MŚ siatkarek: pożegnanie Polek w marnym stylu

2006-11-13

Polskie siatkarki w fatalnym stylu przegrały dwa ostatnie mecze drugiej rundy Mistrzostw Świata i  zakończyły turniej na miejscu 13-16. To spore rozczarowanie, zważywszy na to, że przed mistrzostwami spekulowano nawet o zdobyciu medalu.

W sobotę Polki zmierzyły się z Turczynkami. Zdaniem specjalistów, był to zespół zdecydowanie w zasięgu naszych zawodniczek. Okazało się jednak, że rozbity po poprzednich porażkach nie był w stanie wygrać nawet z przeciętną Turcją.

Pierwszy set zakończył się rezultatem 25:18 dla Turcji. Polskie zawodniczki nie miały wiele do powiedzenia w tej partii, w pewnym momencie przegrywały siedmioma punktami. W drugiej partii zagrały nieco lepiej, przez moment prowadziły 9:7, lecz popełniły kilka prostych błędów, pozwalając rywalkom na odrobienie strat i objęcie prowadzenia. Cały set zakończył się rezultatem 25:22 dla Turczynek.

Pierwsze minuty trzeciego seta stały pod znakiem niezłej gry Polek. Biało-czerwone prowadziły już czterema punktami (5:1) i kibice mogli mieć nadzieję, że jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa. Turczynki zdołały jednak odrobić straty i doprowadzić do remisu, co zupełnie podcięło skrzydła naszym zawodniczkom. Zaczęły całymi seriami popełniać proste błędy i zupełnie oddały inicjatywę rywalkom, ostatecznie przegrywając 19:25.

Polska-Turcja 0:3 (18:25, 22:25, 19:25)

Polska: Bełcik (2 pkt), Frątczak (14), Liktoras (4), Pycia (6), Rosner, Mirek (13), Zenik (libero) oraz Skowrońska-Dolata, Podolec (1), Bamber (2), Maj.

Turcja: Ozcelik, Ozbek, Hanikoglu (18), Neslihan (20), Gunus, Agca Elif, Gulden (libero) oraz Hakyemez.

Wyniki - sobota:

Grupa E

Włochy - Tajwan 3:0 (25:15, 25:13, 25:14)

Kuba - Korea Południowa 3:0 (25:19, 25:14, 25:22)

Polska - Turcja 0:3 (18:25, 22:25, 19:25)

Japonia - Serbia i Czarnogóra 3:2 (18:25, 22:25, 25:18, 25:21, 15:11)

Grupa F:

Rosja - USA 3:0 (25:20, 25:21, 25:17)

Brazylia - Niemcy 3:0 (25:16, 25:22, 25:15)

Chiny - Portoryko 3:0 (28:26, 25:14, 25:22)

Holandia - Azerbejdżan 0:3 (24:26, 22:25, 24:26)

W ostatnim meczu mistrzostw Polki zmierzyły się z Kubankami. Niestety dla biało-czerwonych, pożegnalny mecz turnieju wypadł równie fatalnie co pozostałe potyczki. Kubanki zwyciężyły w trzech setach, choć trzeba przyznać, że polskie siatkarki próbowały podjąć walkę.

W pierwszej części meczu Kubanki zwyciężyły bez większych problemów, 25:18. Za to drugi set przyniósł spore emocje, a Polki pokazały, że drzemie w nich potencjał pozwalający na wyrównaną walkę z najlepszymi. Biało-czerwone prowadziły już 16:11, jednak rywalki odrobiły straty. Polki nie załamały się jednak, jak robiły to w poprzednich spotkaniach i ponownie odskoczyły. Do rozstrzygnięcia seta potrzebny był tiebreak. Polki mogły przechylić go na swoją korzyść, jednak zmarnowały piłkę setową i przegrały 26:28.

Trzecia część meczu również stała pod znakiem wyrównanej walki. Gra szła punkt za punkt, kibice mieli nadzieję, że wreszcie ujrzą triumfujące po zwycięstwie Polki. Ostatecznie jednak, Kuba wygrała seta 25:23, a cały mecz 3:0.

Polska-Kuba 0:3 (18:25, 26:28, 23:25)

Polska:
Bełcik (3 pkt), Frątczak (6), Pycia (12), Liktoras (7), Mirek (7), Rosner, Zenik (libero) oraz Maj, Podolec (8), Skowrońska-Dolata (2).

Kuba: Ruiz Luaces (10), Santos Allegne (10), Carrillo De La Paz (18) ,Gonzalez Dias, Mesa Luaces, Calderon Diaz (12), Arredonto Reyes (libero) oraz Ortiz Charro, Carcases Opon.

Wyniki - niedziela:

GRUPA E

Polska - Kuba 0:3 (18:25, 26:28, 23:25)

Serbia i Czarnogóra - Tajwan 3:2 (25:22, 24:26, 19:25, 25:15, 15:13)

Korea Południowa - Turcja 3:0 (25:14, 25:13, 25:22)

Włochy - Japonia 3:0 (25:17, 28:26, 25:23)

GRUPA F

Brazylia - Rosja 3:1 (27:29, 25:14, 27:25, 25:22)

USA - Niemcy 3:2 (25:27, 25:23, 19:25, 26:24, 15:11)

Holandia - Chiny 3:2 (21:25, 17:25, 25:23, 25:22, 15:12)

Azerbejdżan - Portoryko 3:0 (25:21, 25:18, 25:18)

8. Portoryko     7        0  7     394-533           0-21       7

- - Do tabeli wliczane są mecze między zespołami, które w pierwszej rundzie grały w jednej grupie i awansowały do drugiej fazy grupowej.

W półfinałach siatkarskich mistrzostw świata Włochy zmierzą się z Rosją, a Serbia z Brazylią. Początek rywalizacji w 1/2 finału w środę. Tego dnia odbędą się również mecze o miejsca 5-8 (Kuba-Chiny, Japonia-Holandia) i 9-12 (Tajwan-USA, Turcja-Niemcy).