Jesteśmy mistrzami Europy!

2009-09-13

Polscy siatkarze zostali po raz pierwszy w historii mistrzami Europy! W finałowym spotkaniu biało-czerwoni pokonali Francję  3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24).

Finał w tureckim Izmirze okazał się bardzo interesujący i długo trzymał w napięciu. Obie drużyny przystąpiły do niego z olbrzymią determinacją, co zaowocowało bardzo wyrównaną pierwszą i czwartą partią.

Pierwszy set przebiegał według schematu "punkt za punkt" - żadna z ekip nie umiała wypracować większej przewagi. W decydującej fazie, przy stanie 20:20 Polaków do boju tchnął Daniel Pliński, który wykonał dwa asy serwisowe. Francuzi jednak wyrównali i zaczęła się walka na przewagi. W niej lepsi okazali się nasi, wygrywając po ataku Bartosza Kurka.

Druga partia zaczęła się dla biało-czerwonych źle, bowiem przegrywali 9:12. Wtedy jednak Daniel Castellani postanowił postawić na Michała Ruciaka, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Polska przyśpieszyła i zrobiło się 19:14. Ostatecznie set udanie zakończył Piotr Gruszka.

W trzeciej odsłonie nasi za bardzo się rozluźnili, co pozwoliło "Trójkolorowym" na bardzo szybkie wypracowanie dużej przewagi. Podopiecznym Daniela Castellaniego nic nie wychodziło i byli oni bezradni wobec wierzących jeszcze w końcowy sukces Francuzów. Ostatecznie przegraliśmy tę partię do 16 i trzeba było walczyć dalej.

Czwarty set okazał się być łudząco podobny do pierwszego. Od początku bowiem na parkiecie w Izmirze zaczęła się walka punkt za punkt. Raz na prowadzenie wychodzili Polacy, a następnym razem udawało się to Francuzom. Nerwowa końcówka była zatem pewna. Naszym udało się doprowadzić do meczbola, ale go nie wykorzystali. W następnej okazji już się nie pomylili, a tytuł mistrzów Europy dał biało-czerwonym skutecznym atakiem Piotr Gruszka.

Polska - Francja 3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24)

Polska: Piotr Gruszka (23), Daniel Pliński (8), Paweł Zagumny (1), Bartosz Kurek (11), Michał Bąkiewicz (10), Marcin Możdżonek (7), Piotr Gacek (libero) oraz Michał Ruciak (5), Piotr Nowakowski, Paweł Woicki.

Francja: Yannick Bazin (1), Antonin Rouzier (25), Romain Vadeleux (13), Stephane Antiga (14), Guillaume Samica (19), Olivier Kieffer (6), Hubert Henno (libero) oraz Edouard Rowlandson, Toafa Takaniko, Samuele Tuia, Jean-Philippe Sol.