MŚ siatkarzy: kurs na medal podtrzymany

2006-11-28

Polscy siatkarze idą przez japońskie Mistrzostwa Świata jak burza. Ich bilans to siedem zwycięstw pod rząd i ani jednego straconego seta! Jeżeli w najbliższym spotkaniu poradzą sobie z Rosją, awansują - po 32 latach! - do półfinału turnieju!

Ostatnimi ofiarami biało-czerwonych padli Tunezyjczycy i Kanadyjczycy. Mecz z siatkarzami z Tunezji toczył się ze zmiennym szczęściem dla Polaków. Rywale postawili wysokie wymagania, w pierwszym oraz trzecim secie nie dawali naszym siatkarzom odskoczyć na przewagę większą niż 3-4 punkty. Jedynie drugi set skończył się wyraźnym, siedmiopunktowym zwycięstwem Polaków.

Biało-czerwoni zagrali bardzo dobrze w bloku (w samym drugim secie zaliczyli aż 7 bloków), swoje w ataku zrobili Sebastian Świderski (14 punktów) i Michał Winiarski (12 punktów). Dobre zawody zaliczył także Daniel Pliński (10 "oczek") i szóste zwycięstwo na turnieju.

Polacy zagrali w czarnych opaskach na koszulkach, na znak żałoby po tragicznej śmierci 23 górników w rudzkiej kopalni "Halemba".

Polska - Tunezja 3:0 (25:22, 25:18, 25:23)

Polska: Zagumny (2), Wlazły (8), Kadziewicz (9), Pliński (10), Winiarski (12), Świderski (14), Gacek (libero) oraz Szymański (9).

Tunezja: Guidara, Ben Brik, Ghezal, Hfajedh (10), Kaabi (16), Karamosly (9), Besrour (libero) oraz Trabelsi, Ben Tara, Ben Abbes.

Znacznie łatwiej było Polakom w potyczce z Kanadą. Dość powiedzieć, że rywale zdobyli tylko 55 punktów. Słabość Kanadyjczyków wykorzystał Mariusz Wlazły, który raz po raz mocno i odważnie atakował, w całym meczu zdobywając aż 18 punktów.

Siódmy mecz, siódme zwycięstwo, ani jednego straconego seta na koncie - to musi imponować. Tym bardziej, że polski zespół jako jedyny nie stracił jeszcze seta.
- Nie mogę nie być optymistą, kiedy reprezentacja gra na takim poziomie. Kanada dysponuje najsilniejszym blokiem wśród wszystkich zespołów, z jakimi tutaj graliśmy, a jednak nie daliśmy jej szans. Mam jednak nadzieję, że nasz najlepszy mecz dopiero przed nami, bo Rosja to będzie pierwszy przeciwnik, który utrzymuje bardzo wysoki poziom w każdym elemencie gry - cieszył się po meczu trener reprezentacji Polski, Raul Lozano.

Polska - Kanada 3:0 (25:21, 25:17, 25:17)

Polska: Zagumny (5), Wlazły (18), Kadziewicz (9), Pliński (6), Winiarski (14), Świderski (11), Gacek (libero) oraz Żygadło, Szymański (2).

Kanada: Koskie, Cardinal (6), Grapentine (1), Brinkman (8), Winters (6), Duerden (14), Lewis (libero) oraz Munday (1), Bernier, Youngberg (2).