Mecz Gwiazd DBE dla Południa!

2007-03-04

Panie i panowie, święto polskiej koszykówki już za nami! W sobotnim Meczu Gwiazd DBE Południe pokonało Północ 87:77. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrano Grady'ego Reynoldsa (Polonia SPEC Warszawa).

Oprawa całej sobotniej imprezy była niezła. Wystąpiło kilka gwiazd polskiej sceny muzyki pop - Bartek Wrona, Queens, Papa Dance, Szymon Wydra, Ania Wyszkoni, Halinka Mlynkova, Artur Gadowski i Patrycja Markowska. Pięciu ostatnich wykonawców odśpiewało też - specjalnie skomponowany na tę okazję przez Roberta Jansona - hymn Meczu Gwiazd. Dla kibiców oglądających mecz przed telewizorami mecz komentowała zaś dwójka świetnych satyryków - Andrzej Grabowski i Tomasz Jachimek. Ale, ale, ale... Mam nieodparte wrażenie, że imprezę tej rangi można było zorganizować o wiele lepiej.

Mimo wszystko, rozrywkowo było więc w miarę ciekawie. Niestety, do tego poziomu nie dopasowali się koszykarze. Mecz sportowo stał na bardzo przeciętnym poziomie. Sporo było strat, niecelnych rzutów i akcji na "hurra". Gdyby nie efektowne akcje Reynoldsa i Aarona Pettwaya, w zasadzie nie byłoby o czym pisać.

Południe przeważało od pierwszych minut spotkania. W pierwszej kwarcie podopieczni Saso Filipovskiego prowadzili 15:8, głównie dzięki niezłej - jak na mecz gwiazd - grze w obronie. Po pierwszej kwarcie było 25:13.

W drugiej kwarcie spotkania obraz gry nie uległ zmianie. Południe nadal dobrze broniło, a dzięki wymuszanym stratom co chwila groźnie kontratakowało. To właśnie po jednej z kontr bodaj najpiękniejszą akcję meczu zaprezentował Grady Reynolds. Amerykanin otrzymał w pełnym biegu piłkę na obwodzie, wyskoczył tuż za linią "trumny" i popisał się potężnym wsadem. Po tym zagraniu, widzowie w Hali Stulecia nagrodzili Reynoldsa owacją na stojąco.

W odpowiedzi równie efektowną akcją popisała się Północ. Rashid Atkins obsłużył Pettwaya alleyoopem, a ten z impetem wpakował piłkę do kosza.
W dalszych minutach meczu to właśnie duet Reynolds-Pettway najbardziej starał się umilić widzom życie, licytując się na wsady. Pojedynek amerykańskiego duetu był największą ozdobą meczu.

Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Południa 51:35. Jak to jednak bywa w meczach gwiazd, nawet bardzo duża przewaga o niczym nie przesądza. Potwierdził to wczorajszy mecz. W trzeciej kwarcie Północ, dzięki powietrznym popisom Pettwaya oraz dobrej grze Atkinsa i Miah Davisa, zmniejszyła straty do dwóch punktów. Po rzutach wolnych Thomasa Kelatiego, Południe przed końcem kwarty odskoczyło na cztery punkty (65:61).

Wydawało się więc, że w czwartej kwarcie koszykarze mocno powalczą o zwycięstwo, serwując kibicom sporo emocji. Tak się jednak nie stało. W ekipie Południa rozszalał się Reynolds (10 punktów w 4. kwarcie), wspierał go Kelati i to dzięki nim ekipa Saso Filipovskiego ponownie odskoczyło na bezpieczną przewagę. Północ dała za wygraną i mecz zakończył się zwycięstwem koszykarzy Południa 87:77.

MVP Meczu Gwiazd został, jak wspominałem, Grady Reynolds. Aaron Pettway, grający równie efektownie, na otarcie łez otrzymał nagrodę dla najlepszego amerykańskiego gracza meczu, ufundowaną przez ambasadora USA w Polsce (i jednocześnie patrona meczu), Victora Ashe'a.

Południe - Północ 87:77  (25:13, 26:22, 14:26, 22:16)
Południe: Reynolds 16, Kelati 13 (3x3), Pluta 11 (1), Witka 11 (3), Akins 7 (1), Jagodnik 7 (1), Szawarski 7 (1), Tomczyk 6, Hyży 4, Ansley 3 (1), Oliver 2.
Północ: Nana 19 (2), Pettway 16, Atkins 12 (2), Witos 6, Davis 6, Frasunkiewicz 5, Logan 4, Skibniewski 3 (1), Bigus 2, Kitzinger 2, Kadziulis 2.

***

W konkursie rzutów za 3 punkty DBE zwyciężył Iwo Kitzinger (Polpharma Starogard Gdański). 22-letni obrońca pokonał w finale Andrzeja Plutę (Anwil Włocławek). W pierwszej rundzie finału był remis po 8, zawody rozstrzygnęły się po trzech dogrywkach.

Konkurs rzutów za 3 DBE

Finał:

Iwo Kitzinger (Polpharma Starogard Gd.) - Andrzej Pluta (Anwil Włocławek) - 9:8 (po 3 dogrywkach)

Półfinały:
Andrzej Pluta (Anwil) - Aleksandar Dimitrovski (Asco Śląsk Wrocław) - 10:8
Iwo Kitzinger (Polpharma) - Thomas Kelati (BOT Turów Zgorzelec) - 8:7

Konkurs wsadów DBE

We wrocławskiej imprezie nieźle obłowił się Reynolds. Poza nagrodą MVP, Amerykanin sięgnął także po zwycięstwo w konkursie wsadów. W finale pokonał swojego rodaka, Davida Logana (Polpharma Starogard Gd.)

***

Południe było też górą w Meczu Gwiazd I ligi. Podopieczni Radosława Czerniaka pokonali Północ 83:73. Spotkanie miało podobny przebieg, co mecz gwiazdorów DBE. W III kwarcie Północ, która przegrywała przez cały mecz, zaczęła odrabiać straty. Drużynie prowadzonej przez Tadeusza Aleksandrowicza nie udało się jednak objąć prowadzenia i zeszła z parkietu pokonana.

Tytuł MVP spotkania przypadł Jackowi Olejniczakowi z ekipy Południa.

Południe - Północ 83:73 (29:19, 14:16, 21:22, 19:16)
Południe:
Koszuta 16, Wall 11, Olejniczak 10, Stokłosa 10 (2), Lisewski 8, Grzegorzewski 6, Ł. Pacocha 5 (1), Pydych 5 (1), Klima 4, Saran 3 (1), Glapiński 3, Jarecki 2.
Północ: Szubarga 14 (3), Chodkiewicz 10 (1), Morkowski 8 (2), Szcześniak 7 (1), Prus 7 (1), Kalinowski 6 (2), Wojdyła 5 (1), Wołoszyn 5 (1), Wichniarz 4, Żytko 4, Ecka 3, Pięta 0.

***

W konkursie rzutów za 3 punkty I ligi zwyciężył Jarosław Kalinowski (Zastal Grono Zielona Góra). W finale pokonał Marcina Stokłosę (Górnik Wałbrzych) 12:9.
Natomiast w zawodach dla najlepszych dunkerów I ligi bezkonkurencyjny okazał się Jerzy Koszuta (Sokół Łańcut). Za swoje powietrzne ewolucje koszykarz otrzymał maksymalną liczbę punktów (50). Drugie miejsce zajął Marcin Saran z Górnika Wałbrzych.