zespół wypada blisko 29 mln zł, czyli ciągle mniej niż dla drużyny Franciszka Smudy. Pozostałe federacje jeszcze nie ogłosiły, jak zamierzają płacić swoim piłkarzom z udział w Euro.

Źródło: money.pl

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama