Niemcy - Chorwacja 68:70

2009-09-16
 Reprezentacja Chorwacji w bezpośrednim pojedynku o awans do ćwierćfinału EuroBasketu w Katowicach wygrała z Niemcami 70:68. Najlepszym zawodnikiem drużyny Jasmina Repesy był Roko-Leni Ukic, który rzucił 18 punktów.

Chorwaci zaczęli spotkanie od dwóch trójek Ukicia i Planinicia oraz prowadzenia 8:2. Ten drugi dodał do tego dwie asysty, a później jeszcze jeden rzut, dzięki czemu Chorwacja prowadziła nawet 14:3. Bauerman szybko wymienił całą pierwszą piątkę i w ciągu czterech minut Niemcy zniwelowali stratę do dwóch punktów.

Wtedy jeszcze jedną trójkę rzucił Jan-Hendrik Jagla i sytuacja diametralnie się zmieniła - Niemcy wyszli na prowadzenie 19:18. Było to możliwe także dzięki Heiko Schaffartzikowi, który zaraz po wejściu na parkiet rzucił dwie trójki i dodał do tego dwie asysty.Chorwaci w drugiej kwarcie otrząsnęli się z tej kanonady trójek Niemców i po rzutach Nicevica oraz Loncara z powrotem wyszli na sześciopunktowe prowadzenie. Zdołali utrzymać je na podobnym poziomie do końca pierwszej połowy.

W ekipie Niemiec najlepszym zawodnikiem był Jagla który do 11 rzuconych punktów dołożył jeszcze 4 zbiórki. W Chorwacji na dobrym procencie z gry grał Roko-Leni Ukic, zdobywca 9 punktów w pierwszych dwóch kwartach.

W piątej minucie trzeciej kwarty po rzucie zza linii 6,25 m Svena Schultze Niemcy przegrywali już tylko dwoma punktami, ale nie potrafili wykorzystać niemocy strzeleckiej Chorwatów i wyjść na prowadzenie. Udało się to dopiero kilka minut później, po rzutach wolnych Benziga i Schaffartzika.

Na 10 minut przed końcem meczu na tablicy świetlnej widniał wynik 50:49 dla Niemiec i to ostatnia kwarta miała zadecydować kto pojedzie do Katowic, a kto będzie mógł się pakować i jechać do domu.

Zdając sobie z tego sprawę obydwie drużyny zaczęły czwartą część spotkania bardzo nerwowo, nie mogąc dokładnie rozegrać swoich akcji. W Chorwacji starał się Ukić, który wyraźnie czuł, że ma dobry dzień i nie bał się brać odpowiedzialności.

Na dwie minuty do końca trójkę trafił Krzesimir Loncar, tym samym podwyższył prowadzenie drużyny Repesy do pięciu punktów. Dwie trójki Schaffartzika przed samym końcem meczu dawały jeszcze nadzieję Niemcom.

Przegrywali wtedy tylko dwoma punktami. Faulowany w kolejnej akcji Davor Kus pewnie wykorzystał dwa rzuty wolne, a następnej trójki nie trafił Greene. Równo z syreną trafił jeszcze jednak Hamann, ale nie wystarczyło to do wygrania spotkania.

Niemcom do awansu zabrakło trochę lepszej gry pod koszami i. szczęścia w kilku ostatnich akcjach. Świetnie dysponowany Heiko Shaffartzik to za mało na pokonanie Chorwacji. W ekipie Repesy dobry mecz zagrał w końcu Ukic, który pokazał, że może grać na tyle dobrze, żeby przesądzić o wyniku meczu.

Niemcy - Chorwacja 68:70 (19:20, 13:17, 18:12, 18:21)

Niemcy: Heiko Schaffartzik 18, Patrick Femerling 15, Jan-Hendrik Jagla 11, Steffen Hamman 8, Lucca Staiger 6, Sven Schultze 5, Robin Benzing 3, Demond Greene 2, Tim Ohlbrecht 0, Elias Harris 0, Konrad Wysocki 0, Tibor Pleiss 0.