Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Krav Maga - system z Izraela

2006-10-20
 Historia KM to historia jej założyciela - Imiego Lichtenfelda, dla którego walka była codziennością. To także historia armii izraelskiej, w której modyfikowano techniki samoobrony i ataku. Dziś Krav Maga trenują także dzieci.

Podstawowym założeniem Krav Maga było zebranie najskuteczniejszych technik z różnych sportów walki i skonstruowanie z nich jednego, najefektywniejszego, a jednocześnie łatwego do nauczenia systemu. "Krav" oznacza kombat oraz walkę, a "maga" bliski kontakt oraz dotyk.

W szybkim czasie po wprowadzeniu Krav Maga nie tylko jako systemu militarnego, ale także skierowanego do cywili, powstało wiele niezależnych organizacji. Do najsłynniejszych należą: Krav Maga Association, Krav Maga Federation, Krav Maga Union, Israeli Krav Maga, International Krav Maga Federation, Krav Magan. Do Polski trafiła ponad 10 lat temu, a jej popularność szybko rośnie, o czym świadczy duża ilość nowych szkół.

Historia- z izraelskiego wojska do szkolnych sal treningowych

Twórca Krav Maga jest Imi Lichtenfeld (Sde-Or), urodzony w Budapeszcie, wychowany w Bratysławie. Jego ojciec był sportowcem i oficerem policji. W ciągu 30 lat pracy zdobył duże uznanie za skuteczność w ilości aresztowań. Imi był mistrzem bokserskim w wadze ciężkiej, akrobatą cyrkowym oraz ekspertem sportów walki. W 1928 został młodzieżowym mistrzem wrestlingu, a rok później mistrzem bokserskim. Odnosił także sukcesy w gimnastyce.
 W latach 30. często brał udział w walkach ulicznych, chroniąc żydowską społeczność przed bojówkami nazistowskimi.

W 1940 r. Imi dostał się na ostatnią łódź z imigrantami- Penczo. Nie była to łatwa przeprawa. Wiele razy zmuszony był do nurkowania, by ratować ludzi wypadających za burtę. Po jednej z takich akcji nabawił się niebezpiecznej infekcji ucha. W pobliżu greckiej wyspy Kamilanisi nastąpił wybuch boilera. Imi z kilkoma innymi osobami popłynął na Krętę, by prosić o pomoc. Niesprzyjające wiatry uniemożliwiły osiągnięcie wyznaczonego celu. Po kilku dniach brytyjska łódź zabrała ich do Alexandrii w Egipcie. Imi kilkakrotnie był operowany. Po rekonwalescencji wstąpił do armii czechosłowackiej, służącej pod armią brytyjską. W 1942 dostał pozwolenie na wejście do Izraela (wtedy Palestyny). Został zrekrutowany przez Isaaca Sadeha do organizacji Haganah. Nauczał żołnierzy kapapu. W 1948 roku utworzono państwo Izrael, Haganah przekształcona została w Izraelskie Siły Obrony (IDF), a Imi został Szefem Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Techniki Krav Maga były ciągle testowane podczas wojny, co pozwoliło na ich systematyczne ulepszanie. Początkowo wykorzystywana przez jednostki specjalne jak Haganah, Palmack, and Palyam, Krav Maga stała się oficjalnym treningiem dla policji i wojska izraelskiego. Po przejściu na emeryturę w 1964 r. , po 20 latach pracy w IDF, Imi postanowił zaadaptować Krav Maga na użytek zwykłych ludzi.

W 1978 wraz z kilkoma studentami założył Krav Maga Association - organizację non-profit, której celem były promocja i nauczanie tego systemu.W 1981 odbyło się pierwsze szkolenie dla instruktorów, które trwało 6 tyg., a treningi odbywały się 6 razy w tyg. po 8 godzin. Wzięło w nim udział 23 uczestników z różnych miast Stanów Zjednoczonych.
W 1995 w Netanya, rodzinnym mieście Imiego, powstał Instytut Krav Maga (ITF). Imi założył także szkołę w Tel Avivie. Szefem Izraelskiej Federacji Krav Maga mianował wieloletniego asystenta Elaya Yanilova. To właśnie jemu oraz Darenovi Levinovi przyznał najwyższe exclusive diploma.

Imi zmarł 8 stycznia 1998. Miał 88 lat. Po jego śmierci liderem KM zostal Elay Yanilov.

 Pasy

W początkowym okresie Imi nie używał pasów, ponieważ był to system militarny. W późniejszym czasie wykorzystał system oparty na systemie używanym w judo- pasy: biały, złoty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy, czarny. Zaczęto tez ćwiczyć w judokach. W latach 90 ponownie odsunięto ideę używania pasów, zastępując je stopniami: adept, absolwent i ekspert, a strojem treningowym stały się czarne spodnie i białe koszulki. Obecnie w niektórych krajach nadal używa się pasów, ale nie na treningach, a jedynie na certyfikatach.

