Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Latanie w Meksyku

2011-04-06

W najbliższą niedzielę 10 kwietnia w samym sercu jukatańskiej dżungli odbędzie się drugi przystanek Światowej Serii Red Bull Cliff Diving 2011. Miejsce położone w pobliżu stanowiska archeologicznego Chichen Itza w Meksyku ma wymiar mityczny nie tylko dla potomków Majów, ale także dla elity high divingu, która już cieszy się na myśl o powrocie w tę niezwykłą scenerię.

„To fantastyczna lokalizacja. Naprawdę niezwykłe miejsce z wielką dziurą w ziemi i pnączami spadającymi do wody. Wielka otwarta dziura, a nie ciemna jaskinia. Coś wspaniałego” – komentował Amerykanin Kent De Mond, ubiegłoroczny przystanek odbywający się na Półwyspie Jukatan, kiedy w zeszłym sezonie Światowa Seria po raz pierwszy zostawiła cywilizację daleko w tyle i wkroczyła w egzotyczny świat kultury Majów.

Ta naturalna formacja – jedna z około 3000 w stanie Jukatan – jest szeroka na około 60 metrów, a woda ma głębokość 39 metrów, i rzekomo stworzona została przez asteroidy. Wzdłuż 27 metrów od szczytu platformy do tafli wody pną się liczne korzenie. Dla najlepszych na świecie high diverów, którzy rozpoczęli sezon cztery tygodnie temu w Rapa Nui w Chile, ta słodkowodna studnia jest prawdopodobnie najczystszym miejscem, w jakim mogą realizować swą pasję. Prekolumbijscy Majowie składali w ofierze przedmioty i ludzi, wrzucając je w ten lej, na cześć boga deszczu Chaaca.

Podczas pierwszej batalii na Wyspie Wielkanocnej triumfował dziewięciokrotny mistrz świata Orlando Duque (Kolumbia), a tuż za nim uplasowali się Artem Silchenko (Rosja) i mistrz Światowej Serii 2010 Gary Hunt (Wielka Brytania), odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Zeszłoroczny zwycięzca nie emanował pewnością siebie, która w sezonie 2010 stała się jego cechą charakterystyczną. Brytyjczyk planuje efektowny powrót w Meksyku, gdzie wygrał w zeszłym roku: „Cóż, informuję, że będę ciężko pracował i w Meksyku pokażę, na co mnie stać”.

Zlokalizowana w północnej części Jukatanu studnia ofiarna znajduje się zaledwie 10 minut na północ od Chichen Itza – miejsca widniejącego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, uznanego w 2007 roku za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata. To wspaniałe miasto Majów zbudowane zostało wokół skupiska naturalnych studni, między innymi tej znanej jako Cenote Ik Kil, z którą jest ono połączone 300-metrową podniesioną i utwardzoną ścieżką zwaną „sacbe”.

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama