MŚ siatkarzy: Polacy bez porażki. Będzie medal?

2006-11-20

Polscy siatkarze na półmetku pierwszej części mistrzostw świata mogą pochwalić się niezłymi wynikami. Biało-czerwoni wygrali wszystkie dotychczasowe mecze, nie tracąc w nich nawet seta!

Jak dotychczas, Polacy odprawili z kwitkiem Chiny, Argentynę i Egipt. Podopieczni Raula Lozano prezentują dobrą, zorganizowaną i - co najważniejsze - skuteczną siatkówkę. W polskim obozie panuje spora motywacja i głód sukcesów. - W tej nieco słabszej grupie będziemy chcieli królować do końca i nie stracić seta. Czy się tak stanie, musimy jeszcze kilka dni poczekać - mówi trener polskiego zespołu. Sami zawodnicy podkreślają też, że nie są jeszcze w optymalnej dyspozycji i stać ich na więcej.
To jednak dopiero faza grupowa, rywale polskich siatkarzy nie należą do drużyn ze światowej elity. Prawdziwa weryfikacja formy naszego zespołu nastąpi dopiero w drugiej rundzie, gdy przyjdzie im się mierzyć z faworytami mistrzostw. - Dopiero teraz zaczną się prawdziwe schody i przyjdzie czas na obiektywne wystawianie nam ocen. Dojdzie zmęczenie, dojdą bóle i wyjdzie co tak naprawdę jest warta reprezentacja Polski - mówi atakujący Sebastian Świderski. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jeśli Polacy utrzymają obecną dyspozycję, a nawet "się rozkręcą", jak zapowiada rozgrywający Paweł Zagumny, mogą zajść podczas tego turnieju nawet do miejsca premiowanego medalem.

Poniedziałek był dniem przerwy w rozgrywkach. Dziś w nocy polscy siatkarze ponownie ruszą w szranki. Tym razem rywalem będzie drużyna Portoryko.

***

Z każdej grupy awans uzyskają cztery zespoły, które zagrają w II rundzie mistrzostw świata. Tu rywalizacja będzie toczona w dwóch grupach, liczących 8 drużyn. Zespoły z grupy A zostaną połączone z drużynami z grupy D i stworzą grupę E (jej mecze odbywać się będą w Sendai), natomiast ekipy z grup B i C stworzą grupę F (areną potyczek tej grupy będzie Hiroszima). Mecze w pierwszej fazy zostaną zaliczone na poczet rywalizacji w nowych grupach.

Z grup E i F awansuje po 2 drużyny, które zmierzą się w półfinałach. Zwycięzcy awansują do finału, przegrani zmierzą się w meczu o brązowy medal. Odbędzie się także rywalizacja o miejsca 5-12.

Wielki finał Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn odbędzie się 14 grudnia w Tokio.