Niemcy pierwszym finalistą

2008-06-26

Faworyt nie zawiódł, choć w Bazylei obejrzeliśmy dramatyczny mecz. W pierwszym ćwierćfinale Niemcy pokonali Turków 3:2 (1:1). Decydujący gol pad w ostatniej minucie gry.

Faworyzowani gracze Joachima Loewa zaczęli bardzo słabo. Inicjatywa należała do Turcji, która starała się konstruować groźne akcje pod bramką Lehmanna. W 13. minucie mogło być 1:0, ale Kazim trafił w poprzeczkę. Dziewięć minut później nikt już nie miał wątpliwości - akcja Kazima i dobitka Ugura dała drużynie Półksiężyca prowadzenie.

Po starcie gola Niemcy rzucili się do odrabiania strat i szybko im się to udało. W 26. minucie dośrodkowanie Podolskiego, nogę dokłada Schweinsteiger i było 1:1. Kilka minut później Podolski mógł dać swojej drużynie prowadzenie, ale strzelił nad poprzeczką. Do przerwy zatem remis.

W drugiej odsłonie Turcy nieco się schowali, ale Niemcy nie umieli tego wykorzystać, grając ospale i niedokładnie. Wszystko rozstrzygnęło się w ostatnich dziesięciu minutach. Najpierw po dośrodkowaniu Lahma i błędzie Rustu bramkę głową zdobył Klose. Graczy Terima stać było jednak na odpowiedź - zagranie Sabriego bezlitośnie wykorzystał Senturk. Gdy wydawało się, że będziemy świadkami kolejnej dogrywki - indywidualna akcja i celny strzał Lahma dał Niemcom prowadzenie i końcowy triumf!

Nai zachodni sąsiedzi zagrają zatem w niedzielnym finale ME. Uczynią to po dwunastu latach przerwy. Ich ostatni finał Euro zakończył się złotym medalem. Jak będzie teraz?

Niemcy - Turcja 3:2 (1:1)
0:1 Ugur Boral 22. min
1:1 Bastian Schweinsteiger 26. min
2:1 Miroslav Klose 79. min
2:2 Semih Senturk 86 .min
3:2 Philipp Lahm 90. min

Żółte kartki: Semih Senturk

Sędzia: Massimo Busacca (Szwajcaria)

Niemcy: 1. Jens Lehmann - 3. Arne Friedrich, 21. Christoph Metzelder, 17. Per Mertesacker, 16. Philipp Lahm - 7. Bastian Schweinsteiger, 15. Thomas Hitzlsperger, 13. Michael Ballack, 6. Simon Rolfes (46. min - 8. Torsten Frings), 20. Lukas Podolski - 11. Miroslav Klose (90+2. min - 2. Marcell Jansen)

Turcja: 1. Rustu Recber - 20. Sabri Sarioglu, 6. Mehmet Topal, 4. Gokhan Zan, 3. Hakan Balta - 18. Kazim Kazim (90+2 min. - 11. Tumer Metin), 22. Hamit Altintop, 7. Mehmet Aurelio, 19. Ayhan Akman (81. min - 21. Mevlut Erdinc), 16. Ugur Boral (84. min - 10. Gokdeniz Karadeniz) - 9. Semih Senturk