Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Komentarz: Wyrwali chwasta

2009-02-13

 KOMENTARZ
Czwartek 12 lutego nie będzie należał do dni, które działacze i kibice Jagiellonii będą wspominać jakoś ze szczególnym sentymentem. Jeżeli wziąć pod uwagę tragizm sytuacji w jakiej się znalazł klub z Białegostoku, to można wręcz uznać wydarzenia dnia za „niepomyślne".


Jeżeli naprawdę logicznie i NAPRAWDĘ uczciwie się zastanowić - nie można dojść do niczego innego jak podziękowania Bogu, PZPN-owi i wszystkim leśnym dziadkom oraz innym mitycznym stworom, że smród nie wydostał się spod kołdry tak długo. Zgodnie z informacjami jakie można znaleźć w prasie, klub z Białegostoku będzie musiał odcierpieć grzechy sprzed czterech lat - z sezonu 2004/05. Mniejsza o to kiedy, mniejsza o to z kim, gdzie, za ile i w jakich okolicznościach. Naprawdę wielkim osiągnięciem jest to, że udało się niecny proceder ukryć do tego stopnia, że niektórzy mogli do niedawna uwierzyć, że klub z krainy Żubrów, Krzysztofa Kononowicza i Tomasza Frankowskiego (kolejność przypadkowa) może uchodzić za uczciwy.

Nic z tych rzeczy jak się okazało. Tak jak u Monty Pythona - nikt nie spodziewa się polskiej inkwizycji w osobach kardynałów z PZPN-u. Jedyną osobą, która nie dała się oszukać obmierzłej korupcyjnej machnie był - jak zwykle, ostatnia nadzieja białych (i nie mówię tu wcale o kolorze skóry) - Jan Tomaszewski. Zdaje się, że już niedługo z „Człowieka, który zatrzymał Anglię" stanie się „Człowiekiem, który złamał sobie zęby i uszkodził parę narządów na polskiej aferze korupcyjnej". Niedalej jak dwa tygodnie temu prorok zapowiedział, że następne w kolejce są właśnie Jagiellonia, a także Cracovia i GKS Bełchatów.

Z Jana Tomaszewskiego można się podśmiewać i kpić z jego raczej emocjonalnego podejścia do wielu spraw i - delikatnie mówiąc - specyficznego sposobu manifestowania swojego, a jakże, specyficznego zdania. Cesarz jednak trzeba oddać co cesarskie i stwierdzić dwie rzeczy. Jedną, obiektywną, że miał cholera facet rację... Kwestia Jagiellonii wyjaśniła się sama. Polska Grupa Energetyczna niedawno wycofała się z finansowania GKS-u Bełchatów - nie implikuje to oczywiście od razu winy w aferze korupcyjnej, ale skłania do wyciągania wniosków. Paweł Janas też przecież uciekł w niewyjaśnionych okolicznościach - cudownie z jednak odnalazł się w Widzewie, ale to zupełnie inna historia. A Cracovia? Cracovia chyba odcierpiała swoje, zatrudniając Stefana Majewskiego. To gorsze niż jakakolwiek degradacja.

Subiektywna natomiast jest druga rzecz, w jakiej wypada się zgodzić z Janem Tomaszewskim. Były bramkarz hołduje jedynej słusznej zasadzie - „wyrwać chwasta". Oczywiście pogląd jest tak samo oryginalny i radykalny jak kastracja pedofilów, ale dożywotnie usunięcie zamieszanych w korupcję działaczy, piłkarzy, sędziów i wszelkich podobnych stworów jest pomysłem jak najbardziej trafionym. Nikt przecież nie wycina kawałka guza w leczeniu raka, prawda?

Nie ma tu wyjścia optymalnego, bezbolesnego i sprawiającego, że wszyscy będą zadowoleni. Grzegorz Lato zapowiedział, że jest przeciwny degradacjom, bo w tej chwili karani będą ludzie w klubach, którzy obecnie nie mają najmniejszego udziału w korupcji - jak i zresztą kluby. Trudno przecież zrzucać winę i karać Jagiellonię, Cracovię, czy jakikolwiek inny klub za grzechy ludzi, którzy odpowiadają za korupcję. Bo to oni są odpowiedzialni za niecny proceder - nie klub. Kto w całej sprawie cierpi najbardziej, nietrudno się domyślić,

Ale podobno to wszystko dzieje dla naszego - czyli kibiców - dobra. Może kiedyś podziękujemy.

Jakub Filipowski
(jakub.filipowski@dlastudenta.pl)

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama