Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Mecz na politycznym tle

2012-06-22

W drugim ćwierćfinale Mistrzostw Europy na stadionie w Gdańsku o godzinie 20.45 zmierzą się Niemcy z Grecją. Cały naród grecki nie pragnie w tej chwili niczego innego, tylko wysokiego zwycięstwa nad Niemcami.

W tym pojedynku nie chodzi tylko o piłkarskie emocje, o awans Greków do półfinału ważnej imprezy sportowej. Najważniejszy jest tu rywal. Od pewnego czasu stosunki między Niemcami a Grecją dramatycznie się pogorszyły. Spowodował to kryzys, który wystąpił w kraju z Półwyspu Bałkańskiego. Unia Europejska, gdzie w praktyce najważniejsze decyzje podejmuje kanclerz Niemiec Angela Merkel, pożyczyła Grecji pieniądze, ale zażądała też mocnych oszczędności. Poziom życia mieszkańców obniżył się, wzrosła za to nienawiść do Niemców. Mieszkańcy Hellady zaczęli nawet wypominać naszym zachodnim sąsiadom zniszczenia, których dokonali podczas II wojny światowej i żądać odszkodowania.

Ta sytuacja spowodowała, że każde najmniejsze wygranie z Niemcami budzi w Grecji olbrzymią radość. Podobnie było już podczas meczu Borussi Dortmund z Olympiakosem w Lidze Mistrzów, gdzie zespół z Pireusu wygrał u siebie 3:1, powodując w kraju niemalże święto z tego powodu. Teraz też wszysycy Grecy oczekują zwycięstwa, aby choć trochę odegrać się na Niemcach. Jednak tak jak w polityce, tak i na boisku Grecy sił mają mniej. Wola walki i zwycięstwa może nie wystarczyć, bo piłkarsko to Niemcy są lepsi i to oni są faworytem. Z "grupy śmierci" wyszli z kompletem punktów, a Grecja wymęczyła awans w najsłabszej grupie na Euro.

Wiadomym jest, że Grecy będą starali się bronić cały mecz i jedynie będą czekali na kontry. Obronę mają naprawdę dobrze opanowaną - jest to ich styl od wielu lat, a i skuteczność na turnieju jest zadowalająca. W fazie grupowej mieli dosłownie kilka sytuacji bramkowych i udało im się wyjść z grupy, strzelając trzy gole. Niemcy preferują ofensywny styl; nie wykorzystują wielu sytuacji, ale tworzą ich ogromną ilość. Jeśli jednak nie zdobędą szybko gola, to z każdą minutą może być im coraz trudniej. Może pojawić się frustracja, gdy nie będą mogli przebić tego greckiego muru.

Gdyby doszło do rzutów karnych, konkurs jedenastek byłby trudny do przewidzenia. Istnieje stereotyp, że Niemcy świetnie wykonują karne, mimo to ostatnio w finale Ligi Mistrzów Bayernowi Monachium nie udało się potwierdzić tej reguły, a sporo zawodników bawarskiego klubu gra w reprezentacji Niemiec. Natomiast Grecy już jedną jedenastkę na tym turnieju zmarnowali - w meczu z Polską.

ao

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama