Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Mini przewodnik dla początkującego golfisty

2011-04-01

Początek wiosny to doskonały moment, by odwiedzić pole golfowe. Zielona trawa i świeże powietrze zachęcają do spacerów oraz umiarkowanego wysiłku. Przed pierwszą wizytą dobrze jest jednak poznać kilka golfowych zasad.

Gra w golfa nie wymaga większych przygotowań kondycyjnych czy organizacyjnych. Podstawą są dobre chęci oraz trochę wolnego czasu. Nie zaszkodzi również zapoznać się z regułami, które pomogą lepiej zrozumieć grę. Krótkie wprowadzenie w świat golfa może zmienić także częste, stereotypowe postrzeganie tego sportu, jako ekskluzywnego i niedostępnego.

Krok pierwszy - strój

Nierzadko pierwsza wizyta na polu golfowym kojarzy się z potrzebą zainwestowania w kosztowne, firmowe obuwie i ubrania. Nic bardziej mylnego. Etykieta będąca częścią długoletniej, golfowej tradycji, dziś nie jest traktowana już tak poważnie. Strój golfisty powinien być przede wszystkim wygodny oraz schludny – jedyne ograniczenia to spodnie dresowe, dżinsy i koszulki bez kołnierzyka. Związane jest to przede wszystkim z tym, by ubiór w żaden sposób nie krępował gracza oraz pozwalał na pełną swobodę ruchu. Co do obuwia – najlepiej sprawdza się sportowe i nieprzemakalne, jak na przykład powszechnie znane trampki czy adidasy. Osoby posiadające większy zasób gotówki mogą pokusić się o profesjonalne, skórzane buty z kolcami. Ich atutem jest to, że na mokrej murawie zabezpieczają przed poślizgnięciem. Ciekawym dodatkiem dla amatora jest także rękawiczka. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak posiada określoną rolę - w znaczny sposób poprawia pewność chwytu kija. Gra w golfa uzależniona jest po części od zmiennych warunków atmosferycznych, jednak znana golfowa zasada mówi, że nie ma złej pogody do grania, jest tylko nieodpowiednio ubrany golfista mówi Filip Naglak, instruktor golfa na polu golfowym Toya  Golf – Dlatego niezwykle ważne na polu są płaszcz nieprzemakalny albo parasol. Polecam również czapkę z daszkiem, która ochroni przed słońcem - dodaje.

Krok drugi – sprzęt

Na początku golfowej przygody warto pobieżnie zapoznać się ze sprzętem. Kij to najważniejszy atrybut golfisty, który mimo pozornie prostej budowy, jest bardzo zaawansowany technicznie. Składa się z trzech części, z których pierwsza to uchwyt, zwany gripem. Jego wykonanie oraz parametry mogą w znaczący sposób wpłynąć na grę. Osobie początkującej wystarczą trzy kije, dzięki którym będzie w stanie zrealizować podstawowe elementy gry. I tak z tee, miejsca  rozpoczęcia gry, piłkę należy najczęściej wybić bardzo daleko. Do tego manewru używa się kijów o nazwie driver albo wood. Na obszarze zwanym fairway (tor z krótko ściętą trawą pomiędzy obszarem tee a greenem) możemy grać woodem lub ironem. W końcowej fazie, gdy piłka znajduje się już blisko dołka (na greenie), najlepszy okazuje się putter. Rozróżnienie to wprowadza pewien porządek i ułatwienie, ale warto podkreślić, że rundę golfa rozegra się również za pomocą jednego kija. Pierwsze kroki proponujemy postawić na strzelnicy golfowej (driving range), gdzie można trenować długie i średnie uderzenia. Do tego potrzebnych będzie kilkadziesiąt piłek, jednak wypożyczenie koszyka z około 40 sztukami to koszt około 10 zł. W trakcie gry warto korzystać z tzw. ball marker, czyli rodzaju guzika, monety lub plastikowego żetonu, którym oznacza się pozycję piłki na greenie. Przy pierwszych wizytach sprzęt warto wypożyczyć na miejscu - w recepcji lub u obsługi pola. Gracze, którzy mimo wszystko chcieliby pokusić się o jego zakup, mogą skorzystać z ofert sklepów sportowych lub zapoznać się z propozycjami popularnych serwisów aukcyjnych.

Krok trzeci – pole golfowe

Przez ostatnie lata wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną sportu, co znacząco wpłynęło na lokalizację golfowych inwestycji. Coraz częściej powstają w obrębie dużych miast, nie tylko zachęcając do gry, ale również do obserwowania turniejowych zmagań. Przykładem jest pole Toya Golf, które znajduje się zaledwie 9 km od centrum Wrocławia. Dzięki temu wizyta na polu golfowym nie wymaga wielu nakładów finansowych ani angażowania dodatkowych środków transportu. Golf staje się sportem na wyciagnięcie ręki.

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama