Inauguracja Polskiej Ligii Siatkówki

2006-12-20

siatkarzeZdobycie przez naszych siatkarzy wicemistrzostwa świata
w Japonii udowodniło, że Polska wskoczyła do grona potentatów w tej dyscyplinie sportu.

Sukces, jaki odniosła drużyna Raula Lozano w Japonii, przeniósł się na ligowe boiska w Polsce. PLS wyrasta na jedną z najsilniejszych lig w Europie i kibice chętnie wybierają się na mecze by oglądać w akcji srebrnych medalistów globu. Przed piątkową inauguracją rozgrywek bilety od kilku dni były już wyprzedane, a hale, w których rozgrywano mecze, pękały w szwach.

W pierwszym meczu BKSCh Delecta Bydgoszcz przegrała z wicemistrzami Polski Jastrzębski Węgiel 1:3. Beniaminek z Bydgoszczy tanio skóry nie sprzedał i między zespołami toczyła się równorzędna walka. Jednak w każdym secie Delecta traciła rytm gry w końcówkach partii i doświadczony zespół gości skrupulatnie to wykorzystywał.
Po meczu trener Jastrzębskiego Węgla Ryszard Bosek narzekał, że mimo wygranej jego zespół jest jeszcze nie w pełni sił. Dawid Murek od 7 tygodni nie trenował, a Daniel Pliński i Łukasz Kadziewicz odzyskują dopiero siły po mistrzostwach świata.

Pozostałe cztery spotkania odbyły się w sobotę. Mistrzowie Polski BOT Skra Bełchatów pokonali beniaminka Jadar Sport Radom 3:0. Obrońcy tytułu z Bełchatowa  zagrali pod wodzą nowego szkoleniowca, Argentyńczyka Daniela Castellaniego. Bełchatowianie przez dwa pierwsze sety kontrolowali przebieg spotkania i zdecydowanie wygrywali obie odsłony. W trzecim secie walka toczyła się punkt za punkt i dopiero pomoc Mariusza Wlazłego, który nie grał w dwóch pierwszych partiach, przechyliła szalę zwycięstwa na rzecz gości.

Jednostronny przebieg miało spotkanie w Olsztynie, gdzie miejscowy PZU AZS beż żadnych problemów pokonał Mostostal Azoty Kędzierzyn - Koźle 3:0. Zdecydowanie ciekawiej było w pozostałych dwóch sobotnich meczach. W Warszawie i Częstochowie do wyłonienia zwycięscy trzeba było rozegrać pięć setów. W obu przypadkach wygrywali gospodarze. J.W. Construction AZS Politechnika Warszawska pokonała Gwardię Wrocław, a Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa odprawił z kwitkiem Resovię Rzeszów.

Wyniki 1. kolejki Polskiej Ligi Siatkówki:

piątek

BKSCH Delecta Bydgoszcz - Jastrzębski Węgiel 1:3 (19:25, 25:23, 20:25, 20:25)

sobota
Jadar Sport Radom - BOT Skra Bełchatów 0:3 (14:25, 18:25, 24:26)
PZU AZS Olsztyn - Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:18, 25:21, 25:18)
J.W. Construction AZS Politechnika Warszawska - Gwardia Wrocław 3:2 (25:23, 15:25, 12:25, 25:21, 15:13)
Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa - Resovia Rzeszów 3:2 (25:21, 24:26, 25:17, 22:25, 15:6)