Izmir: porażka na dobry początek

2008-01-08

Polacy przegrali po zaciętym boju z Hiszpanią 2:3 (25:19, 22:25, 28:26, 21:25, 11:15) w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Spotkanie było bardzo atrakcyjne, szczególnie dla fanów siatkówki. Obie ekipy pokazały przede wszystkim wolę walki i ambicję, lepsi okazali się niestety gracze z Płw. Iberyjskiego, którzy mieli mocniejszą psychikę w kluczowych momentach i po prostu więcej szczęścia.

Pierwszy set bardzo udany dla "biało-czerwonych". Wprawdzie prawie cały czas trwała walka punkt za punkt, ale pod koniec partii to wicemistrzowie świata pokazali swoją wyższość, głównie za sprawą dobrego bloku oraz udanych ataków Piotra Gruszki.

Drugi set miał podobny przebieg co pierwszy, tylko niestety bez "happy endu" dla naszych. Z dobrej strony pokazał się Dawid Murek, zapisując na swoim koncie cenne punkty, jednak to było za mało. Rodriguez i Falasca nie dali Polakom szans. To wyzwoliło w "biało-czerwonych" potężną chęć walki, która przełożyła się na świetną grę w trzeciej odsłonie. Walka tradycyjnie toczyła się punkt za punkt, lecz w koncówce udana gra blokiem Marcina Możdżonka okazała się kluczem do triumfu. I znów prowadziliśmy.

Czwarta partia mogła się zatem okazać decydującą. I na początku wszystko na to wskazywało. Na drugą przerwę techniczną schodziliśmy bowiem prowadząc 16:13. Potem seria błędów, dekoncentracja, a mistrzowie Europy wiedzieli jak to wykorzystać. Ostatecznie set przegrany przez Polaków 21:25 i wszyscy szykowali się do ciężkiego boju w tie-breaku.

Ten zaczął się podobnie jak wcześniejsza rozgrywka świetnie dla zespołu Raula Lozano. Seria ataków Gierczyńskiego i Kurka dała prowadzenie 8:5 i wielki optymizm przed zmianą stron. Niestety, znów dekoncentracja, proste błędy, które przeciwnik wykorzystał łapiąc przy tym swój rytm. Ostatecznie tie-break przegrany przez naszych, a droga do Pekinu wydłużona. Dziś z Włochami trzeba wygrać koniecznie.

Polska - Hiszpania 2:3 (25:19, 22:25, 28:26, 21:25, 11:15)

Składy:

Polska: Paweł Zagumny, Daniel Pliński, Wojciech Grzyb, Dawid Murek, Krzysztof Gierczyński, Piotr Gruszka, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Marcin Możdżonek, Bartosz Kurek

Hiszpania: Miguel Ángel Falasca, Guillermo Falasca, Ibán Perez, Manuel Sevillano, Israel Rodriguez, Francisco Rodriguez, José Luis Moltó, Julián Garcia-Torres, Alexis Valido (libero)