Krav Maga jako system walki

O opisanie Krav Maga jako systemu walki poprosiłam instruktora Adriana Mehrsteina ze Street Krav Maga. "W Krav Maga używa się wielu technik zaczerpniętych z innych systemów i sztuk walki. Muszą się one charakteryzować skutecznością, szybkością wykonania i łatwością. Techniki zostały dobrane w taki sposób, aby przeciętny człowiek mógł ich się szybko nauczyć. Podczas treningów dużo jest również ćwiczeń poprawiających koordynację, a także odgrywanie scen symulujących szantaż czy napad. Ćwiczy się zarówno w stójce, jak i parterze, uderzenia z ręki, głowy, łokcia, kolan i piszczeli, walkę z pałką i nożem. Krav Maga jest jednym z nielicznych systemów, gdzie uczy się obrony przed kilkoma napastnikami. Na pierwszych zajęciach uczy się jak uderzać w najczulsze miejsca, ponieważ skuteczność takich odruchów daje nam ogromną przewagę nad przeciwnikiem."

Zapisując się na Krav Maga, należy być świadomym, ze jest to system kontaktowy. Niewiele jest uderzeń symulowanych. Jednym z założeń Krav Maga jest ćwiczenie jak największej ilości schematów, aby być przygotowanym na niespodziewany atak.

"Ktoś kto trenuje Krav Maga powinien sobie zdawać sprawę na ile może uszkodzić napastnika i jaka jest cienka linia pomiędzy obroną a jej przekroczeniem.- dodaje Adrian Mehrstein- Od najmłodszych lat trenuję sporty walki i uważam, ze Krav Maga jest bardzo ciekawa i bogata w techniki. Można ją trenować wiele lat i ciągle uczyć się czegoś nowego, ale z drugiej strony w trzy miesiące można nauczyć się podstawowych technik, które mogą nam uratować życie lub zdrowie. Trenujące u mnie osoby traktują Krav Maga jako hobby, po całym dniu pracy przychodzą by się odstresować i wyładować wszystkie problemy. Dzięki niej można poczuć się pewniej i bezpieczniej. Od innych systemów i sztuk walki różni się brutalnością i skutecznością."

 Początkujące osoby uczą się przede wszystkim poruszania w pozycji walki, ciosów (prostych, łokciem, pięścią ("młot"), podstawowych kopnięć, obrony przed uderzeniem (360°), blokowania niskich kopnięć, uwalniania się z duszeń i prostych kombinacji uderzeń i kopnięć oraz walki z cieniem.

Dziewczynom za przykład, że i one mogą trenować, podaje się często Jennifer Lopez i film "Nigdy więcej", w którym to jako filmowa Slim rozprawia się z maltretującym ją mężem właśnie używając technik Krav Maga.

Co zabrać na trening?

- buty sportowe
- wygodne ubranie sportowe
- ochraniacze- szczególnie na piszczele i krocze


Cennik: od 80 do 150 zł/m-c, 3 razy w tygodniu

- Na zdjęciach Adrian Mehrstein i jego podopieczni prezentują techniki wykorzystywane w KM.

Małgorzata Węglarz
(gosia@dlastudenta.pl)


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Gdzie trenować? Kliknij na miasto, aby uzyskać więcej informacji!

Street Krav Maga

Wrocław

Instytut Krav Maga

Łódz (centrala)
Warszawa
Białystok
Bielsko Biała
Brzeg Opolski
Bydgoszcz
Bytom
Chorzów
Ciechanow
Cieszyn
Częstochowa
Dębica
Gdańsk
Gdynia
Gizycko
Gliwice
Gorzów
Gostynin
Jarosław
Jelenia Góra
Katowice
Kielce
Końskie
Koszalin
Kraków
Krosno
Kutno
Legnica
Lubań Śląski
Lubin
Lublin
Lomza
Łowicz
Myszków
Oleśnica
Olsztyn
Opole
Ostroleka
Ostrowiec Świętokrzyski
Piekary Slaskie
Piotrków Trybunalski
Płock
Poznań
Pruszcz Gdański
Radom
Rzeszów
Sandomierz
Siedlce
Słupsk
Sochaczew
Sopot
Sosnowiec
Stargard Szczeciński
Szczecin
Szczecinek
Świdnica
Tarnobrzeg
Tarnowskie Góry
Tarnów
Toruń
Ustka
Wałbrzych
Warszawa
Włocławek
Wrocław
Zakopane
Zgierz
Zielona Góra


Stowarzyszenie Krav Maga

Poznań
Lublin
Łódź
Puławy
Świdnik
Pabianice
Radom
Warszawa
Rzeszów
Chełm
Gdańsk

Israeli Krav Maga Association



Warszawa
Poznań
Szczecin
Bydgoszcz
Zamość
Nowogard
Chełm





Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Zobacz wszystkie wypowiedzi
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama